*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩٩٩٨ ١٨:٥٧ - 1398/08/24   انتصاب نماینده ولی‌فقیه در استان مازندران و امام‌جمعه ساری با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی انجام شد ارسال به دوست نسخه چاپي


انتصاب نماینده ولی‌فقیه در استان مازندران و امام‌جمعه ساری با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی انجام شد

انتصاب نماینده ولی‌فقیه در استان مازندران و امام‌جمعه ساری


مراسم تکریم آیت‌الله نورالله طبرسی و معارفه حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی لائینی نماینده ولی‌فقیه در مازندران با حضور حجج‌اسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، لائینی نماینده جدید ولی‌فقیه در مازندران حاج علی‌اکبری رئیس دفتر شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور، علما، روحانیان، نمایندگان مجلس، مسئولان استان ۱۶آبان در ساری برگزار شد. در این مراسم ضمن تکریم خدمات چهل ساله آیت‌الله طبرسی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر محمدی لائینی به‌عنوان نماینده جدید ولی‌فقیه در مازندران و امام جمعه ساری معرفی شد...

 

 ابلاغ حکم مقام معظم رهبری به حجت الاسلام والمسلمین محمدی لائینی

به گزارش خبرگزاری حوزه از ساری، حکم مقام معظم رهبری به حجتالاسلام والمسلمین محمدباقر محمدیلائینی نماینده جدید ولیفقیه در مازندران و امام جمعه ساری، از سوی حجتالاسلام والمسلمین محمدیگلپایگانی اعطا شد. متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسماللهالرحمنالرحیم

جناب حجتالاسلام آقای حاج شیخ محمدباقر لائینی "دامت افاضاته"

در پی استعفای جناب حجتالاسلام آقای طبرسی "دامت افاضاته" و با تشکر فراوان از زحمات و خدمات ایشان در سالهای متمادی، جنابعالی را که بحمدالله از سوابق روشن و صلاحیت لازم برخوردار میباشید به نمایندگی خود در استان مازندران و امامت جمعهی ساری منصوب میکنم.

استان مازندران در شمار برجستهترین استانهای کشور از جنبههای مادی و معنوی است و مردم عزیز و مؤمن و انقلابی آن در آزمونهای متعدد در نظام جمهوری اسلامی مفتخر و سربلند ظاهر شدهاند.

جنابعالی با توجه به سابقهی حضور و خدمت در آن استان با برجستگیهای جوانان فداکار و مردمان پر انگیزه و وفادار آن آشنائید. لازم است این برجستگیها تقویت و تثبیت و بزرگ داشته شود و در این راه از علمای دین و فرزانگان حوزه و دانشگاه یاری گرفته شود.

تقویت جریان انقلابی و جوانان مؤمن و رویگشاده و دستمهربان با همهی قشرهای مردم توصیهی مؤکد اینجانب است. توفیقات شما را از خداوند مسألت میکنم.

سید علی خامنهای

 نماینده جدید ولیفقیه در مازندران را بهتر بشناسیم

به گزارش خبرگزاری حوزه از ساری، حجتالاسلام والمسلمین محمدباقر محمدی لائینی سال ۱۳۳۲ هجری شمسی در نجف اشرف متولد شده است. پدر وی آیتالله محمدی لائینی در سال ۱۳۲۴ هجری شمسی برای تحصیل عازم حوزه علمیه نجف اشرف شده و در طول اقامت ۱۴ ساله در آن حوزه با برکت خداوند 4پسر و 3دختر خداوند به ایشان عنایت کرد و سپس در سال ۱۳۳۸ به ایران مراجعت و به دستور حضرت آیتلله کوهستانی قدس سره در کوهستان بهشهر مستقر و به تدریس در حوزه علمیه مشغول شد.

وی پساز مراجعت خانوادگی به ایران و رسیدن اوان تحصیل و آموزش تا سال ۱۳۴۴ هجری شمسی در محیط خانواده و حوزههای کوهستان و لائی ادامه تحصیل داده در این سال به حوزه علمیه قم رفت.

حجتالاسلام والمسلمین محمدی لائینی درس خارج فقه را در محضر اساتیدی چون آیات فاضل لنکرانی، صلواتی، ستوده، اعتمادی، سلطانی، سیدابوالفضل موسوی تبریزی و دوزدوزانی تلمذ کرد. وی همچنین یک دوره خارج اصول را نزد مرحوم آیتالله میرزاهاشم آملی به مدت ۹ سال گذراند.

وی از سال ۱۳۶۰ وارد مؤسسه در راه حق شد و مدت شش سال در برنامههای آموزشی آن شرکت کرد. کتابهای فلسفتنا و اقتصادنا، مکتبهای فلسفی غرب، معارف قرآن، فلسفه اخلاق، نهایه الحکمه، برهان شفا، جلدهای ۸ و ۹ اسفار، دروس فلسفه و برخی برنامههای آموزشی جنبی در زمینه تاریخ، حقوق، ادبیات فارسی، تحلیل سیاسی را در این مرکز علمی مطالعه کرد.

وی شروح منظومه سبزواری را محضر آیتالله صالحی مازندرانی قدس سره، جلدهای ۱ و ۱۶ اسفار و درس خارج اجاره و ولایتفقیه و بخشهایی از تفسیر قرآن را در محضر آیتالله جوادی آملی و اشارات بوعلی و درس هیئت را خدمت علامه حسنزاده آملی تلمذ کرد.

محمدی لائینی پساز بازگشایی دانشگاه در سال ۶۱ در دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران به تدریس معارف اسلامی، اخلاق و تربیت اسلامی و تاریخ اسلام مشغول شد و به همراه چند روحانی دیگر به تدریس در دانشگاه بعد از انقلاب اسلامی مامور شد.

وی یک سال در دانشگاه صنعتی شریف و تا سال ۷۲ در دانشگاه تهران و از آن به بعد تاکنون در دانشگاه علوم پزشکی مازندران بهعنوان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران فعالیت علمی دارد.

همکاری علمی و فرهنگی با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، عضویت و ریاست هیئت تجدیدنظر تخلفات کارکنان از سال ۷۷ تاکنون، عضویت در هیئت رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت علمی، عضویت در کمیته اخلاقی دانشکده پیراپزشکی، عضویت در کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز برخی از سوابق دانشگاهی نماینده جدید ولیفقیه در مازندران است.

وی در سال ۷۲ پساز وفات پدرش به درخواست مردم به شهر نکا مراجعت و به ارشاد و تبلیغ و اداره مسجد و حوزه و دفتر مراجعات مردمی مرحوم پدرش و حل و فصل امور مشغول شد و از مهرماه سال ۷۵ مسئولیت امامت جمعه شهرستان نکا را عهده دار شده است.

محمدی لائینی سال ۱۳۸۰ بهعنوان «امام جمعه نمونه» کشوری معرفی و قبل از آن در سال ۱۳۷۷ از سوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور بهعنوان «امام جمعه ممتاز» شناخته شد.

کتاب استعدادهای زن، نگرشی به تصوف، تحقیقات و تالیفات، معیارها و عوامل تمدن از نظر قرآن کریم بخشی از تالیفات منتشره از سوی حجتالاسلام والمسلمین محمدی لائینی است.

وی در حصر مدرسه فیضیه در سال ۵۴ جزو محصورین بوده و در داخل محوطه فیضیه در آن دو سه روز به جنب و جوشهای اعتراضآمیز همراه با دیگران در حوزه دین و انقلاب پرداخته است.


خروج