*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گل‌های زندگی, روانشناسی شماره خبر: ٤٠٤٣٥١ ١١:٢١ - 1397/09/27   معصومه اسکندریراز و رمز روابط همسران موفق ارسال به دوست نسخه چاپي


معصومه اسکندریراز و رمز روابط همسران موفق

معصومه اسکندری


زوجین تازه ازدواج کرده باید مراقبت کنند که از ابتدا چه نقش‌هایی را قبول، یا واگذار می‌کنند؛ زیرا تغییر نقش‌ها و قراردادهای نانوشته در آینده، مشکل خواهد بود. ▪ قدر یکدیگر را می‌دانند یکی از شایع‌ترین مشکلات در ازدواج، ندانستن قدر همسر و کاهش حساسیت به نیازهای او در طول زمان است. شاید همسرتان دیگر هنگامی که از سر کار برمی‌گردید، به شما سلام نکند. شاید شوهر، دیگر از این‌که زن غذای محبوب او را برای شام پخته است، تشکر نکند. اما همه ما نیاز به تحسین و ابراز احساسات داریم. بدون این‌ها فرد شروع به احساس تنها بودن، نادیده گرفته شدن و قدرنشناسی می‌کند...

زوجین تازه ازدواج کرده باید مراقبت کنند که از ابتدا چه نقشهایی را قبول، یا واگذار میکنند؛ زیرا تغییر نقشها و قراردادهای نانوشته در آینده، مشکل خواهد بود.

قدر یکدیگر را میدانند

یکی از شایعترین مشکلات در ازدواج، ندانستن قدر همسر و کاهش حساسیت به نیازهای او در طول زمان است. شاید همسرتان دیگر هنگامی که از سر کار برمیگردید، به شما سلام نکند. شاید شوهر، دیگر از اینکه زن غذای محبوب او را برای شام پخته است، تشکر نکند. اما همه ما نیاز به تحسین و ابراز احساسات داریم. بدون اینها فرد شروع به احساس تنها بودن، نادیده گرفته شدن و قدرنشناسی میکند.

چطور این مشکل را حل کنیم

با دادن یک هدیه ساده یا یک تشکر ساده سپاسگزاریتان را نسبت به همسرتان نشان دهید. برای بهبود رابطهتان وقت بگذارید، بهعنوان نمونه قراری برای رفتن به یک رستوران بگذارید. ممکن است آنقدر نسبت به همسرتان دلخور و خشمگین باشید که سپاسگزاری از او برایتان مشکل باشد. در چنین شرایطی میتوانید به صحبت در مورد مسئله پیش آمده بپردازید و بپذیرید که همسرتان هم اشتباه میکند. همچنین با به یاد آوردن چیزهایی در همسرتان که زمانی دوست داشتید و گفتن آنها به او و چیزهایی در رفتار او که شما را آزار میدهد در یک زمان آرام، صمیمیت خودتان را با همسرتان بیشتر کنید.

خودخوری نمیکنند و همه چیز را درون خود نگاه نمیدارند

هر زوجی با چالشهایی روبهرو است؛ اما اگر در مورد این مشکلات با همسرتان صحبت نکنید، تنش ناشی از این اختلاف زناشویی و فاصله پیدا کردن میان شما افزایش خواهد یافت. برخی افراد نیاز به ابزارهایی دارند تا بتوانند درباره موضوعات حساس به طریقی ایمن سخن بگویند.

چطور این مشکل را حل کنیم

مهارتهای ارتباطیتان را بهبود بخشید. برای این کار میتوانید به کتابهایی که در این مورد نوشته شدهاند، رو بیاورید. مشاوران ازدواج یک گزینه خوب دیگر است. البته باید توجه داشته باشید مشاور ازدواجی را انتخاب کنید که بتواند بهطور مؤثری مهارتهای ارتباطی را به شما بیاموزد.

در مشاجرات بهدنبال مقصر نمیگردند

 در ازدواجهای ناشاد که افراد درگیر مشاجرههای حل و فصل نشده و دلخوریهای سرکوب شده هستند اغلب به جای اینکه مسئولیتشان را قبول کنند، همسرشان را مقصر میدانند.

اما مقصر دانستن طرف مقابل مشکلی را حل نمیکند با این کار تنها اختلافات بالا میگیرد.

چطور این مشکل را حل کنیم

سعی کنید موضوعهای اساسی را که واقعاً بر سر آن نزاع دارید پیدا کنید. بهعنوان نمونه آیا احساس میکنید حرفهای شما شنیده نمیشود و مورد عشق و احترام همسرتان قرار ندارید. اگر در یافتن این موضوعات اصلی مورد اختلاف دچار مشکل هستید، از خودتان سؤال کنید: این اختلاف چه چیز و چه کسانی را به یادتان میآورد؟ هنگامی که متوجه شدید چه چیزی عامل این اختلاف است، میتوانید الگوهای فکری و رفتاریتان را تغییر دهید.

همیشه خودشان را بهخاطر دیگری نادیده نمیگیرند

اگر یکی از طرفین، همیشه برای خوشحال کردن طرف مقابل خواستههای خودش را زیر پا بگذارد، ازدواج آنها وارد یک مسیر اشتباه خواهد شد.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج