*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


روانشناسی شماره خبر: ٤٠٤٤١٨ ١٤:٤٣ - 1397/09/27    ارسال به دوست نسخه چاپي


توصیه‌هایی برای کنترل خشم در زندگی زناشویی


عدم کنترل خشم در زندگی زناشویی تأثیرات مخرب و ویران‌کننده‌ای بر جا می‌گذارد. در برخی موارد عدم آگاهی از راه‌های کنترل خشم در زندگی زناشویی موجب بروز چنین نتایجی می‌شود. به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ خشم و عصبانیت از ویژگی‌های ذاتی تمامی انسان‌ها است و همه می‌توانند خشمگین و عصبی شوند. اما چیزی که در این بین مهم به شمار می‌رود کنترل خشم و راه‌های خلاصی از آن است. چنان‌چه نتوان عصبانیت خود را اداره و کنترل کرد، پیامدهای ناگواری رخ می‌دهد. ما در این مقاله از سعی کرده‌ایم به توصیه‌هایی برای کنترل خشم در زندگی زناشویی بپردازیم...

عدم کنترل خشم در زندگی زناشویی تأثیرات مخرب و ویرانکنندهای بر جا میگذارد. در برخی موارد عدم آگاهی از راههای کنترل خشم در زندگی زناشویی موجب بروز چنین نتایجی میشود.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ خشم و عصبانیت از ویژگیهای ذاتی تمامی انسانها است و همه میتوانند خشمگین و عصبی شوند. اما چیزی که در این بین مهم به شمار میرود کنترل خشم و راههای خلاصی از آن است. چنانچه نتوان عصبانیت خود را اداره و کنترل کرد، پیامدهای ناگواری رخ میدهد. ما در این مقاله از سعی کردهایم به توصیههایی برای کنترل خشم در زندگی زناشویی بپردازیم.

▪ انواع خشم در بین زوجین و زندگیهای زناشویی

تمامی افراد به یک شکل عصبی و پرخاشگر نمیشوند و ما در زندگیهای زوجین شاهد رفتارهای پرخاشگرانه متنوعی هستیم. برای مثال بعضی از انسانها زمانی که عصبی میشوند یکسری رفتار از خود نشان میدهند که شامل داد زدن، ناسزا گفتن، کتک زدن مسخره کردن، عدم گوش دادن به طرف مقابل و نادیده گرفتن حقوق دیگران و... میشود.

اما در سوی دیگر افرادی هم هستند که در زمان خشمگین شدنشان آرام ولی محکم حرف میزنند، صحبت طرف مقابلشان را قطع نمیکنند، حق دیگران را پایمال نمیکنند، بهطور شفاف به بیان احساساتشان میپردازند و رفتاری محترمانه از خود نشان میدهند. در علم روانشناسی به این دسته از رفتارها، رفتارهای جرأتمندانه میگویند. در چنین برخوردهایی شخص عصبانی بدون خودخوری و رفتاری ناشایست نارضایتیاش را بروز میدهد.

▪ توصیههایی برای کنترل خشم در زندگی زناشویی

چیزی که مهم و دارای اهمیت است کنترل خشم خود در لابهلای این جر و بحثهای زناشویی است. ما در زیر لیستی از پیشنهادات کاربردی را برای شما جمعآوری کردهایم.

▪ از عذرخواهی خواستن بیم نداشته باشید.

زمانهایی که احساس کردید موجب ناراحتی و عصبانیت همسرتان شدهاید از او پوزش بطلبید. این شجاعت شما در حفظ و پایداری رابطهتان بسیار مؤثر و مفید واقع میشود.

▪ به موضوع عمیق نگاه کنید.

پیش از اینکه راجع به موضوعی گارد بگیرید و عصبی شوید به این فکر کنید که آیا ارزشش را دارد که خودتان را خشمگین و شریک زندگیتان را ناراحت کنید.

▪ با گذشت باشید.

مفهوم گذشت رهاسازی خود از خشم است، پس آنرا نشانه ضعف ندانید. شما با گذشت کردن کنترل خشم و احساستان را به دست گرفتهاید.

▪ به نشانههای خشم در خود توجه کنید.

قبلاز اینکه بهطور کامل عصبی شوید علائم آن ظاهر میشود. با شناخت این علائم میتوان راههای کنترل خشم در زندگی زناشویی را نیز آموخت. این نشانهها میتواند شامل:

  افزایش ضربان قلب

  افزایش فشارخون

  منقبض شدن عضلات

  تغییر تنفس

  مشت شدن دستها

  به هم فشردن دندانها باشد.

سایر پیشنهادات برای کنترل خشم در زندگی زناشویی

▪ احساسات منفیتان را بروز دهید.

متأسفانه برخی از زوجین از این کار خودداری می کنند و بهجای آن فریاد میزنند، اخم میکنند و... اما برای کنترل خشم در زندگی زناشویی باید حرف زد و احساس خود را بیان کرد.

▪ حواستان به حرفهایتان باشد.

هرگز همسرتان را تحقیر، تهدید، سرزنش نکنید. اگر دیدید صدایتان دارد بالا میرود به خودتان زمان دهید تا آرام شوید و بعد حرف بزنید.

▪ اقدام به ترک خانه کنید.

از راههای کنترل خشم در زندگی زناشویی ترک خانه یا محیط به هنگام عصبانیت است. این زمانی توصیه میشود که ببینید در صورت ادامه بحث نخواهید توانست خشمتان را کنترل کنید. برای این کار به همسرتان بگویید الآن نمیتوانم جواب خوبی بدهم، میروم تا کمی آرام شوم.

▪ راهکارهای عملی کنترل خشم در زندگی زناشویی

زمانی که عصبانی شدید کارهای زیر را انجام دهید:

1. تنفس عمیق

2. شستوشوی دست و صورت

3. نوشیدن آب

4. پیادهروی

5. ریلکسیشن (آرام سازی) به معنای آرام کردن عضلات منقبض بدن

امیدوار هستیم با مطالعه موارد گفته شده توانسته باشید با راههای کنترل خشم در زندگی زناشویی آشنا شوید. با رعایت این راهکارها زندگی آرامتر و با محبتتری را تجربه خواهید کرد.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج