*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٨١٩٦ ١٣:٠٧ - 1398/04/26   سامانه آموزش مجازی مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت‌ علیها السلام رونمایی شدباحضور تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه‌ علیها السلام  ارسال به دوست نسخه چاپي


سامانه آموزش مجازی مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت‌ علیها السلام رونمایی شدباحضور تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه‌ علیها السلام

سامانه آموزش مجازی مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت‌ علیها السلام رونمایی شد


سامانه آموزش مجازی مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت‌ علیها السلام با حضور آیت‌الله سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه‌ علیها السلام 17‌تیر در همایش طوبای معرفت، در شبستان حضرت نجمه خاتون حرم مطهر برگزار شد...

 حفظ قرآن یک گام برای محافظت از آن است، نه هدف

به گزارش خبرگزاری رسا، آیتالله سعیدی در همایش طوبای معرفت با اشاره به روایتی از حضرت امام رضا علیه السلام، گفت: امام رضا علیه السلام نقل میکنند: شخصی از امام صادق علیه السلام سؤال کرد: چگونه قرآن کریم از نظر محتوایی و تحلیلی تکراری نمیشود؛ در حالی که هر کتابی هرچه والا باشد، پساز مدتی تازگی آن کاهش پیدا میکند. امام صادق علیه السلام در پاسخ میفرمایند: زیرا قرآن کریم برای زمان خاص همچنین مردم و نسل خاصی نازل نشده است؛ بنابراین تا قیامت جدید بودن خود را حفظ خواهد کرد.

تولیت آستان مقدسه حضرت معصومه علیها السلام ادامه داد: قرآن کریم کتاب روز است؛ یعنی هر فردی و یا هر نسلی به آن مراجعه کند، مطلب جدید مناسب با آن عصر و نسل را به دست خواهد آورد؛ البته تطبیق معنای قرآن کریم نیاز به توضیح و تبیین دارد؛ بنابراین باید افرادی که معتقد به پاسخگو بودن قرآن کریم در هر عصری و برخوردار از توان بهرهبرداری از قرآن کریم هستند، وجود داشته باشند.

امام جمعه قم، بیان کردن معانی قرآن کریم برای نسل و مخاطبان و تطبیق دادن آن به پدیدههای زمان را از فعالیتهای اهلبیت علیهم السلام دانست و گفت: در عصر غیبت نیز این رسالت، بر عهده محققان مکتب اهلبیت علیهم السلام بهویژه مراجع تقلید است.

آیتالله سعیدی خاطرنشان کرد: هدف ایجاد مرکز قرآن و حدیث کریمه اهلبیت علیها السلام، حفظ قرآن کریم از سوی حافظان و همچنین آگاهی از چگونگی تطبیق معانی و مفهوم آن بر حوادث و ترویج آن در جامعه است؛ بهعبارت دیگر حفظ کردن قرآن، یک گام برای محافظت از آن است، نه هدف.


 ارائه آموزشهای قرآنی و حدیثی به ۱۵ هزار و ۹۴۰ نفر در حرم بانوی کرامت

به گزارش خبرگزاری حوزه، مدیر معارف قرآن و عترت آستان بانوی کرامت نیز در این همایش، با اشاره به اینکه حافظان قرآن کریم مایه فخر و مباهات جامعه اسلامی هستند، اظهار کرد: مرکز قرآن و حدیث آستان مقدس بانوی کرامت، فعالیت خود را از بهمنماه سال ۱۳۸۹ آغاز کرده است و آموزش قرآن و معارف اهلبیت علیهم السلام به دو صورت حضوری و غیرحضوری و در دو واحد برادران و خواهران دنبال میشود.

حجتالاسلام والمسلمین علیاشرف عبدی فعالیتهای مرکز قرآن و حدیث را به بخشهای علوم و فنون قرائت، حفظ قرآن و حدیث، معارف قرآن و حدیث و تربیت مربی تقسیمبندی کرد و گفت: از ابتدای تأسیس این مرکز تاکنون، در بخش قرائت، 7هزار و ۷۴ نفر، در بخش حفظ با برگزاری ۴۳۸ دوره، 4هزار و ۳۱۳ نفر، در بخش معارف قرآن و حدیث با برگزاری ۱۴۲ دوره چهار هزار و ۲۵ نفر و در بخش تربیت مربی نیز با برگزاری ۹ دوره ۱۲۸ نفر آموزشهای مورد نیاز را سپری کردهاند.

وی با بیان اینکه در مجموع با برگزاری ۹۹۷ دوره حضوری، ۱۵ هزار و ۹۴۰ نفر آموزههای قرآن و حدیث را فراگرفتهاند، یادآور شد: واحد خواهران از ابتدای تأسیس خود تاکنون، در بخش قرائت با برگزاری ۱۸۵ دوره، 3هزار و ۹۷۱ نفر، در بخش حفظ با برگزاری ۲۴۵ دوره، 2هزار و ۸۷۶ نفر، در بخش معارف با برگزاری ۸۸ دوره، 2هزار و ۲۲۵ نفر و در بخش تربیت مربی نیز با برگزاری 7 دوره، ۹۳ نفر را با آموزههای قرآن و حدیث آشنا کرده است.

حجتالاسلام والمسلمین عبدی با اشاره به اینکه کارگروه علمی و آموزشی مرکز قرآن و حدیث، فعالیتهای خود را در بخشهای فنون قرائت، تصحیح قرائت، تجوید سطح یک و دو و صوت و لحن دنبال کرده است، عنوان کرد: بانوان ۵۵ درصد و برادران ۴۵ درصد آموزشها را به خود اختصاص دادهاند.

وی با بیان اینکه حفظ قرآن و حدیث به دو روش برنامهمحور و استادمحور دنبال میشود، عنوان کرد: گروه تربیت مربی نیز فعالیتهای خود را با چهار رشته روخوانی و روانخوانی، تجوید سطح یک و دو، حفظ ترتیبی و موضوعی، ترجمه و مفاهیم دنبال کرده است.

مدیر معارف قرآن و عترت حرم بانوی کرامت خاطرنشان کرد: یکی از بخشهای فعال مرکز قرآن و حدیث، آموزش غیرحضوری است که در این بخش، برای افرادی که امکان حضور ندارند، بدون توجه به محدودیت سنی با ارائه کمکهای آموزشی، انتقال معارف قرآنی دنبال میشود.

همچنین حجتالاسلام احمدی معاون فرهنگی آستان مقدسه حرم حضرت معصومه علیها السلام نیز، در مراسم رونمایی از سامانه مجازی مرکز قرآن و حدیث کریمه اهلبیت علیها السلام، گفت: در راستای سیاست آستان مقدسه حضرت معصومه علیها السلام برای افزایش دورههای قرآن و حدیث، تصمیم گرفته شد که این دورهها بهصورت مجازی نیز برگزار شوند؛ در نتیجه سامانه آموزش مجازی مرکز قرآن و حدیث کریمه اهلبیت علیها السلام، بههمت مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات این آستان مقدس راهاندازی شد.


خروج