*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٧٦٧٧ ١٠:٢٠ - 1398/04/04   مدیر‌ حوزه‌های علمیه ارسال به دوست نسخه چاپي


مدیر‌ حوزه‌های علمیه

دردهای امت اسلام را می‌توان با شعر تبیین و درمان کرد


مدیر حوزه‌های علمیه بر لزوم حضور فعالانه شاعران حوزوی در زمینه ارتقای جایگاه ادبیات و شعر در امور مختلف فرهنگی و تبلیغی و پژوهشی تأکید و خواستار فعالیت بیشتر آن‌ها و تشکیل اتاق‌های فکر شد...

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله اعرافی، 20خرداد در دیدار با جمعی از شاعران حوزوی که در مرکز مدیریت حوزههای علمیه در قم برگزار شد، تصریح کرد: ما بهدنبال ایجاد کارهای موازی نیستیم و باید فعالیتهای ارزشمند حوزه قدر دانسته شود و اگر کار جدیدی نیز انجام میشود باید با هدف گرهگشایی از مشکلات امروز باشد.

مدیر حوزههای علمیه با تقدیر از فعالیتهای صورت گرفته در دفتر تبلیغات و نهادهای فعال در این زمینه گفت: ضمن تأکید بر سیاستهایی که در این زمینه داریم از فعالیتهایی که در عرصه شعر طلاب انجام شده است نیز تقدیر میکنیم.

وی با تأکید بر اینکه در هویت و رسالت حوزه، شأن ادبی و بهخصوص حوزه شعر، شان برجسته و ارزشمندی است که باید آن را صیانت و تقویت کرد، یادآورشد: میتوان و باید بتوان تمامیت معارف و اندیشه اسلامی و الهی را در قالب و چارچوب و آیینه شعر و ادب متجلی کرد؛ کارهای بینهایتی با همین رویکرد وجود دارد؛ تجلی تام اندیشه و معرفت الهی در همه ابعاد و در قالبهای ادبی و شعری با تخصصهای گوناگونی که در این عرصه وجود دارد را میتوان انجام داد.

عضوشورایعالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: همچنین میتوان علوم حوزوی را در قالب نظم مطرح کرد؛ منظومه حاجی و مرحوم عرفانی در فلسفه و الفیه و دهها کتاب دیگر، از مفاخر حوزه بهشمار میروند و کمتر جایی در دنیا وجود دارد که تمامیت یک دانش در قالب شعر خودنمایی کند. وی افزود: همچنین تجلی تاریخ اسلام نیز باید با زبان شعر منعکس شود؛ صحنه عاشورا دارای لایههایی است که قطعا بدون هنر شعر نمیتوان آن را بازگو کرد.

مدیر حوزههای علمیه تصریح کرد: نکته دیگر بیان دردهای امت اسلام و جهان اسلام است که قطعا میتوان این دردها را با شعر تبیین و درمان کرد.

اعرافی یادآور شد: حوزه ادب و شعر باید در همه اجزا و برنامهها خود را نشان دهد و باید به مثابه یک روح در این عرصه بدمد و هرجا که لازم است باید اصلاحاتی انجام شود.

عضوشورایعالی حوزه بیان کرد: امروز با یک برنامه 5 ساله مواجه هستیم که میتوانیم این برنامه را به شورای شعر طلاب بسپاریم و برشهایی که مرتبط به این حوزه است را در این برنامه بگنجانیم.

وی گفت: امیدواریم که نتایج اینگونه جلسات کمتر از یک سال رؤیت شود؛ بررسی مشکلات شاعران نیز باید در جلسات شورای تخصصی ارائه شود و در نهایت باید به منظومهای از طرحهای جامع و عملیاتی برسیم؛ کارها باید روی ریل عملیاتی قرار گیرد تا شاهد حل مشکلات عملی شاعران باشیم. وی اظهار کرد: شاعران طلبه میتوانند نقش مهمی در موج آفرینی و تعالی جامعه داشته باشند و با حضور فعالانه خود و تشکیل اتاقهای فکر و... حضوری قدرتمندتر در عرصههای مختلف داشته باشند.


خروج