*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٧٦٧٦ ١٠:١٧ - 1398/04/04   تأکید مراجع عظام و علما در دیدار رئیس جمعیت هلال‌احمر  ارسال به دوست نسخه چاپي


تأکید مراجع عظام و علما در دیدار رئیس جمعیت هلال‌احمر

لزوم تشکیل اتاق فکر برای تدبیر بحران‌های طبیعی و حفظ کرامت مردم در کمک‌رسانی


علی‌اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر کشور،‌ 21 خرداد با سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات و حجج‌اسلام سبحانی،‌ علوی گرگانی،‌‌ سعیدی نماینده ولی‌فقیه در استان قم،‌‌ شهرستانی نماینده آیت‌الله‌العظمی سیستانی هم به‌صورت جداگانه دیدار کرد. ایشان در این دیدارها بر لزوم تشکیل اتاق فکر برای تدبیر سیلاب‌ها و بحران‌های طبیعی‌ ضرورت هماهنگی بین دستگاه‌ها و پرهیز از موازی‌کاری در امداد‌رسانی ‌ پیشگیری و رفع آسیب‌ها پیش‌از از وقوع حادثه،‌ رسیدگی به گلایه‌های به‌حق مردم از دولت و حفظ کرامت در کمک‌های مردمی تأکید کردند...

اتاق فکری برای تدبیر سیلاب در هلال احمر تشکیل شود

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله سبحانی در دیدار رئیس جمعیت هلالاحمر کشور،‌‌ با اشاره به اهمیت بارش رحمت الهی، افزودند: برای استفاده از مزیتهای باران باید دوراندیشی و تدبیر جدی وجود داشته باشد. بارشهای اخیر به خاطر سلسله غفلتهای ایجاد شده با معضل همراه شد.

معظمله با تأکید بر اینکه باید اتاق فکری برای تدبیر سیلابها در هلال احمر تشکیل شود، ادامه دادند: مسئولان نباید با بازگشت آرامش به استانهای درگیر سیلاب، بحرانهای اخیر را فراموش کنند.


 ضرورت هماهنگی بین دستگاهها و پرهیز از موازیکاری در امدادرسانی

حضرت آیتالله علوی گرگانی هم در این دیدار با اشاره به مسئله سیل اخیر در کشور اظهار داشتند: اگر در این زمینه کوتاهی میشد قطعا تلفات بیشتری میداشتیم اما اقدام مردم در این حادثه موثر بود و خداوند نیز در آیات قرآن یادآور شده که اگر انسانی جان یک انسانی را نجات دهد گویی ملتی را نجات داده است.

ایشان افزودند: هلال احمر و سایر ارگانها از اعتبارات خود در جهت رفع خسارتهای وارد شده بر اثر سیل استفاده کرده که قابل تقدیر است.

استاد حوزه علمیه قم، در خصوص امدادرسانی به سیلزدگان خاطرنشان کردند: بهتر بود در زمینه امدادرسانی به سیلزدگان یک هماهنگی بین کلیه نهاها وجود میداشت و توزیع اقلام و امدادرسانی از یک کانال مشترک و هماهنگ صورت میگرفت تا از موازی کاری اجتناب شود.


 کمکهای مردمی باید با حفظ کرامت مردم باشد

نماینده آیتاللهالعظمی سیستانی در ایران هم در این دیدار با اشاره به بارشهای اوایل سال جاری اظهار داشت: این بارشها بخش مهمی از مشکلات کمآبی را برطرف کرده است و باید با اجرای طرحهای آبخیزداری مانع هدر رفت آب شد.

حجتالاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی با بیان اینکه بسیاری از مردم در سیل اخیر وسایل زندگی خود را از دست دادهاند، افزود: برخی از گلایهمندیها از دولت در این زمینه بهحق است و باید به این گلایهها رسیدگی شود.

