*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩٨٩٥ ١١:١٧ - 1398/08/19    مباحث سیاسی نباید در حوزه وقف وارد شودنماینده ولی‌فقیه در استان قم ارسال به دوست نسخه چاپي


 مباحث سیاسی نباید در حوزه وقف وارد شودنماینده ولی‌فقیه در استان قم

مباحث سیاسی نباید در حوزه وقف وارد شود


نماینده ولی‌فقیه در استان قم با بیان این‌که مباحث سیاسی نباید در حوزه وقف به‌صورتی وارد شود که واقفان را از کار خیر و ماندگار باز بدارد، گفت: برخی از وقف‌ها می‌تواند کشور را از وابستگی به نفت نجات دهد به همین علت استفاده از ظرفیت وقف در حوزه علم، پژوهش و خودکفایی اهمیت بسیاری دارد. به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله سعیدی، ۱۲آبان در دیدار جمعی از مدیران و مسئولان اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان قم که در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت انجام شد، اظهار کرد: واقفان طی دو ماه محرم و صفر رخدادهای ارزشمندی را رقم زدند...وی از وقف بهعنوان یکی از مصادیق تقوا نام برد و اضافه کرد: ما باید بر اساس انقلاب، دین و سنت دیرپای جامعه اسلامی با درایت بیشتری بهدنبال تبلیغ وقف باشیم.

وی خاطرنشان کرد: مباحث سیاسی نباید در حوزه وقف بهصورتی وارد شود که واقفان را از کار خیر و ماندگار باز بدارد، همانطور که در طول تاریخ نیز برخی از شخصیتها بودند که مشکلاتی هم داشتند اما مکان و مالی را وقف کرده که آن مکان و مال امروز هم ماندگار است و در راستای تبلیغ فرهنگ دین مورد استفاده قرار میگیرد.

امام جمعه قم با تأکید بر اینکه نخبگان بر اساس نیازهای علمی کشور حرکت خود را دنبال کنند، عنوان کرد: برخی از وقفها میتواند کشور را از وابستگی به نفت نجات دهد به همین علت استفاده از ظرفیت وقف در حوزه علم، پژوهش و خودکفایی اهمیت بسیاری دارد.

 وقفهای جامعه به سمت علم و پژوهش سوق داده میشود

بر اساس همین گزارش، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم هم در این دیدار اظهار کرد: هر ساله دههای با عنوان وقف داریم اوقاف و امور خیریه کشور دنبال میشود تا در سطح ملی شاهد یک توجه ویژه به موضوع وقف باشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم خاطرنشان کرد: بهدنبال این هستیم تا با هماهنگیهای انجام شده با واقفان وقفها را به سمت نیازهای روز جامعه اسلامی سوق دهیم.

وی یادآور شد: پرداختن به پژوهش و حوزههای علمیه موضوع نخست وقف است که اگر در این راستا بتوانیم به نتایج موردنظر برسیم حوزههای علمیه مستقل شده و وقف به بهترین منبع برای اداره حوزههای علمیه تبدیل میشود هر چند موقوفات مرتبط با حوزههای علمیه قبل از انقلاب اسلامی توسط رژیم شاهنشاهی از بین رفت.

حجتالاسلام والمسلمین اسکندری با تأکید بر اینکه در حوزه وقف به نیازهای دانشگاهها، مؤسسات دانشبنیان، پارکهای علم و فناوری نیز توجه خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه وقف موجب ماندگاری میشود، اگر بخواهیم علم و پژوهش نتیجه بخش باشد باید موضوع وقف را دنبال کنیم.


خروج