*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٧٦٨٢ ١٠:٣٥ - 1398/04/04   ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم!امام خامنه‌ای در دیدار نخست‌وزیر ژاپن  ارسال به دوست نسخه چاپي


ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم!امام خامنه‌ای در دیدار نخست‌وزیر ژاپن

ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم!


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، بیست‌‌و‌سوم ‌خرداد در دیدار آقای آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن و هیأت همراه وی تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران هیچ اعتمادی به آمریکا ندارد و تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارچوب برجام را به هیچ وجه تکرار نخواهد کرد زیرا هیچ ملت آزاده و عاقلی مذاکره تحت فشار را نمی‌پذیرد...

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر مقام معظم رهبری، در ابتدای این دیدار که آقای آبه شینزو نخست وزیر ژاپن خود را حامل پیام رئیسجمهور آمریکا به رهبری معرفی کرد، معظمله خطاب به نخستوزیر ژاپن گفتند: ما در حسن نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم اما در خصوص آنچه از رئیس جمهور آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمیدانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.

حضرت آیتالله خامنهای افزودند: مطالبی را که بیان خواهم کرد، در چارچوب گفتوگو با نخستوزیر ژاپن است زیرا ما ژاپن را کشوری دوست میدانیم، اگرچه گلایههایی نیز وجود دارد.

ایشان با اشاره به صحبتهای نخستوزیر ژاپن مبنی بر اینکه ترامپ به او گفته «امریکا قصد تغییر رژیم در ایران را ندارد»، تأکید کردند: مشکل ما با امریکاییها موضوع تغییر رژیم نیست، زیرا آنها اگر چنین قصدی هم داشته باشند، قادر به اجرای آن نیستند، همانطور که رؤسای جمهور قبلی امریکا، در چهل سال گذشته، برای نابودی جمهوری اسلامی ایران تلاش کردند اما نتوانستند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: اینکه ترامپ میگوید قصد تغییر رژیم را ندارد یک دروغ است زیرا اگر میتوانست این کار را انجام دهد، انجام میداد اما نمیتواند.

حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به صحبتهای نخستوزیر ژاپن مبنی بر درخواست آمریکا برای مذاکره درباره موضوع هستهای، گفتند: جمهوری اسلامی ایران بهمدت پنج ششسال در موضوع هستهای با آمریکا و اروپاییها در قالب 5 بهعلاوه یک مذاکره کرد و به یک نتیجه هم رسید، اما آمریکا زیر این توافق و قرارداد قطعی زد، بنابراین کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافقها زده، مذاکره کند؟!

رهبر انقلاب اسلامی به بخش دیگری از صحبتهای نخستوزیر ژاپن مبنی بر عزم آمریکا برای جلوگیری از ساخت سلاح هستهای بهوسیله ایران اشاره کردند و افزودند: ما با سلاح هستهای مخالفیم و فتوای شرعی من حرام بودن ساخت سلاح هستهای است اما این را بدانید که اگر ما قصد ساخت سلاح هستهای داشتیم، آمریکا هیچ کاری نمیتوانست بکند و اجازه ندادن امریکا، هیچ مانعی ایجاد نمیکرد.

حضرت آیتالله خامنهای با تأکید بر اینکه انباشت سلاح هستهای نیز اقدامی خلاف عقل است، خاطرنشان کردند: آمریکا به هیچ وجه صلاحیت حرف زدن درباره اینکه کدام کشور سلاح هستهای داشته باشد یا نداشته باشد، ندارد زیرا امریکا، چند هزار کلاهک هستهای در انبارهای خود دارد.

ایشان با اشاره به سخنان نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه آمریکا آماده مذاکرات صادقانه با ایران است، خطاب به آقای آبه گفتند: ما این حرف را اصلاً باور نمیکنیم زیرا مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ، صادر نمیشود.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: صداقت در میان مقامات امریکایی بسیار کمیاب است.

حضرت آیتالله خامنهای خطاب به نخست وزیر ژاپن افزودند: رئیسجمهور آمریکا چند روز پیش با جنابعالی دیدار و گفتوگو و درباره ایران هم صحبت کرد، اما بعداز بازگشت از ژاپن، بلافاصله تحریم صنایع پتروشیمی ایران را اعلام کرد، آیا این پیام صداقت است؟! آیا این نشان میدهد که او قصد مذاکره صادقانه دارد؟!

ایشان تأکید کردند: ما به هیچ وجه تجربه تلخ مذاکره چند سال اخیر با آمریکا را تکرار نخواهیم کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به روند مذاکره با امریکاییها در چارچوب برجام گفتند: بعداز توافق هستهای، اولین کسی که برجام را بلافاصله نقض کرد، شخص اوباما بود، همان کسی که درخواست مذاکره با ایران کرده و واسطه هم فرستاده بود.

حضرت آیتالله خامنهای افزودند: این تجربه ماست و جناب آقای آبه بدانید که ما این تجربه را تکرار نمیکنیم.

ایشان با اشاره به سخنان نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه ترامپ گفته «مذاکره با آمریکا موجب پیشرفت ایران خواهد شد»، تأکید کردند: ما به لطف خداوند، بدون مذاکره با آمریکا و با وجود تحریم هم به پیشرفت خواهیم رسید.

رهبر انقلاب اسلامی با استقبال از پیشنهاد نخستوزیر ژاپن برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کردند: ژاپن کشور مهمی در آسیا است و اگر به گسترش روابط با ایران تمایل دارد باید اراده قاطع خود را نشان دهد، همانگونه که برخی کشورهای مهم این اراده را نشان دادهاند.

ایشان با اشاره به دشمنیهای چهل ساله آمریکا با ملت ایران و ادامه این دشمنیها، افزودند: ما معتقدیم از طریق مذاکره با امریکا، مشکلات ما حل نخواهد شد و هیچ ملت آزادهای، مذاکره زیر فشار را قبول نخواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به بخشی از سخنان نخستوزیر ژاپن مبنی بر اینکه امریکاییها همواره میخواهند طرز فکر و عقاید خود را به دیگر کشورها تحمیل کنند، گفتند: اینکه شما این واقعیت را تصدیق میکنید، خوب است و این را هم بدانید که امریکاییها در تحمیل دیدگاههای خود به هیچ حدی قانع نیستند.

در این دیدار که آقای روحانی رئیسجمهور کشورمان هم حضور داشت، آقای آبه شینزو با اشاره به مذاکرات خود در تهران ابراز امیدواری کرد، این گفتوگوها زمینه گسترش بیشتر همکاریها را فراهم کند.


خروج