*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩٩٠٢ ١١:٣٦ - 1398/08/19     امروز کسی که حسینی فکر می‌کند  زیر بار ظلم نمی‌رودآیت‌الله‌العظمی جوادی آملی در پیامی به چهارمین اجلاسیه «مجاهدان در غربت» ارسال به دوست نسخه چاپي


  امروز کسی که حسینی فکر می‌کند  زیر بار ظلم نمی‌رودآیت‌الله‌العظمی جوادی آملی در پیامی به چهارمین اجلاسیه «مجاهدان در غربت»

امروز کسی که حسینی فکر می‌کند زیر بار ظلم نمی‌رود


چهارمین اجلاسیه بین‌المللی «مجاهدان در غربت» با پیام حضرت آیت‌الله جوادی آملی، شیخ عیسی قاسم و آیت الله مروی تولیت آستان قدس رضوی و سخنرانی دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، با محوریت تجلیل از مجاهدت شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین و تقدیر از مقام شامخ رزمندگان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران در غربت و مقاومت اسلامی، ۶ آبان در دانشگاه دامغان برگزار شد...به گزارش خبرگزاری حوزه از سمنان، در پیامحضرت آیت الله جوادی آملی آمده است: سلاح را از دوش نگذاریم و با بیگانهها بجنگیم و استکبار را به زانو در بیاوریم، این شعار رسمی و برنامه دینی رسمی ماست. حضرت سیدالشهدا علیه السلام نفرمود با یزید بیعت نمیکنم؛ «مثلی لا یبایع مثل یزید بن معاویة»؛ فرمود هر کس آزاداندیش است، حسینی فکر میکند؛ مثل من فکر میکند، زیر بار ظلم نمیرود».

امروز هم همینطور است، کسی که حسینی فکر میکند؛ نه آمریکا را، نه آن معامله قرن را، نه صهیونیست را، هیچ کدام را تحمل نمیکند. تا ظهور حضرت این اصل حاکم است؛ یعنی کسی که حسینی فکر میکند زیر بار ظلم نمیرود. اینکه امام قدس سره فرمود: انقلاب مدیون کربلاست، پیروزی این نهضت به برکت کربلا و قیام حسینبنعلی بن ابیطالب علیه السلام است، همین است.

ایشان در بخشی دیگر از پیام خود آورده است: در مراسم سالار شهیدان دو جمله گفته میشود: یکی اینکه «أعظم الله أجورنا [و اجورکم] بمصابنا بالحسین»، که این درخواست اجر و مسئلت پاداش برای مصیبتزدههاست که ما هم مصیبت دیدهایم. بخش دوم دعا و درخواست است که ذات أقدس الهی ما را خواهان خونبهای حسین بن علی علیه السلامقرار بدهد: «و جعلنا و إیاکم من الطالبین بثأره». این جمله دوم ابدی است؛ یعنی تا زمان ظهور حضرت هست. از خدا میخواهیم که خونبهای حسین بن علی علیه السلام را ما بگیریم.

در ادامه پیام معظمله آمده است: شهدای ما عموماً و شهدا و مهاجران و مجاهدان در غربت خصوصاً و عزیز ما حججی بالأخص به این ندا پاسخ دادند. این ندا وظیفه ما را مشخص میکند که ما از یک سمت باید بنالیم و گریه کنیم و عزاداری کنیم و ماتم اقامه کنیم و ما درباره مصیبتزدهها میگوییم خدا به شما صبر بدهد و اجر بدهد؛ اما درباره بازماندگان کربلا یعنی عموم شیعهها گذشته از خواستن اجر و درخواست پاداش، درخواست قیام، حماسه، انقلاب، مبارزه، مجاهدت و مهاجرت میخواهیم.

در پیام حضرت آیتالله جوادی آملی آمده است: شهید حججیها ما را فراموش نمیکنند، یک؛ متوجهاند که ما در کجا هستیم، دو؛ از خدای سبحان مسئلت میکنند که ما را یاری کنند، سه؛ که راه اینها را ادامه بدهیم، هدف اینها را احیا کنیم و مانند آن، چهار. این چه سروری بالاتر از این.

 مقابله کردن با ظلم و ستم توصیه قرآنی است

آیتالله شیخ عیسی قاسم رهبر جنبش شیعیان بحرین هم با ارسال پیامی تصویری از دست اندرکاران برگزاری اجلاسیه مجاهدان در غربت قدردانی کرد و گفت: خداوند در قرآن میفرماید: که هجرت کنید و با ستم و ظلم مقابله کنید؛ مستضعف برای حفاظت از دینش میتواند هجرت کند و انسان نباید از دینش دوری کند.

 مجاهدان عرصه مقاومت، مبارزان عرصه مقابله با جهل و ظلم هستند

بر پایه همین گزارش، حجتالاسلام والمسلمین احمد مروی نیز در قسمتی از پیام خود به این اجلاس اظهار داشت: بی تردید بخش عظیمی از تمدن بشری مرهون مجاهدتهای انسانهای وارستهای است که با تلاشهای طاقت فرسای خود در راستای ارتقای جوامع بشری در زمینههای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی از خود گذشتگی نموده و از هیچ خدمتی دریغ ننمودهاند.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: آنان در زمینه مبارزه با جهل و نادانی، ظلم و فساد و خودکامگی و فتنه بی دریغ از همه هستی خود در مسیر نجات هم نوعان و همکیشان خود گذشتند.

حجتالاسلام والمسلمین مروی در پیام خود به اجلاس مجاهدان در غربت در دامغان افزود: در این بین آنانکه رنج غربت را توام با مجاهدتهای خود تحمل کرده و در تنگناهای بیشتر این علم را به دوش کشیده و سختی بیشتری را در این مسیر تحمل نمودهاند مسلماً از اجر فراوانتری برخوردار و ارزش معنوی ایثار آنها بیشتر است.

 استقامت تنها راه پیروزی است

بر اساس همین گزارش، رئیس مجلس شورای اسلامی هم در این اجلاسیه اظهار داشت: کسانی که ایمان آوردند و استقامت نمودند، خداوند ملائکه را بر آنان نازل میکند تا خوفی نداشته باشند و بهشت را بر آنان نوید میدهد و امام رضا علیه السلام فرمود: «کسی مومن حقیقی است که سه خصلت را داشته باشد، سنت خدا که رازداری است، سنت نبوی که مدارا با مردم میباشد و سنت ولی خدا که پایداری، استقامت و شکیبایی در سختی است».

وی با بیان اینکه مسئله جهاد با حرکت انقلاب در میان مسلمانان رشد یافت، گفت: به فرمایش امام رضا علیه السلام، فرار از جهاد، باعث وهن و استخفاف دین و پیامبران و جرأت پیدا کردن دشمنان و اسارت و کشتن فرارکنندگان از جهاد میشود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تروریستها و تکفیریها چهره غلطی را از دین نشان دادند و مجاهدان جان خود را میدهند که راحتی خلق ایجاد شود، اما تروریستها به دنبال وحشت خلق هستند.

لاریجانی با بیان اینکه امروز مجاهدان جایگاه غربت ندارند، بلکه پیشگام در منطقه بوده و عزت دارند و امروز نه فقط دولتها، بلکه جریانهای مجاهدانه نیز قدرتهای مهم منطقه هستند، تصریح کرد: آمریکا در منطقه ما کشتار به راه انداخته و ماجرا میآفرید، چرا‌‌که به دنبال نفت و ثروت منطقه است.

وی تصریح کرد: آمریکا میداند که ما سلاح هستهای نداریم، اما با حقهبازی بهدنبال سختگیری و محاصره ایران است و علت اینکه ملتها در منطقه در مقابل آمریکا میایستند، رفتار این کشور و دولتمردان آن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر مسلمانی به ولایت حاکم ستمکاری تن دهد، اعمال صالح او نیز پذیرفته نمیشود، گفت: اگر غربیها میخواهند بفهمند که چرا ملتهای مسلمان در مقابلشان ایستادگی میکنند، بدانند که بر اساس حدیث قدسی ما در مقابل حاکم ستمکار تسلیم نشده و سازش نمیکنیم.

وی با بیان اینکه در عراق داعش را بهوجود آوردند و تا موصل و بغداد پیش رفتند اما نیروهای جهادی بسیج شده و صفحه را عوض نمودند و لذا زنده بودن جریان مجاهدت و مبارزه کاملا مشهود است و دشمنان نیز بر این موضوع واقفند، گفت: ما در سختی و فشار اقتصادی هستیم، اما قدر و منزلت خود را باید بدانیم؛ مقاومت و استقامت جایگاه ملت ایران را تغییر داده است و بدون تردید استقامت ملت ایران به نتیجه خواهد رسید.

گفتنی است، در این دوره از اجلاسیه که خانواده شیخ زکزاکی و خانوادههای شهدا و جانبازان محور مقاومت اسلامی و همچنین افرادی از جبهههای مقاومت از کشورهای یمن، نیجریه، میانمار و کشمیر حضور داشتند. از کسانی که در عرصه مجاهدتهای داخلی، اثرات ماندگاری علمی و هنری در زمینه پایداری و مقاومت پدید آوردهاند تجلیل شد.


خروج