*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٨١٩٣ ١٢:٥٦ - 1398/04/26   رشد علمی توأم با تقوا، از آسیب‌های بسیاری جلوگیری می‌کندتوصیه مراجع عظام و علما به مسئولان دانشگاه فرهنگیان ارسال به دوست نسخه چاپي


رشد علمی توأم با تقوا، از آسیب‌های بسیاری جلوگیری می‌کندتوصیه مراجع عظام و علما به مسئولان دانشگاه فرهنگیان

رشد علمی توأم با تقوا، از آسیب‌های بسیاری جلوگیری می‌کند


حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور و دیگر مسئولان این دانشگاه، 19تیر با سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات مکارم شیرازی، علوی گرگانی و آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه به‌صورت جداگانه دیدار کردند...

 اختلاسها توسط افراد باسواد بیتقوا انجام شده است

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتاللهالعظمی مکارم شیرازی در دیدار رئیس و مسئولان دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور، اظهار کردند: اگر تأملی در تاریخ داشته باشید، میبینید که هر جنایت و فسادی که در جهان صورت گرفته است، از سوی افراد تحصیل کرده و البته به دور از تقوا صورت گرفته است؛ هر جایی که علم و دانش اثربخش بوده، تقوای فردی سهم بسزایی داشته است. این مرجع تقلید ادامه دادند: دانشگاه فرهنگیان دارای دو رسالت مهم است؛ یکی صرف دانشگاه بودن و ارتقای علمی دانشجویان و دوم تربیت انسانهایی که آینده نظام تعلیم و تربیت را در بدنه آموزش و پرورش به دست خواهند گرفت.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی بیان کردند: دانشگاه فرهنگیان با رسالت مهمی که در انجام مأموریت مهم و گرانسنگ خود دارد، باید علاوه بر توجه به بعد علمی و دانشی دانشپژوهان خود، نسبت به ارتقا و تقویت بعد معرفتی آنان نیز برنامهریزی دقیق و منظمی داشته باشد.

معظمله افزودند: نظام ما جمهوری اسلامی است که بدون تردید، رکن دوم بر رکن اول تأثیرگذاری شگرفی دارد و خدای ناکرده اگر دانشگاههای ما خالی از تقوا شوند، مصیبت بزرگی دامن جامعه و آینده کشور را خواهد گرفت.

ایشان با بیان اینکه اگر همه افراد در هر پست و مقام و جایگاهی تقوا را مدنظر داشته باشند، بسیاری از معضلات و مشکلات موجود در جامعه برطرف میشود، ادامه دادند: شما، معلمان آینده نظام تعلیم و تربیت را تربیت میکنید و اگر میخواهید سعادت دنیا و آخرت را برای خود رقم بزنید باید بر روی تقوا و معرفتافزایی دانشآموزان، جوانان و نوجوانان این مرز و بوم کار کنید و برنامه جدی داشته باشید. رشد علمی و دانشی توأم با تقوا از بروز بسیاری از آسیبهای آینده جامعه جلوگیری میکند.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی در پایان با تأکید بر اینکه شما فرهنگیان افراد کلیدی جامعه هستید، گفتند: لذا قدر خودتان را بدانید.


 رسالت مهم تعلیم و تربیت، عنایتی از سوی باری تعالی است

حضرت آیتالله علوی گرگانی نیز در این دیدار با بیان اینکه کسوت معلمی، رسالت خطیر و مهمی است، اظهار داشتند: معلمی و فریضه مهم تعلیم و تربیت، از ذات اقدس احدیت گرفته شده و این رسالتی که شما برعهده دارید، عنایتی از سوی باری تعالی است. ایشان ادامه دادند: امروز دو نعمت بزرگ الهی شامل حال شما شده است؛ یکی نعمت وجودی خودتان و دیگری رسالت مهم تعلیم و تربیتی که برعهده دارید. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه اطهار علیهم السلام در برابر هدایت و تربیت مردم، هرگز مزدی نگرفتند و این نشان از جایگاه و شأن و مقام معلم دارد.

حضرت آیتالله علوی گرگانی بیان کردند: انبیا و ائمه علیهم السلام بر ما منت گذاشتند که هدایت و سروری ما پذیرفتند. ما نیز وظیفه داریم، بر اساس سیره علمی و عملی آنان گام برداریم و تواضع داشته و از خودبینی پرهیز کنیم.

استاد حوزه علمیه تصریح کردند: معلمان باید بهگونهای موضوع تعلیم و تربیت را ابتدا در کردار و سپس در گفتار خود نهادینه کنند که در تربیت نسل جوان و نوجوان باقیات الصالحاتی برای خود رقم بزنند.


 ۹ شاخص مدیر موفق

آیتالله اعرافی هم در این دیدار ضمن تبریک دهه کرامت، به ویژگیها و شاخصههای مدیریت اشاره کرد و افزود: مدیریت دارای الگوها، مهارت، شاخصها و ویژگیهایی است که اگر باشد، با حداقل امکانات هم میتوان به دستاوردهای ارزشمندی دست یافت.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه با برشمردن ویژگی و شاخصهای یک مدیر موفق، افزود: یک مدیر موفق دارای 9 ویژگی و شاخصه است که میباید نسبت به فعالیت و رسالتی که دارد، از آن بهرهمند شده و به آن مجهز باشد.

آیتالله اعرافی ادامه داد: مدیر باید انگیزه، عشق و ایثار داشته باشد و نسبت به مسایل، علاوه بر مطالعه مستمر، بهمنظور همافزایی اتاق فکر تشکیل دهد؛ مدیر باید قبلاز عمل، هدف خود را بداند و اینکه گفته میشود بخشی از مسایل در اسناد بالادستی آمده، حرف صحیحی است؛ اما بخشی هم باید خودجوش باشد.

عضو جامعه مدرسین بیان کرد: برخورداری از «رویکرد جامع و متوازن» در میان مدیران مراکز، مدارس و دانشگاهها یک امر مثبت است؛ یک مدیری از نظر سختافزاری خیلی خوب است و دیگری از نظر نرمافزاری؛ اما یک مدیر موفق باید در همه جهات علمی، پژوهشی، دانشجویی، خدماتی و پشتیبانی دارای توانایی ویژهای باشد.

امام جمعه قم «احاطه بر حوزه مأموریت» را، از دیگر ویژگیهای یک مدیر خوب ترسیم کرد و افزود: مدیر باید تنفیذ داشته باشد. مدیری که تنفیذ نداشته باشد، یک مدیر موفق نیست. سیطره و احاطه در همه ارکان میتواند این امتیاز را برای مدیر داشته باشد که نسبت به تنفیذ اختیارات به بهترین وجه ممکن عمل کند.

آیتالله اعرافی اظهار کرد: برخورداری از روحیه پژوهشی، یکی از شاخصهای مدیر خوب است؛ چراکه رویکرد پژوهشی امروز جامعه ما ضعیف است. اگر توجه داشته باشید، اولین بند از هفت بند گام دوم، بحث علمی و پژوهشهای علمی است و این، نشان از اهمیت و جایگاه این موضوع نزد مقام معظم رهبری دارد؛ لذا باید نسبت به تولید علم و محتوا اقدامات عملیاتی را رقم زد.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه با بیان اینکه امروز دانشگاه فرهنگیان یکی از دو قطب مهم تولید علم، طرح ایده، نوآوری و خلاقیت در بدنه آموزش و پرورش است، گفت: آشنایی با اسناد بهویژه سند تحول بنیادین و اسناد بالادستی برای یک مدیر ضرورت زیادی دارد؛ چراکه وقتی مدیر با اسناد مرتبط با خود آشنایی داشته و نسبت به آن احاطه داشته باشد، نسبت به انجام آن تعامل و راهکارهایی را برپایه خردجمعی و مشورت به دست میآورد و این اقدام ارزشمندی است.

آیتالله اعرافی در ادامه به نقش «استاد و اعضای هئیت علمی» اشاره کرد و گفت: مدیران همیشه زمینهساز و بسترساز حرکتهای نو و اقدامات عملی هستند؛ اما این هیئت علمیها هستند که نقشآفرینی میکنند و حرف اول و آخر را میزنند. توجه به سرمایههای انسانی و علمی باید مدنظر یک مدیر موفق قرار بگیرد.

مدیر حوزههای علمیه افزود: دانشگاه فرهنگیان دارای دو رسالت پذیرش و تربیت نیرو است. پذیرش از حوزه و دانشگاه و آمادهسازی آنان برای انجام رسالتی خطیر مانند کسوت معلمی؛ این آمادهسازی بسیار مهم و حیاتی است و باید از بهترین و زبدهترین اساتید خود برای تربیت معلمان در این دوره یکساله بهره بگیرند. وی در پایان افزود: امروز سرمایهگذاری در دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلمان باید با جدیت دنبال شود؛ چراکه هر چه این تعلیم و تربیت خوب شکل بگیرد، آینده جامعه ما خوب رقم خواهد خورد.


 منویات مراجع عظام و علما نصبالعین فعالیتهای دانشگاه خواهد بود

همچنین رئیس دانشگاه فرهنگیان نیز در این دیدارها اظهار کرد: در حال حاضر ۷۰ هزار دانشجو معلم در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که این آمار از اول مهرماه به بیشاز 100 هزار نفر میرسد.

حسین خنیفر همچنین به برنامههای کوتاهمدت و بلندمدت دانشگاه اشاره و تصریح کرد: در دانشگاه فرهنگیان برنامه یکساله احصای ظرفیتهای خالی و افزایش پذیرش دانشجو معلم را داشتیم؛ همچنین جبران کمبود معلم در برنامه 4 ساله و ایجاد دانشگاه جامع فرهنگیان در استانها که تلاش میکنیم، طی برنامهای10 ساله به انجام برسانیم، از دیگر برنامههاست.


خروج