*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٧٦٨٤ ١٠:٤٣ - 1398/04/04   حمایت از آمران به معروف  وظیفه قوای سه‌گانه و نهادهای فرهنگی استحجت‌الاسلام والمسلمین زمانی در گفت‌و‌گو با حوزه نیوز ارسال به دوست نسخه چاپي


حمایت از آمران به معروف  وظیفه قوای سه‌گانه و نهادهای فرهنگی استحجت‌الاسلام والمسلمین زمانی در گفت‌و‌گو با حوزه نیوز

حمایت از آمران به معروف وظیفه قوای سه‌گانه و نهادهای فرهنگی است


مسئول دفتر سیاسی و اجتماعی حوزه‌های علمیه گفت: دشمن به‌دنبال غفلت ماست زمانی که غافل شویم شبیخون می‌زند، متأسفانه برخی دولت‌مردان ما دچار غفلت شدند و فریضه امر به معروف و نهی از منکر در چند دهه اخیر در کشور کم‌رنگ شده است و با کمال تأسف مواردی دیدیم که آمران و ناهیان مورد ضرب و جرح یا قتل و شهادت قرار گرفته‌اند...

حجتالاسلام و المسلمین محمدحسن زمانی در گفتوگو با خبرگزاری حوزه، با اشاره به اقدام ارزشمند یک راننده اسنپ در برخورد با یک بیحجابی، خواستار حمایت آمران به معروف و ناهیان از منکر شد و اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر مهمترین دامن اسلامیت یک جامعه و انقلاب است، برتری امت اسلامی بر بقیه ملتها، طبق صریح آیه قرآن، فعال بودن امت در مسئله امر به معروف و نهی از منکر و پاکسازی جامعه است.

مسئول دفتر سیاسی و اجتماعی حوزههای علمیه تأکید کرد: اگر در جامعهای به امر به معروف و نهی از منکر توجه شود و رواج داشته باشد، فساد رواج پیدا نمیکند، مفسدین هم راهی بهجایی ندارند و اعمال خیر هم در جامعه تعلیم داده میشود و به فراموشی سپرده نمیشود، اما اگر در جامعهای امر به معروف و نهی از منکر عمل نشود علیالقاعده مفسدان به ترویج فساد خواهند پرداخت و فاسدان به انجام فساد میپردازند و افرادی که خیر هستند و نسبت به امر به معروف و نهی از منکر دغدغه دارند به فراموشی سپرده خواهند شد.


 برخی دولتمردان ما دچار غفلت شدند

وی با اشاره به آیه 2 سوره مبارکه نساء «و آتوا الیتامی‏ أموالهم و لا تتبدلوا الخبیث بالطیب و لا تأکلوا أموالهم إلی‏ أموالکم إنه کان حوباً کبیراً» اظهار داشت: دشمن بهدنبال غفلت ماست، زمانی که غافل شویم شبیخون میزند، متأسفانه برخی دولتمردان ما دچار غفلت شدند و فریضه امر به معروف و نهی از منکر در چند دهه اخیر در کشور کمرنگ شده است و با کمال تأسف مواردی دیدیم که آمران به معروف و ناهیان از منکر مورد ضرب و جرح یا قتل و شهادت قرار گرفتهاند.

حجتالاسلام والمسلمین زمانی گفت: با این وجود اما برخی دولتمردان ما به بهانه آزادی اخلاقی و اجتماعی و فرار از اشکال غربیها به اینکه شما دارای استبداد و خودکامگی هستید، عرصه را برای گسترش فساد اخلاقی و اجتماعی در جامعه باز گذاشتهاند. بسیاری از حوزویان و متدینین یاد دارند که دهه اول انقلاب، دهه رشد فضایل اخلاقی بود، اما با کمال تأسف از دهه دوم به بعد دولتمردان ما در حاکمیت گوشه و کنار کشور به یک نحوی آزادی اخلاقی و اجتماعی را در دستور کار خود قرار دادند و این زاویه به ارزشهای اسلامی اضافه شد.


