*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


روانشناسی شماره خبر: ٤٠٤٣٤٩ ١١:١٩ - 1397/09/27   با بچه‌ای که کتک می‌زند چه کنیم؟ ارسال به دوست نسخه چاپي


با بچه‌ای که کتک می‌زند چه کنیم؟

با بچه‌ای که کتک می‌زند چه کنیم؟


ممکن است موقعیت بسیار شرم‌آوری برایتان باشد؛ در جمعی از دوستان یا اقوام هستید؛ اما فرزندتان سمت شما می‌آید و شروع می‌کند به کتک زدن شما. یا از چیزی ناراحت است؛ اما همان‌طور که گریه می‌کند، دست‌های کوچکش را به سر و صورت شما می‌کوبد. کتک زدن کودکان اما مشکلی است که خیلی از والدین با آن مواجهند. این رفتار بیشتر درسن 3 تا 5 سالگی و در موقعیت‌هایی که کودک رنجیده،...

 

ممکن است موقعیت بسیار شرمآوری برایتان باشد؛ در جمعی از دوستان یا اقوام هستید؛ اما فرزندتان سمت شما میآید و شروع میکند به کتک زدن شما. یا از چیزی ناراحت است؛ اما همانطور که گریه میکند، دستهای کوچکش را به سر و صورت شما میکوبد. کتک زدن کودکان اما مشکلی است که خیلی از والدین با آن مواجهند. این رفتار بیشتر درسن 3 تا 5 سالگی و در موقعیتهایی که کودک رنجیده، خجالتزده یا خسته است دیده میشود. مهمترین کار شما این است که این بدرفتاری کودک را نادیده نگیرید، به او نخندید یا نگویید طبیعی است، بچه است، درست میشود... برای اصلاح این رفتار، شما باید قبل از هر چیز مهارتهای اجتماعی و الگوهای رفتاری مناسب را به فرزندتان بیاموزید.

1. در سنین پایینتر، هر گاه کودکتان شروع به کتک زدن شما کرد، او را با جدیت، قاطعیت و بدون پرخاش ترک کنید و به محیط دیگری بروید.

2. به آرامی به او بگویید تا زمانی که اینطور رفتار میکند، خواستهاش را برآورده نمیکنید و فقط وقتی به حرفش گوش میدهید که دست از کتک زدن شما بردارد.

3. شرایطی را که منجر به این رفتار میشود بررسی کنید. مثلاً آیا کودکتان در جمع این کار را میکند یا در خانه خودتان؟ آیا این رفتار را وقتی نشان میدهد که مدت زیادی از او دور بودهاید یا کم توجهی کردهاید؟ آیا ساعت خواب و غذا خوردن کودک تغییر کرده؟ شرایط را بررسی کنید و اگر عامل رفتار کودک یکی از اینهاست، آن را برطرف کنید.

4. برای کودک توضیح دهید که کتک زدن کار زشتی است و هیچ کس کودکی را که کتک میزند دوست ندارد و با او حرف نمیزند.

5. در صورت تکرار رفتار کودک، او را تنبیه کنید. یعنی از کارهایی که دوست دارد محرومش کنید.

6. اگر کودک شما همسرتان را کتک میزند، سعی کنید برای مدتی او را نادیده گرفته و به همسر خود توجه کنید، البته این بیتوجهی نباید بهمدت طولانی باشد.

7. از همان سنین خردسالی مهارتهای اجتماعی را به کودکتان آموزش دهید. به او بگویید وقتی ناراحت یا عصبانی است، میتواند برود توی اتاق دیگری و با عروسکهایش حرف بزند. یا میتواند خمیر بازی کند، یک لیوان آب بخورد یا تا 10 بشمرد.

8. اجازه ندهید کودک فیلم یا کارتونهای خشن ببیند.

9. در مواقعی که فرزندتان رفتار خوبی دارد، او را زیاد در آغوش بگیرید و از هر فرصتی برای بوسیدن او استفاده کنید. گاهی دلیل پرخاشگری بچهها، کمتوجهی شماست.

10. هرگاه کودکتان رفتار خود را اصلاح کرد و دست از کتک زدن برداشت با مهربانی به او بگویید که خواستهاش را به شما بگوید و برآورده کنید.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج