*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩٨٩٨ ١١:٢٦ - 1398/08/19   آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی  ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی

تفکر الهی می‌گوید «اسلحه» را بگذار و «قلم» را بردار


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی علوم وحیانی اسراء، حضرت آیت‌الله‌ جوادی آملی، 12آبان در دیدار دیمیتری الکساندر کیس سفیر یونان در ایران و جمعی از اعضای مجمع عالی حکمت اسلامی که در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، اظهار داشتند: پیام مجمع عالی حکمت اسلامی، به زبان مشترک همه انسان‌هاست و آن زبان، زبان فطرت و دل است؛ زبان فطرت مربوط به منطقه گسترده‌ای است که ما از آن‌جا آمده‌ایم و بعداً هم به آن‌جا باز خواهیم گشت...

 ایشان ادامه دادند: برای اثبات این موضوع ابتدا باید بین «ثبات» و «سکون» فرق گذاشت؛ یک موجود «ساکن» با گذشت زمان محکوم به فرسایش است اما «ثبات» برتر از زمان و مکان است.

معظمله خاطرنشان کردند: روح ما ثابت است نه ساکن، ما از کوی ثبات آمدهایم و به کوی ثبات میرویم، نه غربی هستیم و نه شرقی! «2 به اضافه 2 که میشود 4»، هرگز در معرض فرسایش نیست، همواره از ازل تا ابد این معادله برقرار است، روح ما نیز از این قبیل است؛ از منطقه ثبات آمده، به آنجا هم باز خواهد گشت و هماکنون نیز دریچهای از ارتباط را با آنجا داریم.

این مرجع تقلید با اشاره به وجود تفکر الهی در میان فلاسفه یونان باستان اذعان داشتند: سقراط میگوید مرگ پوسیدن نیست، بلکه از پوست به در آمدن است و منشأ این تفکر، آموزههایی است که از رهبران الهی و انبیا دریافت کرده بود، در واقع یونان، معبر فلسفه الهی است نه مبدأ آن؛ ابراهیم خلیل که دست به تبر برد و به قول سعدی «همه بتهای آذری بشکست» و بعد ماجرای «برداً و سلاماً» رخ داد، یونانیهای خوشفهم این پیام ابراهیم خلیل را دریافت کردند که ابوریحان بیرونی در کتاب شریف خود بهنام «تحقیق ماللهند» به این نکته اشاره میکند که سقراط این پیام الهی را شنید و فهمید که انسان موجودی ابدی است که بعد از مرگ به جهان ثبوت میرود، لذا در پای عقیده خود ماند و سم را نوشید.

حضرت آیتالله جوادی آملی با اشاره به اوضاع نابسامان جهان کنونی، تصریح داشتند: دول غربی، حداقل 70 میلیون انسان را در جنگ جهانی اول و دوم کشتند، اینها فکر میکردند اسلحه، موشک و قدرت نظامی، انسان را متمدن میکند، هماکنون نیز برخی اینچنین فکر میکنند، اما سقراط، ثابت کرد انسان با قربانی شدن و جانفشانی در پای عقیده الهی خود میتواند به آن نقطه ثبات که مقصد اوست برسد.

ایشان تأکید داشتند: این تفکر و سخنانی است که بوی وحدت بین تفکر یونان و تفکر الهی ما را میدهد، این تفکر الهی میگوید اسلحه را بگذار و قلم را بردار! دین به «قلم» قسم یاد میکند نه به اسلحه و موشک! حرفهای سقراط و افلاطون نیز از این جنس است. که امیدواریم ایران و یونان با همکاریهای علمی خود، تفکر الهی و عقلانی را در جهان احیا کنند و به گوش همه جهانیان برسانند تا مستکبران، موشک و اسلحه را کنار بگذارند و قلم بردارند و به گفتوگوی علمی و منطقی بپردازند.

الکساندر کیس سفیر یونان نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار با آیتاللهالعظمی جوادی آملی در تأیید سخنان معظمله، به بیان مصادیقی از اشتراکات فلسفه یونان و تفکر اسلامی پرداخت.


خروج