 عزم جدی مسئولان قوای سهگانه و رؤسای نهادهای زیربط

مسئول دفتر سیاسی و اجتماعی حوزههای علمیه با طرح این سؤال که چگونه میتوان با این آفتها و معضلاتی که در جامعه روز به روز در حال افزایش است، برخورد کرد و گفت: « عزم جدی مسئولان قوای سهگانه و رؤسای نهادهای زیربط در تهیه و اجرای طرح جامع عفاف و حجاب»، تظاهر به فساد در واقع تظاهر به فسق است و از نظر اسلامی جرم محسوب میشود، باید فسقی که در جامعه صورت میگیرد جرم تلقی گردد، قوه مقننه باید عنوان جرم را تنقیح کند و قوه قضائیه مجازات کند، نیروی انتظامی هم باید پای کار باشد.


 در خصوص فرهنگسازی بحث حجاب و عفاف هیچ حرکتی دیده نمیشود

وی دومین راهکار را «فعال شدن دستگاههای فرهنگی کشور» بهمنظور برنامهریزی برای تربیت نسلی متعهد و اخلاقی برای آینده کشور عنوان کرد و افزود: از جمله دستگاههای فرهنگی؛ «مرکز مدیریت حوزههای علمیه» بهویژه معاونت تبلیغ، تهذیب و دفتر اجتماعی سیاسی حوزه است که باید برنامههای عملیاتی خود را ارائه کنند، «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» که دارای ظرفیت زیادی در خصوص فرهنگسازی بحث حجاب و عفاف است که متأسفانه نهتنها حرکت خاصی از آن شاهد نیستیم، بلکه در برخی موارد با دادن مجوزهایی در خصوص فیلمهای سینمایی و موسیقی خود باعث نشر و ترویج فساد است.

حجتالاسلام والمسلمین زمانی در ادامه به نقش صدا و سیما اشاره کرد و بیان داشت: رسانه ملی دارای دو نقش «پرهیز از نمایش سریالها و فیلمهایی که عامل فساد و ترویج فساد را دارد» و «تولید فیلمها و برنامههایی که مروج فرهنگ عفاف و حجاب هستند» که متأسفانه اقدام شایسته چندانی از آن شاهد نبودهایم.

وی «شورایعالی انقلاب فرهنگی» را نهاد دیگر تأثیرگذار معرفی کرد و گفت: این بزرگواران که با حکم مقام معظم رهبری انتخاب میشوند طی این مدت، هیچ اقدام علمی و طرح جامع که عملیاتی شده باشد را در پرونده فعالیت خود ندارند. آیا تاکنون طرح و برنامهای در خصوص مبارزه با بدحجابی، فساد و ترویج عفاف و حجاب داشتهاند؟

وی ادامه داد: وزیر آموزش و پرورش باید نسبت به پاکسازی آسیبهای موجود که در اقصی نقاط مراکز آموزش و پرورش و مدارس کشور هستیم برنامه عاجلی را تدارک ببیند و اقدام جدی داشته باشد.

وی به نقش مردم و فعال شدن عموم جامعه در خصوص احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و افزود: در این عرصه همانطور که رهبر معظم انقلاب تأکید داشتند باید دستگاههای زیربط حمایت جدی را از آمران به معروف و ناهیان از معروف داشته باشند و ائمه جمعه و جماعات نسبت به این موضوع روشنگری داشته باشند تا همگان با شجاعت پای در این عرصه بگذارند.


 مصیب بزرگی برای نظام اسلامی است که آمران و ناهیان آن توبیخ میشوند

مسئول دفتر اجتماعی و سیاسی حوزههای علمیه ادامه داد: متأسفانه در بسیاری از موارد شاهد آن بودهایم که آمران به معروف از سوی دستگاههای مربوطه مورد بیمهری قرار گرفتهاند و جای آمر با گناهکار عوض شده است، بهطوری که وقتی از یک مأمور نیروی انتظامی پرسیدم، چرا در مقابل مظاهر فساد و ترویج بیبند و باری اقدامی نمیکنید، پاسخ داد اگر چنین کار کنم، بازخواست شده و توبیخ خواهم شد. این مصیب بزرگی برای نظام اسلامی است که آمران به معروف و ناهیان از منکر آن توبیخ میشوند و لذا باید این موانع از سوی فرمانده نیروی انتظامی برداشته شود و اگر منع قانونی است، قانونگذار نسبت به رفع آن اقدام جدی داشته باشد.


خروج