*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٧٥٦٧ ١١:٣٨ - 1398/03/28   قرائت سوره توحید و توجه به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریفتوصیه خاص آیت‌الله‌العظمی وحید‌خراسانی به زائران بیت‌الله الحرام در مواقف و اطراف قبرستان بقیع ارسال به دوست نسخه چاپي


قرائت سوره توحید و توجه به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریفتوصیه خاص آیت‌الله‌العظمی وحید‌خراسانی به زائران بیت‌الله الحرام در مواقف و اطراف قبرستان بقیع

قرائت سوره توحید و توجه به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف


حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت، 23‌خرداد با آیات عظام وحید خراسانی، شبیری زنجانی و مکارم شیرازی به‌صورت جداگانه دیدار کرد. ایشان در این دیدارها بر مسایلی هم‌‌چون پرهیز از اهانت به مقدسات دیگران و بازارگردی حجاج ایرانی، حفظ وحدت مسلمین در مناسک حج، بهره‌گیری حداکثری از فرصت معنوی حج، تفهیم عظمت مشاهد مشرفه به حجاج و دقت در گزینش روحانیان کاروان‌ها تأکید کردند...

 عظمت مشاهد مشرفه به مردم تفهیم شود

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله وحید خراسانی در دیدار حجتالاسلام والمسلمین نواب، پساز استماع گزارشات اعزام حجاج در مناسک حج سال ۱۳۹۸ با اشاره به خطبه امیرالمؤمنین علی علیه السام در نهجالبلاغه «و اختار من خلقه سماعاً أجابوا إلیه دعوته و صدقوا کلمته و وقفوا مواقف أنبیائه و تشبهوا بملائکته المطیفین بعرشه» افزودند: خدمت به زوار بیت الله، خدمت به مهمانان خاص خداوند است.

این مرجع تقلید بیان داشتند: حجّاج با پای پیاده در اطراف بقیع قدم بزنند و سوره توحید بخوانند و به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هدیه کنند. سعی کنید این سنّت را عملی کنید.

حضرت آیتالله وحید خراسانی بیان کردند: حجاج باید متوجه باشند آنجا کجاست. مرقد امام ششم علیه السام، رأس و رئیس مذهب، مزار امام مجتبی علیه السام که زائر قبرش هر شب جمعه سیدالشهداء علیه السام است. قبر صدیقه کبری علیها السلام که مطاف جمیع انبیا و اولیا است.

ایشان یادآور شدند: انشاءالله این آداب رعایت بشود. عظمت آن مشاهد به مردم تفهیم بشود. اجر شما هم حساب ندارد.

همه در آن مواقف به یاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشند و سوره توحید را بخوانند و به همه معصومین علیهم السلامتقدیم کنند.


 وحدت مسلمین در مناسک حج حفظ شود

به گزارش شفقنا، حضرت آیتالله شبیری زنجانی نیز در این دیدار در پاسخ به پرسش یکی از حاضران در این دیدار درباره اختلاف نظری که گاه در اثبات رؤیت هلال ماه ایجاد میشود، بیان داشتند: آنطور که از روش ائمه علیهم السلامبرداشت میشود در ثبوت اول ماه و زمان رفتن به عرفات، انجام مناسک حج به همراه عامه، مورد رضایت خداوند و مجزی است.

این مرجع تقلید با اشاره به جایگاه والای مراسم حج گفتند: انجام امور عبادت مهمی را قبول کردهاید و برای انجامش مورد عنایت حضرت ولیعصر علیه السام خواهید بود. خود حج منسک مهمی است و در ادیان دیگر مانند آن وجود ندارد. در ماه مبارک رمضان از دعاهای موکد، دعا برای حج است و این نشان دهنده عظمت آن است.


 مسایل حج از مسایل سیاسی جدا باشد

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله مکارم شیرازی هم در این دیدار با بیان توصیههایی مهم خطاب به نماینده ولیفقیه در امور حج و زیارت، خاطرنشان کردند: مسایل حج از مسایل سیاسی باید جدا باشد تا مشکلی در امور حج پیدا نشود.

ایشان گفتند: آنها باید حجاج ما را کاملاً محترم بشمارند ما هم باید مقدسات آنها را کاملا محترم بشماریم؛ نکته دیگر اینکه روحانیان حج باید آموزشهای لازم را دیده باشند؛ به اعضای کاروان گوشزد کنند که اهانتی به مقدسات دیگران نکنند و بهگونهای رفتار کنند که در شأن زائر ایرانی باشد؛ هنگامی که از منزل به مسجد یا به خیابان میآیند، لباس مناسب، تمیز و در شأن ایرانی داشته باشند. معظمله افزودند: مسایل حج را کاملاً برای حجاج تببین کنند تا مبادا با یک حرکت نابهجا حج آنها باطل شود و مجبور شوند سال آینده به حج بروند که این امری است عملاً غیر ممکن و این مسئله نیاز به آموزشهای قبلی دارد.

این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه حج باید انسان را متحول کند، اظهار داشتند: انسان وقتی از حج یا زیارت برمیگردد باید با قبل متفاوت باشد، اگر هیچ تغییری ایجاد نشود دلیل بر این است که مقبول نشده است.

 حضرت آیتالله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه در مسایل مربوط به حج حتما باید موضوع آموزش حجاج را بهصورت ویژه مدنظر داشت، گفتند: برخی قبلاز اینکه به مکه بروند هیچگونه آشنایی با مسایل حج ندارند، باید به آنها آموزش داده شود.

این مرجع تقلید با تأکید بر لزوم پرهیز از بازارگردی حجاج و بهرهگیری حداکثری از فرصت معنوی حج، گفتند: البته با توجه به بالا رفتن قیمت ارز کمتر کسی به فکر خرید و بازارگردی میافتد، اما باز هم باید توصیه کرد و مراقب بود؛ روحانیان کاروان در این زمینه نقش مهمی دارند که هم خودشان رعایت کنند و هم مردم را توصیه کنند.

معظمله همچنین بر لزوم دقت و حساسیت در گزینش و انتخاب روحانیان کاروانهای حج تأکید کردند.


خروج