وی لزوم کمکهای مردمی به مردم با حفظ کرامت مردم را مورد توجه قرار داد و ابراز کرد: باید نگاه مردم به امدادرسانی در شرایط اضطراری تقویت شود.


 پیشاز وقوع حادثه بهدنبال پیشگیری و رفع آسیبها و تهدیدها باشیم

تولیت حرم مطهرحضرت معصومه علیها السلام نیز در این دیدار اظهار کرد: ما نباید اجازه دهیم یک حادثه اتفاق بیافتد و بعد به سوگ افراد از دست رفته بشینیم بلکه باید پیشاز وقوع حادثه بهدنبال پیشگیری و رفع آسیبها و تهدیدها باشیم؛ باران واقعاً رحمت است اما عذاب آن به بیتدبیری و پیشبینی نکردن حوادث بر میگردد.

نماینده ولیفقیه در استان قم خاطرنشان کرد: با برخوردهای محبتآمیز نهادها، دستگاهها، مردم و مسؤولان سیل میتواند به یک موهبت الهی تبدیل شود اما اگر حضور دستگاهها در جهت رفع مشکلات و از بین بردن غمهای مردم نباشد این مجموعهها دچار مشکل میشوند.

وی با بیان اینکه در جریان کمک به سیلزدگان برخی مجموعهها با هدفهای خاص در مناطق سیلزده حضور یافتند، مطرح کرد: مردم بهخوبی متوجه میشوند که کدام مجموعه فقط با نیت کمک به مردم در صحنه حضور مییابد و این نوع از حضور است که موجب کاهش آلام دردهای مردم میشود.


 هلال احمر در کنار مردم آسیب دیده است

علیاصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر کشور در این دیدارها با بیان فعالیتهای جمعیت هلالاحمر ادامه داد: در مسئله فرهنگسازی، حوزه جوانان، خیرین و آموزشهای همگانی اقدامات و برنامهریزیهای مستمری را در طول سال انجام میدهد. وی با بیان اینکه در زمینه امدادرسانی به مردم خسارتدیده، تعامل و همکاری بین دستگاههای مختلف لشکری و کشوری قابل توجه است، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از شیوع بیماریهای عفونی و موروثی حاصل از سیلاب با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بحرانهای احتمالی مدیریت و کنترل شد.

پیوندی با اشاره به پایین بودن میزان تلفات انسانی حادثه سیل اخیر گفت: کشته شدن تنها 87 نفر در این حادثه نشان از امدادرسانی مناسب و ورود بهموقع دستگاههای مرتبط در این زمینه دارد.

رئیس جمعیت هلالاحمر اضافه کرد: انتقال 680 هزار نفر سیلزده به وسیله امداد زمینی و هوایی به اماکن امن در جریان سیل اخیر طی هزار ساعت پرواز از جمله اقدامات جمعیت هلال احمر در این زمینه بوده و توانسته است رکورد خوبی در تاریخ حوادث به ثبت رساند.

رئیس جمعیت هلالاحمر اضافه کرد: از منابع داخلی سازمان هلال احمر حدود 151 میلیارد تومان برای کمک به سیلزدگان هزینه شد و با جمع میان این مبلغ و کمکهای مردمی پکهای مختلف یخچال، گاز و پتو در اختیار سیلزدگان قرار داده شد. پیوندی تصریح کرد: حدود 183 میلیارد تومان کمکهای نقدی و حدود 100 میلیارد تومان کمک غیرنقدی برای کمک به سیلزدگان توسط مردم به جمعیت هلال احمر کمک شد.

رئیس جمعیت هلالاحمر عنوان کرد: 40 هزار میلیارد تومان میزان خسارت وارده به مزارع، راههای مواصلاتی و خانههای سیلزدگان حادثه سیل اخیر کشور برآورد شده است.

پیوندی افزود: استان قم در سال جاری رتبه سوم کمکهای نقدی و غیر نقدی در کمک‌‌رسانی به سیلزدگان را از آن خود کرده است.


خروج