*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گل‌های زندگی, نکته شماره خبر: ٤٠٤٣٩٣ ١٤:٠٢ - 1397/09/27    ارسال به دوست نسخه چاپي


چرا درباره ازدواج آسان به آن‌چه می‌دانیم عمل نمی‌کنیم؟


هیچ فردی را نمی‌بینید که بگوید: «آن‌قدر در ازدواج و برگزاری پرخرج آن سخت بگیر که هرگز روی آرامش را نبینی» در عوض همه می‌گویند: «اصل، نفس ازدواج است، همراهی، همدلی و ساختن یک خانواده‌ آرام و رشد همه‌جانبه، بقیه‌اش چندان مهم نیست، سخت نگیر، ریخت و پاش نکن.»...

هیچ فردی را نمیبینید که بگوید: «آنقدر در ازدواج و برگزاری پرخرج آن سخت بگیر که هرگز روی آرامش را نبینی» در عوض همه میگویند: «اصل، نفس ازدواج است، همراهی، همدلی و ساختن یک خانواده آرام و رشد همهجانبه، بقیهاش چندان مهم نیست، سخت نگیر، ریخت و پاش نکن.»

در مورد ازدواج آسان همهمان شعارهای خوبی بلدیم، به شعارهایمان اعتقاد راسخ هم داریم، اما پای خودمان که وسط باشد، اوضاع کمی فرق میکند؛ نمیتوانیم با مهریه کم و معقول کنار بیایم، چون آخرین عروس فامیل، با فلان مقدار سکه ازدواج کرده و پای آبروی خانواده در میان است. جهیزیه را منگنه میکنیم به شأن دختر و همه شخصیتاش را ربط میدهیم به مقدار جهیزیه و جمع کردن وسایلی که در ده سال آینده شاید چندبار بیشتر استفاده نشود!

مراسم ازدواج را نمیتوانیم ساده برگزار کنیم چون پدر و مادرمان آرزو داشتهاند ما را در لباس سفید ببیند آن هم لباس سفید چند میلیونی!

منوی تالار عروسی را که جلویمان میگذارند، از هیچ کداماش نمیتوانیم چشمپوشی کنیم؛ نه از کیکهای چندطبقه که معمولاً مهمانان از پس شام و کیک و میوه همزمان برنمیآیند و اسراف میشود، نه از میوهآرایی و گلآرایی! فقط و فقط باعث میشود یک یا چند درجه ماجرای امر مهمی مثل ازدواج را برای دیگران سختتر کنیم.

در تمام اعیاد و مناسبتهای تاریخی منتظر هدیههای گرانقیمت میمانیم و اگر چنین نشود، انگار به ما توهین شده!

به نظر میرسد وقتش رسیده نسل ما هم کاری بکند، یکجایی بایستد، مقاومت کند و چشماش را به جای دهن مردم و هوس دل که تمامی ندارد به آینده روشن و آرام خودش، بیندازد.

همهمان میگوییم حضرت زهرا علیها السلام در شب ازدواجشان پیراهن عروسی را به فقیر بخشیدند، اما خود ما برای یک شب و تنها برای چند سنگ ناقابل که روی دامن لباس کار شود، پولها خرج کنیم!

این روزها که وضعیت اقتصادی مردم دچار چالش شده، طبعاً ازدواج کردن برای جوانها هم سختتر شده؛ نگذاریم ازدواجی که میتواند زندگی دو آدم و سلامت روح و روانشان را نجات بدهد، تبدیل به امری دستنیافتنی شود. اگر هر کدام از ما فقط یک رسم عجیب و غریب و پرخرج را از هزینههای ازدواج خط بزنیم و سادگی را در این امر تبدیل به فرهنگ کنیم، برای سعادت مردممان قدمی برداشتهایم.

منبع: ریحانه

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج