*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٨١٩١ ١٢:٥٢ - 1398/04/26    اخلاق و معنویت باید از حوزه علمیه شروع شود و در جامعه جریان یابدمعاون تهذیب حوزه‌های علمیه ارسال به دوست نسخه چاپي


 اخلاق و معنویت باید از حوزه علمیه شروع شود و در جامعه جریان یابدمعاون تهذیب حوزه‌های علمیه

اخلاق و معنویت باید از حوزه علمیه شروع شود و در جامعه جریان یابد


معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه گفت: ایمان، تقوا، معنویت، اخلاق و تهذیب نفس، از ویژگی‌های مهم در جذب طلاب است. حجت‌الاسلام والمسلمین ملکی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری حوزه، با اشاره به سفر خود به استان همدان و نشست مشترک با مدیران، اساتید و طلاب مدارس علمیه این استان، عنوان کرد: در این دیدارها اهمیت مصاحبه و کیفی‌گزینی را مورد تأکید قرار دادیم. استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: همان‌طور که انبیای الهی انتخاب می‌شدند، علما نیز که وارثان انبیا هستند، باید انتخاب شوند و از نظر شخصیت، توان، ایمان و تقوا سنجیده شده و بعد وارد حوزه شوند...

 


معاون تهذیب و تربیت حوزههای علمیه با بیان اینکه ایمان، تقوا، معنویت، اخلاق، سبک زندگی اسلامی و تهذیب نفس از ویژگیهای مهم در جذب طلاب است،گفت: باید این ویژگیها را در طلاب بهصورت دقیق تشخیص دهیم و آزمونها را بررسی کنیم تا برای شناسایی شخصیت افراد موفقیت بیشتری داشته باشیم.

وی با اشاره به برنامه میثاق 1 و میثاق 2، مطرح کرد: میثاق 1 با هدف شناختن طلبه و آخرین حلقه شناسایی طلبه در حوزه است و باید با دقت توسط مشاوران ارشد و مدیران توانا و معاونان تهذیب اتفاق بیفتد.

معاون تهذیب و تربیت حوزههای علمیه اظهار کرد: میثاق 1 مقدمهای برای میثاق 2 است و وقتی تشخیص داده شد، افراد واجد شرایط و دارای توانایی برای ورود به حوزه هستند، طلاب به مدیر حوزه تحویل داده میشوند.

حجتالاسلام والمسلمین ملکی با تأکید بر اینکه مدیر باید بتواند طلبه را بعداز 8 ماه به میثاق 2 تحویل دهد و سپس معاون تهذیب، طلبه را از نظر توانایی تست کند، بیان کرد: باید در برنامه میثاق 2 نیز این امانت و سرباز امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را تعالی بخشند و او را رشد معنوی و اخلاقی بدهند.

معاون تهذیب و تربیت حوزههای علمیه خاطرنشان کرد: میثاق 2 و 3 و 4 همگی برای ارزیابی مدیران و برنامهریزی روشهای تربیتی آنها طراحی شده است تا مشخص شود تا چه حد روشهای تربیتی تأثیرگذار بوده است.

وی با اشاره به اینکه میثاق 2 و 3 میتواند برنامهها و متون آموزشی را نیز ارزیابی کند و نگاه ما در ارزیابیها کاملاً تهذیبی است، ادامه داد: آداب، اخلاق و معنویت، یکی از معیارهای ارزیابی تهذیب است؛ همچنین طلبه باید احکام مورد نیاز خود را بلد باشد؛ در واقع بعد آموزشی و تهذیبی وجود دارد. از طرفی طلبه باید نسبت به انس با قرآن و صحیحخوانی نماز نیز اهتمام داشته باشد.

حجتالاسلام والمسلمین ملکی گفت: فرمایشات رهبری در مورد اخلاق و معنویت در بیانیه گام دوم انقلاب، دارای اهمیت زیادی است. ابتدا باید اخلاق و معنویت از حوزه شروع شود و سپس در جامعه جریان یابد.

معاون تهذیب و تربیت حوزههای علمیه با تأکید بر این مطلب که سبک زندگی نیز از جهت تئوری و عملی اهمیت دارد و باید فضلا سبک زندگی قرآنی و دینی را در بین خودشان و مردم جاری کنند، بیان کرد: در سفر به همدان در دو مدرسه سطح 1 زنگنه و سفیران هدایت حضور یافتیم و موفقیتهای این مدارس را که بهدلیل مدیریت موفق در تربیت طلاب درخشیده بودند، مورد ارزیابی قرار دادیم. وی در پایان بیان کرد: برخی از طلاب در کنار فعالیتهای تبلیغی خود، کانونی را تشکیل داده بودند که در جمع آنها حضور یافتیم. این کانون توانسته بود، حدود 800 نفر از دانشآموزان را در شرایط فعلی جامعه به سمت خود جذب کند.


خروج