*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


نکته شماره خبر: ٤٠٤٤٠٩ ١٤:٣١ - 1397/09/27   احترام سالمندان احترام به خداست!نکته ارسال به دوست نسخه چاپي


احترام سالمندان احترام به خداست!نکته

احترام سالمندان احترام به خداست!


بسیار دیده شده که افراد سالمندی را دیده‌ایم که با دشواری سوار اتوبوس شده‌اند و جایی برای نشستن نداشتند؛ اما جوانانی آسوده خاطر نشسته‌اند و توجهی هم ندارند. اسلام و البته تمام ادیان، انسان را به احترام به بزرگ‌ترها توصیه نموده است چراکه آن‌ها عمری را برای رشد و سعادت جامعه وقف کرده‌اند و زندگی خود را در این راه قرار داده‌اند متأسفانه هر روز شاهد افزایش تعداد افرادی هستیم که در خانه‌های سالمندان زندگی می‌کنند و فرزندان آن‌ها ماه‌ها و یا حتی سال‌ها از آن‌ها احوالی نمی‌پرسند...

بسیار دیده شده که افراد سالمندی را دیدهایم که با دشواری سوار اتوبوس شدهاند و جایی برای نشستن نداشتند؛ اما جوانانی آسوده خاطر نشستهاند و توجهی هم ندارند. اسلام و البته تمام ادیان، انسان را به احترام به بزرگترها توصیه نموده است چراکه آنها عمری را برای رشد و سعادت جامعه وقف کردهاند و زندگی خود را در این راه قرار دادهاند متأسفانه هر روز شاهد افزایش تعداد افرادی هستیم که در خانههای سالمندان زندگی میکنند و فرزندان آنها ماهها و یا حتی سالها از آنها احوالی نمیپرسند و آنها را به حال خود رها کردهاند بهراستی آیا دعایی بالاتر از دعای آنها وجود دارد و آیا ما پیری و روزهای دشوار آن را تجربه نخواهیم کرد؟ پس چگونه آنها را رها کرده و بهدنبال دنیای بیوفایی خود میرویم.

وجود انسانهای سالخورده در بین خانواده باعث افزایش رحمت خداوند است و هر کس به آنها احترام بیشتری بگذارد بیشتر مورد رحمت خداست.

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم میفرمایند: وجود پیران سالخورده بین شما باعث افزایش رحمت و لطف پروردگار و گسترش نعمتهای الهی بر شماست. (نهجالفصاحه/ص222)

دوستی با پیامبر

از اثرات احترام به سالمندان دوستی با پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است. چه افتخاری بالاتر از اینکه فردی لیاقت دوستی با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را داشته باشد احترام گذاشتن به سالمندان حتی در خیابان وقتی عبور از عرض آن برای آنها دشوار است احترام به آنها محسوب میشود. گرفتن بار سنگینشان، کمک کردن برای سوار شدن یا پیاده شدن همه و همه احترام به آنهاست و باعث ایجاد احساس همدلی در مردم میشود.

ایشان میفرمایند: به کودکان رحم کن و بزرگسالان را احترام کن تا از دوستان من باشی. (کافی/ج2/ص316/ح7)

احترام متقابل

انسان هر آنچه میکند به او باز میگردد و هر عملی را عکسالعملی هست همه ما در کارنامه زندگی خود اعمالی داریم که خوب یابد برای ما نوشته شدهاند که بر همان اساس در زندگی خود خوب یا بد میبینیم اگر خوب کرده باشیم پاداش ما همان خوبی و در صورت بدی، بدی خواهیم دید. بر این اساس امام علی علیه السلام فرمودند: به پیران احترام بگذارید تا کودکانتان به شما احترام گذارند. (غررالحکم و درر الکلم/ح 10096)

برکت در زندگی

برکت از ثروت یا قدرت نیست چه افرادی که قدرت داشتند و به سعادت نرسیدند و در نهایت شقی از دنیا رفتند و چه بسیار افرادی که از صبح تا شب مشغول کارند و ثروت میاندوزند اما در زندگی خود خیری نمیبینند و در نهایت احساس شادی ندارند و رضایتی در قلب خود حس نمیکنند پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم میفرمایند: برکت با بزرگان شماست.

احترام در همه حال و در هر شرایطی

انسان امروز به دلیلی داشتن مشغله و گرفتاری نمیتواند تمام اصول را رعایت کند و از بسیاری از آنها طفره میرود و به بهانه فرصت نداشتن از خوبی کردن حرمت گذاشتن و دستگیری از دیگران سر باز میزنند.

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم میفرمایند: هرگاه بزرگ قومی بر شما وارد شد گرامیاش بردارید. (کافی/ج2/ص659)

و این گرامی داشتن شامل بر خاستن از جای خود سلام کردن و تمام آداب اجتماعی میشود.

ارزش وقار پیر

پیر دنیایی از تجربه است، موی سفید حکایت از زندگی و فراگیری بسیاری از مکتب زمانه دارد و درس این  مکتب بسیار گران و پر هزینه است چه زیباست که از تجربیات آنها بیاموزیم و در زندگی خود از آنها بهره ببریم.

امام علی علیه السلام میفرمایند: وقار پیری نزد من دوست داشتنیتر از نشاط جوانی است. (غررالحکم/ح10099) بنابراین نباید پیران را انسانهای بیفایده و خالی از سود بدانیم چراکه آنها بسیار با تجربه و بسیاری نیز دانشمند و فرهیختهاند.

احترام به سالمند احترام به خدا

احترام گذاشتن به انسانهای سالمند احترام به خداست چراکه آنها نیز مخلوق خدا هستند و از خدا نعمتی مانند طول عمر گرفتهاند و عمر گرانقدر را برای فرزندان  جامعه و... صرف کردهاند پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در این رابطه فرمودند: احترام گذاشتن به مسلمان پیر، تجلیل از خداست. (کافی/ج3/ص240)

آسایش در قیامت

زندگی پساز مرگ برای همه ما حتمی است و پساز زندگی کوتاه در این دنیا با مرگ به دنیایی دیگر انتقال مییابیم و باید برای آن دنیا نیز توشه برداریم تا این سفر را بهخوبی بگذارنیم رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم میفرمایند: هر کس بزرگسال مسلمان را گرامی دارد، خداوند او را در قیامت از سختیها و مشکلات در امان میدارد. (کافی/ج2/ص658/ح3)

یادمان باشد لحظات عمر مانند برق باد میگذرد و ما در برابر یکدیگر و بهخصوص سالمندان مسئولیت داریم و باید در برابر خدا پاسخگو باشیم.

نرگس زارعی/ منبع: تبیان

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج