*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٠٠١٧ ١٩:٤٥ - 1398/08/24    اخلاق و معنویت، راهبرد گام دوم انقلابتأکید آیت‌الله مقتدایی در اجلاسیه مدیران حوزه‌های علمیه سراسر کشور ارسال به دوست نسخه چاپي


 اخلاق و معنویت، راهبرد گام دوم انقلابتأکید آیت‌الله مقتدایی در اجلاسیه مدیران حوزه‌های علمیه سراسر کشور

اخلاق و معنویت، راهبرد گام دوم انقلاب


اجلاسیه مدیران استانی و ستاد مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با حضور و سخنرانی آیات‌ مقتدایی دبیر دوم شورای عالی حوزه و اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور، حجج‌اسلام نبوی معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه و ملکی معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه، ربانی رئیس مرکز خدمات حوزه های علمیه، برخی معاونان و مسئولان مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و مدیران استانی حوزه ۱۶ آبان در سالن جلسات مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در قم برگزار شد...


 مدیران حوزه باید طلابی زمینه ساز ظهور تربیت کنند

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله مقتدایی رئیس شورای سیاستگذاری حوزههای علمیه خواهران در اجلاسیه مدیران استانی حوزههای علمیه کشور، گفت: فراگیری علوم روایات و اهلبیت علیهم السلام، راجع به اخلاق، احکام و اموری که مسلمانان باید بدانند، به عهده روحانیت است؛ وظیفه روحانیت در این زمان سنگین است؛ بهخصوص اینکه در این بیانیه گام دوم که رهبر انقلاب بهمناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی صادر کردند، 7 توصیه مهم و راهبردی را مطرح میکنند که توصیه و راهبرد دوم ایشان پیرامون معنویت و اخلاق است.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه تصریح کرد: ایشان تأکید دارند که معنویت و اخلاق باید در جامعه رشد کند؛ یعنی در چهل سال دوم باید رشد بالایی در زمینه معنویت و اخلاق داشته باشیم و اگر بناست، معنویت و اخلاق رشد و گسترش پیدا کند، باید بهوسیله روحانیون و طلاب و اساتید و فضلا صورت گیرد؛ رهبری معظم میفرمایند: این امر نیازمند جهاد و کوشش است.

آیتالله مقتدایی تصریح کرد: مدیران عالی حوزه باید بدانند که فرصتی عالی و والا در اختیار آنهاست و تمام مدارس و حوزههای علمیه استانها زیر نظر آنها مدیریت میشوند؛ مدیران باید معنویت، دیانت، تقوا و ایمان به خدا و اجتناب از گناه و معیصت را در بین طلاب به یک فرهنگ مبدل کنند؛ اگر مدیران بتواند طلابی نماز شبخوان و عاری از گناه تربیت کنند، قطعاً این طلاب در جامعه اثربخشی عالی خواهند داشت.

وی با اشاره به اهمیت نظم در حوزه گفت: شهید آیتالله قدوسی مدیر مدرسه حقانی بود؛ بنده نیز در آن مدرسه تدریس میکردم؛ یک روز وقتی رسیدم، مشاهده کردم که ایشان در حیاط مدرسه با ناراحتی قدم میزند. وقتی مرا دید، ساعتش را از جیبش در آورد و فرمود: نیم دقیقه دیر آمدید و...، ایشان ضمن پرداخت حقالتدریس تأخیرهای اساتید را محاسبه میکردند.

وی با اشاره به اهمیت ترویج روش صحیح مدیریت در حوزه، ابراز کرد: مدیران حوزه باید برنامه دقیقی برای ایجاد شرایط معنوی، روحی و اخلاقی در بین مردم داشته باشند رهبری معظم بیان کردند که معنویت و اخلاق باید در چهل ساله دوم رشد بیشتری داشته باشد.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه در پایان گفت: مدیران استانی که عهدهدار تمام مدارس علمیه کشور هستند، باید ارشاد، نصیحت و برنامهریزی مقدمهسازی ظهور را در بین همه طلاب فراگیر کنند.

 تبیین مأموریتهای مهم مدیران حوزههای استانها

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله اعرافی در این اجلاسیه بر ارتقای کیفی آموزشی، اخلاقی و درسی مدارس علمیه استانها تأکید کرد و تبیین رسالت روحانیت برای طلاب جوان، تلاش برای جذب جوانان مؤمن و انقلابی به حوزه را از مأموریتهای مدیران حوزههای علمیه استانها برشمرد و ادامه داد: نکتهای که لازم است مدیران حوزههای عملیه به آن توجه کنند، بحث موقوفات حوزوی است. مواردی وجود دارد که مورد تصرف سایر نهادها قرار گرفته است. باید این موقوفات برای حوزه آزادسازی شود تا حوزههای علمیه از آنها بهره ببرند.

وی در ادامه با اشاره به موضوع تبیین و گفتمانسازی بیانیه گام دوم از سوی حوزه، افزود: در عرصه تبیین و گفتمانسازی بیانیه گام دوم انقلاب، لازم است که حوزه پیشتاز سایر نهادها باشد و این، خواسته جدی مدیریت حوزههای علمیه از مدیران استانی است.

راهنمای عمل حوزه در همکاری با آموزش و پروش، سند تحول است

آیتالله اعرافی همچنین در اجلاسیه مدیران استانی و ستاد مرکز مدیریت حوزههای علمیه نیز عنوان کرد: بنای ما بر احداث مدارس جدید نیست؛ مگر آنکه ضرورت آن احساس شود؛ اما تکمیل پروژههای نیمهتمام از ضرورتهای جدی است و جاهایی که نیاز به بازسازی دارد نیز، در صورت نیاز و ضرورت باید مورد ترمیم قرار گیرد.

وی گفت: ما تأکید داریم، در استخدام روحانیون در آموزش و پرورش نهالفروشی صورت نگیرد؛ سند تحول راهنمای عمل حوزه در بخش آموزش و پروش است و در این زمینه بیشاز مباحث دیگر باید با خواهران تعامل و همکاری شکل بگیرد.

آیتالله اعرافی معاونان تهذیب و تربیت حوزههای علمیه را دارای دو نقش اجرای برنامههای تهذیبی و رصد برنامههای انجام شده دانست و گفت: این معاونان باید جلسات مدونی برگزار نمایند.

وی تصریح کرد: حوزه امروز در جریانات اخلاقی میان افراط و تفریط در جریانات اخلاقی مانده و معاونت تهذیب باید راهی بین این دو، در مدارس پیش بگیرد؛ برخی از طلاب، اسیر جریانات انحرافی هستند و مدیریت این مسئله بر عهده معاونان تهذیب و مدیران مدارس است.

یک استاد قوی میتواند تمام ضعفهای مدیریتی کلان و خرد را رفع کند

آیتالله اعرافی تصریح کرد: امروز حوزه، بیشترین و پیچیدهترین بارها را در این 1000 سال گذشته متحمل شده است؛ از یک سو اتفاقات عجیب و به هم پیوستگی جهان و ابزارهای جهانی برای استخراج و انباشت و نشر معارف دینی در هیچ عصری مثل الآن وجود نداشته است و از سوی دیگر در عصر انقلاب پرشکوه اسلامی حضور داریم که همه ابواب عالم را برای ما گشود و بالاترین ظرفیتها را برای حوزه و روحانیت پدید آورد.

وی با اشاره به اینکه به ضمیمه این انقلاب، زمینههای بینظیری در اختیار ما قرار گرفت که در هیچ دوره تاریخی نظیر آن مشاهده نشده است، افزود: روزگاری مراجع عظام در همین قم هم از همه اختیارات برخوردار نبودند؛ ولی امروز شرایط کامل متفاوت است و به برکت انقلاب، جهاد امام و رهبری وشهدا شرایط عالی پیش روی روحانیت فراهم شده است.

آیتالله اعرافی تصریح کرد: حوزه هر استان باید نیازهای آن استان را بهشکل کامل که در قالب کارویژهها و طرح آمایش و اسناد عالی حوزه و مصوبات شورایعالی و طرحهای مدیریت تصویب شده است، پاسخ دهد؛ نیازهای فکری، فرهنگی، تبلیغی، دینی و مذهبی تا آنجا که رسالت حوزه است، باید توسط مدیران حوزه با فکر، تدبیر، برنامهریزی، مداقه و... تأمین شود.

وی گفت: در هر استان هزاران دانشآموز و دانشگاه وجود دارد؛ مساجد و اصناف و طبقات مختلف همگی جزء جامعه هدف مدیران حوزه هستند و حوزه استان برآورنده حاجات معنوی، فکری و فرهنگی آنهاست؛ در این مسیر باید با نهادها، مدارس و حوزهها ارتباطات وسیع و وثیق داشته باشند.

وی بر لزوم افزایش کیفی فعالیتها تأکید کرد و افزود: قطعاً با افزایش صرف کمیّ طلاب در استانها موافق نیستیم؛ یک عالم قوی و بصیر میتواند جای 100 نفر را بگیرد؛ افزایش کمی فضا و امکانات و طلاب، باید با اولویت کیفی مد نظر باشد و این کیفیتبخشی از همان سال اول با پایهریزی صحیح درسی شکل میگیرد.

مدیر حوزههای علمیه کشور بیان کرد: جهتگیری اسناد مصوب شورایعالی و برنامه مدیریت در خصوص استانها و مدارس سطح کشور، ارتقای کیفیت و واسپاری اختیارات (امتحانات کتبی و شفاهی،مصاحبه ها و...) بیشتر به استانها با نظارت است؛ این امر مشروط به دقت و قوت اجرای استانهاست.

آیتالله اعرافی تصریح کرد: ارتقا و رعایت کیفیت اگر همراه با واسپاریها نباشد، فعالیتهای ما نیز لطمه میبیند؛ ولی امتحانات کتبی و شفاهی نباید با تساهل و تسامح برگزار شود؛ قطعا اساتیدی که در قم تأیید شدند، میتوانند شرایط آزمونی بهتری از قم را فراهم کنند.

وی با اشاره به توسعه درسهای خارج استانها گفت: هیئت ارزیاب در حال حاضر بیشاز 30 درس خارج را تأیید کرده است؛ ولی این اساتید باید هدایت و راهنمایی شوند؛ باید مراقب باشید که 30 درس بهخوبی اجرا شود؛ باید اساتید ما تقریرنویسی دقیق را جاری کنند.

مدیر حوزههای علمیه کشور بیان کرد: سطوح عالی در استانها از درس خارج هم مهمتر است؛ از 500 مدرسه، حدود 100 مدرسه دارای سطوح عالی هستند و اگر این عرصه افزایش کمیّ و کیفیت یابد، میتوانیم در آینده افراد قوی را تربیت کنیم.

آیتالله اعرافی با بیان اینکه: همیشه آماده پذیرش نقدها هستیم تصریح کرد: خواهش داریم که برنامه جدید و قدیم مدیران سفیران با اصلاحاتی که اعمال شده، ارتقا یابند؛ دوره سطح یک و ادبیات، نقطه عزیمت و پرواز طلاب است که باید در این بخش با قوت تحصیل کنند.

مدیر حوزههای علمیه کشور با بیان اینکه: استادی که پایه علمی قوی دارد و رویکرد قوی، اخلاقی و معنوی داشته باشد، میتواند همه ضعفهای مدیریتی را بهخوبی رفع کند، خاطر نشان کرد: باید معیشت استادان را تامین کرد؛ ولی همه مسیرها به معیشت ختم نمیشود؛ بلکه اساتید باید ارتقا یابند؛ باید ابتدا استاد خوب جذب شود و در ادامه نیز باید بهدنبال ارتقای استاد بود.

وی با تأکید بر اینکه: گروه ادبیات، فقه و اصول، کلام، علوم عقلی، قرآن و حدیث باید با همان ادبیات و ستونهای قدیمی در حوزه و مدارس شکل بگیرد، افزود؛ اساتید نیز باید در این گروهها به بحث بنشینند؛ اساتید فقه و اصول و ادبیات میتوانند در جمعهای خود مباحث علمی و برنامههای طلاب را پیگیری کنند که این امر بهشکل نسبی آغاز شده است.

آیتالله اعرافی با اشاره به تعطیلات حوزوی عنوان کرد: بر اساس تقویم ارایهشده 30 روز تعطیلی ارایه شده است که مدیران میتوانند بر حسب شرایط استان خود، آن را اعمال کنند؛ روزهای تعطیل در سطوح، باید طبق برنامه اجرا شود؛ راهاندازی دروس و برنامهها در پنجنشبه هم میتواند بخش مهمی از مشکلات آموزشی و فوق برنامهها را پر کند.

 معاونت تبلیغ آماده استفاده از ظرفیت مبلغان فضای مجازی است

بر پایه همین گزارش، حجتالاسلام والمسلمین محمدحسن نبوی نیز در این اجلاسیه، عنوان کرد: در هر استان بهریاست نماینده ولی فقیه، شورای خیرالبریه ایجاد میشود که کار آن ارتباط با فرقهها و ادیان است که بدون دریافت مبلغی برای هدایت فرق تلاش میکنند.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزههای علمیه با تأکید بر اینکه بهتناسب ویژگیهای مناطق و نیازهای اساسی حوزه، باید آموزش روحانیون و گروههای مردمی در بهترین حالت صورت گیرد،

وی یادآور شد: ما شبکههای اجتماعی را برای کلیه معاونان تبلیغ و مبلغان در کلیه شهرستانها ایجاد کردهایم و مطالب مورد نیاز، در آنها تزریق میشود؛ همچنین مشکلات این مبلغان نیز به ما بیان میشود.

حجتالاسلام والمسلمین نبوی اضافه کرد: برخی از مبلغان در فضای مجازی بسیار قوی هستند؛ اما با ما ارتباط ندارند که اگر این ارتباط ایجاد شود، میتوانیم از ظرفیتهای آنها استفاده کنیم.

وی ابراز کرد: پیگیر راهاندازی مدارس امین هم هستیم؛ بهویژه مدرسه امین نوع یک که از ملزومات معاونت تبلیغ است. طرح مسجد تراز نیز از طرحهای بسیار قوی معاونت تبلیغ است.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزههای علمیه مطرح کرد: ما سعی کردیم، ظرفیتهای تبلیغی بیانیه گام دوم را مورد بررسی قرار دهیم و در همین زمینه برنامهریزیهای لازم انجام شده است.

 بهدنبال حمایت از طلاب فعال و مؤثر هستیم

حجتالاسلام والمسلمین ربانی نیز در این اجلاسیه با اشاره به حدیثی از امام حسن عسکری علیهم السلام در خصوص اهمیت خدمت به دیگران گفت: مسیر تحول در حوزه یک ضرورت مهم است که باید با همت همه دستگاههای حوزوی و با برنامهریزی و نگاه به آینده و کار جهادی و مستمر و همت تلاش همگانی دنبال شود. وی با ذکر این مطلب که آینده تشریع به آینده حوزه بستگی دارد، تصریح کرد: یکی از راهبردهای مرکز خدمات، مساله هدفمندی مرکز خدمات است؛ در گامهای اولیه خدماتی در خصوص حمایت از طلاب مستعد و نخبه و... انجام میشود؛ ولی به این مساله قانع نیستیم و بهدنبال آن هستیم که این حمایت را در عرصه آموزشی در حوزه بگسترانیم.

رئیس مرکز خدمات حوزههای علمیه کشور: تامین اجتماعی وظیفهای در قبال خدمت است که در دوران تحصیل نباید این بحث مطرح میشد، ولی مرکز خدمات تلاش دارد به این دلیل که بیمه هزینهای را به طلبه تامین میکند، تا پایه 6 این تامین را نداشته باشد؛ در این دوره بیمه سلامت برای طلبه در نظر گرفته شده است.

رئیس مرکز خدمات افزود: خوشبختانه گامهای خوبی در جهت حمایت از اساتید داریم؛ در این طرح بهدنبال طبقهبندی اساتید در چند سطح علمی و... هستیم؛ در خصوص مبلغین نیز بهدنبال برداشتن گامهای دیگر و موثرتر هستیم.

رئیس مرکز خدمات حوزههای علمیه کشور با بیان اینکه امسال سختترین شرایط از نظر بودجههای فرهنگی است تصریح کرد: در همین راستا بسیاری از برنامهها حتی سفرهای استانی مدیریت نیز حذف شده است؛ امیدواریم که مرکز خدمات بتواند با همیاری مدیران عالی حوزه، آینده درخشانی برای حوزههای علمیه رقم بزند.

حجتالاسلام والمسلمین ربانی تصریح کرد: در این رابطه یک طرح جامع نسبت به معیشت طلاب دنبال میشود که طلاب در یک مرحله باید شاغل به خدمت بشوند و تأکید داریم که ارگانی که طلبه در آن مرکز فعالیت دارند طلبه را کمک کنند؛ نباید همه امور حمایتی را متوجه مرکز خدمات کنیم.

 حوزههای علمیه استانها اساتید بومی اخلاق را شناسایی کنند

این گزارش میافزاید، حجتالاسلام والمسلمین ملکی هم در این اجلاسیه عنوان کرد: یکی از آسیبهایی که در بین طلاب وجود دارد، افت انگیزه در ابتدای سال دوم است. در سطوح عالی نیز بحران هویت از چالشهای طلاب است؛ برای این مسئله برنامههایی برای افزایش انگیزه طلاب با حضور کارشناسان متخصص انجام میشود.

معاون تهذیب و تربیت حوزههای علمیه افزود: در زمینه طلاق کارگاههای لازم برای آموزش طلاب برگزار میشود و مباحث اختصاصی برعهده شورای مدارس نهاده شده و تنظیم آن هم بر عهده شورای تهذیب میباشد.

وی گفت: طرح میثاق 2،بهترین سنجش مدیران مدارس در تربیت طلاب بوده و در نماز، قرائت قرآن و آداب و انگیزه این سنجشها صورت میگیرد و در برخی از استانها در این زمینه ورود کافی نشده و برای ارزیابی مدیران مدارس باید در سراسر کشور طرح میثاق ۲ اجرا شود.

حجتالاسلام والمسلمین ملکی با بیان اینکه، شناسایی اساتید اخلاق بومی نیز از دیگر ملزومات ماست و از مدارس سراسر کشور درخواست شده که اساتید اخلاق بومی را به ما معرفی کنند، خاطرنشان کرد: در هر استانی یک یا دو پایگاه اخلاقی باید ایجاد شود و لازم است، خانوادهها با طلاب همراه شوند؛ چراکه یکی از دلایل افت درس طلاب، همراه نبودن خانوادههاست.

 استانها طلاب نخبه را شناسایی کنند

حجتالاسلام والمسلمین بهاری هم در این اجلاسیه با بیان آمار مربوط به دوره هفتم شناسایی نخبگان حوزه، عنوان کرد: تا سال گذشته شش دوره از استعدادهای برتر شناسایی شدند و امسال دوره هفتم در حال برگزاری است.

مسئول دفتر امور نخبگان حوزههای علمیه افزود: در کل استانها در سه عرصه آموزش، پژوهش و تبلیغ شناساییها انجام شده و در دوره هفتم ۷۲۳ نفر در عرصه آموزش ثبت نام کردند که ۲۱۵ نفر از آنها واجد شرایط شدند.

وی گفت: گمان بنده این است که استانها هنوز در زمینه استعدادهای برتر، اصلا ًورود نکردهاند و یک فعالیت جدی میطلبد که حق طلاب دارای استعداد برتر ضایع نشود.

 برنامه پنج ساله برای فعالیتهای آموزشی و پرورشی حوزه تدوین شده است

علیرضاحاجیانزاده هم در این اجلاسیه عنوان کرد: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر تربیت دینی دانشآموزان تأکید شده و شالوده این سند بر مبنای تربیتمحوری تدوین شده است.

دبیر ستاد همکاریهای حوزه علمیه و آموزش و پرورش با بیان اینکه بر آمادهسازی نسل جوان در بیانیه گام دوم انقلاب تأکید شده و این بر اهمیت کار در بخش آموزش و پرورش افزوده است، خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب بهصراحت مطرح کردهاند که حوزه و آموزش و پرورش باید ارتباطات بیشتری داشته باشند و خوشبختانه امروز انسجام تعاملات حوزه و آموزش و پرورش در سطح قابل قبولی قرار دارد. وی اظهار داشت: با پیگیریهای انجامشده، امروز ما به یک برنامه پنجساله دسترسی پیدا کردهایم که مبتنی بر سند تحول بنیادین آموزش بوده که به امضای مدیر حوزههای علمیه و وزیر آموزش و و پرورش رسیده و ویژگی این برنامه، جامعیت در ابعاد مختلف آموزش و پرورش است.

حاجیانزاده یادآور شد: یکی از محورهای برنامهای ما هدایت و خطدهی صحیح در مدارس بوده و یکی از مسائل امروز مدرسههای ما، بحث نشاط و شادابی است که بعضاً به انحراف کشیده میشود و حوزه باید بتواند برای این بخش یک الگوی صحیحی ترسیم کند.

وی با تأکید بر اینکه، در زمینه حجاب و عفاف و ترویج فرهنگ نماز نیز حوزه باید روشهای خود را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد، ابراز کرد: توسعه متوازن و باکیفیت طرح تربیتی امین، از دیگر کارهای انجام شده است؛ ورود طلاب به مدارس باید سنجیده باشد تا افراد توانمند وارد مدارس شوند.

دبیر ستاد همکاریهای حوزه علمیه و آموزش و پرورش در پایان گفت: ما باید شرایطی فراهم کنیم که دانشآموزان مستعد با فضای حوزوی آشنا شوند تا جذب آن شوند.

 ۷۳ پروژه عمرانی در دو و نیم سال اخیر در حوزههای علمیه به انجام رسیده است

سیدمصطفی حسینینژاد هم در این اجلاسیه، عنوان کرد: در خصوص فعالیتهای عمرانی طی این دو سال و نیم اخیر ۷۳ پروژه در دست اقدام بوده که منابع مالی آن بهسختی حاصل شده است.

معاون منابع انسانی و پشتیبانی حوزههای علمیه افزود: ضوابط و دستورالعملهای عمران بهطور کامل تدوین شده و ما این ضوابط را به بخشها ابلاغ کردهایم و نظارتها باعث افزایش سرعت پروژهها شده است.

وی گفت: تعاملاتی با سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است. متأسفانه حوزه در شاخصهای بودجهبندی امسال دولت نبوده و منابع دولتی کمتری دریافت میکند.

حسینینژاد با اشاره به تعداد پروژههای تکمیلشده و به بهرهبرداری رسیده، خاطرنشان کرد: از ۷۳ پروژه عمرانی حوزه، ۳۹ پروژه تکمیل شده و ۳۴ پروژه به بهرهبرداری رسیده است.   

 راهاندازی دفتر امور مشاوران، ابتکار مدیریت جدید حوزههای علمیه

عباس علمالهدی هم در این اجلاسیه عنوان کرد: تشکیل واحدی بهنام دفتر امور مشاوران، ابتکار مدیریت جدید حوزه بوده و همه این مشاورهها در راستای ماموریتهای حوزه میباشد که از جمله بخشهای فعال ما و مربوط به مدارس معارف است.

دبیر شورای معاونان حوزههای علمیه خاطرنشان کرد: تمامی مصوبات از دبیران شوراها دریافت شده و در حال حاضر بررسیهای اولیه در حال انجام است و تا دو ماه آینده نخستین ویرایش آماده خواهد شد.

 راهاندازی سایت حامیان اهلبیت علیهم السلام برای جمعآوری کمکهای خیرین

حجتالاسلام والمسلمین محمد آبادیپیشه نیز در این اجلاسیه با اشاره به اینکه، اساسنامه بنیاد خیرین و نیز سامانه موقوفات و منابع پایدار آماده شده است، افزود: نیز برای ایجاد نیروگاههای خورشیدی سامانهای ایجاد شده و قریب به ۵۰۰ مدرسه، اطلاعات لازم را برای ما ارسال کردهاند و تاکنون در ۶۶ مدرسه احداث شده است.

مسئول دفتر وقف و منابع پایدار حوزههای علمیه گفت: ایجاد سایت اینترنتی حامیان اهلبیت علیهم السلام بهمنظور جمع آوری کمکهای خیرین ایجاد شده و در حال حاضر خلأهای بانکی در حال آمادهسازی است.

حجتالاسلام والمسلمین آبادیپیشه در پایان اظهار داشت: در سال جاری تاکنون ۳۶ مورد وقف زمین برای مرکز مدیریت حوزههای علمیه به ثبت رسیده است.

 تأکید مدیران استانی حوزه بر شبکهسازی اطلاعات آموزشی طلاب

آیتالله بنابی مدیر حوزه علمیه بناب هم در این اجلاسیه با اشاره به این نکته اگر حوزه و استاد انقلابی نباشد، انقلاب هم ماندنی نیست تصریح کرد: سنت الهی آن است که اگر خدا را یاری نکنیم خودمان نیز نصرت نخواهیم یافت؛ علما بودند که راه انقلاب را باز کردند و فرهنگ تبعیت از امام راحل را در میان مردم ساری و جاری کردند.

اجرای موفق طرحهای تحلیل آماری در حوزه علمیه استان تهران

حجتالاسلام والمسلمین رحیمی صادق در این اجلاسیه گفت: برنامههای مرتبط به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در دو بخش در حال انجام است.

وی افزود: اولین محور در خصوص برنامههای شکلی است که در این زمینه میتوان به تجمع حوزویان استان تهران در حرم امام راحل در سالروز صدور منشور روحانیت اشاره کرد.

 مدیر حوزه علمیه تهران بیان کرد: برگزاری مسابقه متن بیانیه در مراحل مختلف در مدارس برای کارمندان، طلاب و خانوادهها و اساتید، توضیح اصل و موضوع بندیهای بیانیه در بین اقشار مختلف حوزوی و برگزاری جلسات تببینی در مدارس علمیه و همچنین به شکل منطقهای در مناطق 8 گانه استان تهران از جمله برنامههای شکلی در این زمینه است.

وی افزود: همچنین مقرر شده است که با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی متونی در توضیح مبانی و مطالبی که در بیانیه وجود دارد تولید شده است که اینکار در حال انجام است.

حجتالاسلام والمسلمین رحیمی صادق با اشاره به ابتکارات حوزه علمیه تهران بیان کرد: استان تهران به دلیل کثرت مدارس به 8 منطقه با 72 مدرسه تقسیم شده است؛ در هر منطقه یک محور تعریف شده است و یکی از مدارس مهم آن منطقه به اتفاق مسجد و مدارس امین منطقه وظیفه برنامهریزی برای ورود در همه شئون حوزوی و فرهنگی منطقه را به عهده دارند که در حال تکمیل آمارها و آمایشها هستیم و محور همه برنامههای استان نیز، بحث مناطق است.

مدیر حوزه علمیه تهران بیان کرد: در منطقهبندی، بهترین منطقه ما بازار است که به نسبت هر 700 نفر دارای یک طلبه هستیم و در برخی مناطق به نسبت هر 6 هزار نفر یک طلبه داریم که با این نسبتبندی برنامههای بهتری برای توزیع طلاب در مناطق انجام میشود.

حجتالاسلام والمسلمین رحیمی صادق با اشاره به تحلیلهای آماری عنوان کرد: نسبت به پذیرش 5 سال گذشته تحلیل آماری انجام شده است که روند پذیرش را به خوبی مشخص میکند؛ در زمینه میثاق طلبگی 2 و مصاحبه تلبس، آزمونهای کتبی و شفاهی نیز تحلیلهای آماری انجام شده است که در برنامههای بعدی و شناخت وضعیت تحصیلی و آموزشی و برنامهریزی موثر خواهد بود.

مدیر حوزه علمیه تهران بیان کرد: برای استفاده از ظرفیتهای حوزوی استان تهران و اینکه همه عناصر حوزوی در اداره حوزه فعال باشند، در کنار شورای استان، شورای معین تشکیل شده است که مجامعی نیز از جمله مجمع اساتید و طلاب مدیران و چند شورای دیگر را نیز تشکیل داده است که دبیر این مجامع و شورا و... اعضای شورای معین را تشکیل میدهند؛ مباحث در این شورای معین در هر دو هفته یکبار به شکل مستمر تشکیل میشود.

 اجرای طرح دانشافزایی اساتید استان مرکزی

مدیر حوزه علمیه استان مرکزی از اجرای طرح موفق دانش افزایی اساتید در حوزه علمیه استان پرداخت.

حجتالاسلام والمسلمین سپاسی مدیر حوزه علمیه استان مرکزی در این اجلاسیه گفت: در خصوص بیانیه گام دوم در دو بخش اقدام شود که در وهله اول سعی شد که همه اساتید و طلاب یکبار این بیانیه را بخوانند و گام دوم نیز تحلیل و تبیین این بیانیه بود که امیدواریم گامهای اجرایی آن نیز برداشته شود.

وی اظهارکرد: یکی از کارهای ویژه در استان مرکزی، دانشافزایی اساتید بود که این برنامه بسیار سنگین و البته نافع است؛ اگر در این زمینه مدیران به شکل قوی عمل کنند، قطعا مشکلات زیادی ایجاد میشود؛ به همین دلیل ارزیابی خاصی در این زمینه انجام شد.

 برگزاری کارگاههای توجیهی بیانیه گام دوم انقلاب در لرستان

حجتالاسلام والمسلمین موسوی سرپرست حوزه علمیه لرستان نیز در این اجلاسیه گفت: 16 مصوبه در جلسهای که در محضر مدیر حوزه تصویب شد و برخی از امور پیگیری و اجرا شد و برخی دیگر نیز هنوز مصوب نشده است ولی برخی فعالیتها از جمله ایجاد گروههای علمی که در بسیاری از مدارس استان انجام شد.

سرپرست حوزه علمیه لرستان بیان کرد: در خصوص بیانیه گام دوم با هماهنگی امام جمعه، کارگروهی با محوریت حوزههای علمیه و مدیران نهاد رهبری در دانشگاهها برای تبیین بیاینه گام دوم در ادارات، مدارس، دانشگاهها و حوزههای علمیه و عموم مردم تشکیل شده است. وی گفت: تاکنون جلسات کارگروهی با حضور اساتید قم برگزار شده است و هر کدام در راستای تخصص خود در قالب کارگاههای تخصصی این بیانیه را تبیین کردند.

حجتالاسلام والمسلمین انصاری مدیر حوزه علمیه استان گیلان هم در این اجلاسیه، یکی از مهمترین فعالیتها که از سوی مدیریت حوزههای علمیه استان گیلان انجام شد، تعیین تقویم واحد آموزشی، تعیین محدوده درسی هفتگی در مدارس و... بوده است.

حجتالاسلام والمسلمین احمدی مدیر حوزه علمیه استان چهار محال و بختیاری نیز، بیان داشت: از جمله فعالیتهای این مدیریت، تعیین سازوکاری معین در ارتباط با مسئله طرح هجرت، تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، تشریح الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، دانشافزایی، برگزاری دورههای آموزشی و ارتقایی برای طلاب در تابستان، ارائه طرح تفکیک مدارس سطح یک و دو برای تقویت مسائل آموزشی و تربیتی، ارائه طرح میثاق دو و... بوده است.

حجتالاسلام والمسلمین ابوترابی مدیر حوزه علمیه استان مازندران نیز، با بیان اینکه: از جمله مهمترین فعالیتهای این مدیریت در مدارس علمیه این استان، تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و تشریح الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، برگزاری نشست مدیران و معاونان، تشکیل شورای آموزش و پرورش، شناسایی خیرین با همکاری مبلغان طرح هجرت، پیگیری راهاندازی بعضی رشتهها تخصصی و... بوده است، بیان داشت: مسئلهای که باید به آن توجه کرد و در حال حاضر یکی از مشکلات جدی حوزههای علمیه است، موضوع شبکهسازی اطلاعات آموزشی طلاب میباشد؛ چهبسا بهدلیل عدم شبکهسازی، و مشخص نبودن وضعیت تحصیلی بعضی از طلاب، ایندسته از افراد از خدمات آموزشی و تحصیلی و شهریهای بهره نمیبرند.

حجتالاسلام والمسلمین نورزوی مدیر حوزه علمیه استان اردبیل نیز، بر تغییر زمان پذیرش حوزههای علمیه، تعیین تکلیف فارغالتحصیلان حوزه، تعیین تکلیف مبلغان امور مساجد از جهت شغل محسوب شدن نوع فعالیتها و حمایت مالی از آنها و توجه به موضوع دینداری آینده جامعه، در حوزه مرجعیت دینی تأکید کرد.

حجتالاسلام والمسلمین استوار میمندی مدیر حوزه علمیه استان فارس نیز، بیان داشت: از جمله مسائلی که این مدیریت در تلاش است آن را اجرا کند و مواردی را هم اجرا کرده، هماهنگی و ارتباط با علمای استان، برگزاری کارگاههای همافزایی آموزشی، برگزاری کارگاههای آموزشی برای اساتید، هماهنگی با رسانه ملی استان برای پخش و نشر اطلاعیههای پذیرش حوزه در سطح استان و... بوده است.

حجتالاسلام والمسلمین جعفری مدیر حوزه علمیه کاشان نیز در این جلسه، بیان داشت: از جمله فعالیتهای این مدیریت در مدارس استانها، برگزاری امتحانات شفاهی، برگزاری کارگاههای آموزشی برای اساتید، برگزاری طرح امین، برگزاری همایش بیانیه گام دوم و... بوده است.


خروج