*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١١٧٧٥ ١١:١٣ - 1398/11/26   تهمت‌هایی که به شورای نگهبان زده می‌شود خلاف واقع استعضو فقهای شورای نگهبان  ارسال به دوست نسخه چاپي


تهمت‌هایی که به شورای نگهبان زده می‌شود خلاف واقع استعضو فقهای شورای نگهبان

تهمت‌هایی که به شورای نگهبان زده می‌شود خلاف واقع است


به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله شب‌زنده‌دار، ۱۴‌بهمن در درس خارج فقه خود، به مسئله انتخابات و تأیید یا رد صلاحیت داوطلبان مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان پرداخت که متن آن به این شرح است: مسئله انتخابات مشکلات فراوانی دارد. یکی از مشکلات مهم‌اش این است که قانون انتخابات یک قانون پرمشکلی است و ان‌شاءالله مجلس آتی بتواند با قوانین بهتری که وضع می‌کند، این مشکلات را کمتر کند...


عده فراوانی از سراسر کشور ثبتنام کردند و وارد معرکه شدند. در یک مدت محدود همه اینها باید بررسی شود. در این چهارده روز اعضای محترمی که آنجا بودند، شب و روز نداشتند. دیروز شنیدم که جناب آقای کدخدایی گفتند: کل شب را چهلوپنج دقیقه توانستم بخوابم. خود من هم تا ساعت دو و نیم شب، مشغول دیدن پروندهها بودم و صبح هم جلسه بود و ساعت یک عصر هم باز جلسه است. دیدن این پروندههای کثیر، افراد مختلف، پروندهای قطور و چند جلدی و محاسبه کردن و بهواقع رسیدن، نیاز به یک وقت فراوان دارد. به نظر من روند انتخابات حداقل باید ششماه باشد که این موارد کم کم بررسی شود.

خیلی از این عدم احرازها، در اثر این است که احتیاج به یک اطلاعات و منابعی دارد که در این فرصت اندک [ به دست نمیآید] ولو اینکه خیلی هم زحمت کشیده است؛ ولی احتیاج به فرصت بیشتری دارد. اگر وقت بود، تکتک افرادی که درباره آنها شبهه وجود دارد، فراخوان میشدند و توضیح میدادند که شاید از این طرف یا آن طرف فرق میکرد؛ اما فرصت چنین اموری نیست.

وظیفه ما احراز کردن است. البته این شرایطی که برای داوطلبها گذاشته شده است، یک شرایط اندکی است. من خدمت مقام معظم رهبری دامظلهالعالی هم عرض کردم و ایشان هم تصدیق فرمودند. آیا این شرایطی که گذاشته شده است که التزام به اسلام را قبول داشته باشد، التزام عملی هم داشته باشد، مدرک فوق لیسانس هم داشته باشد، تابعیت ایران هم داشته باشد، برای مجلس کفایت میکند؟! بینش سیاسی نمیخواهد؟! اطلاع از امور نمیخواهد؟! عدهای از کسانی که این شرایط را داشتند و تأیید برایشان زدیم، یقین داشتیم که او به درد مجلس نمیخورد؛ اما چارهای نیست! وقتی قانون گفته است [این شرایط لازم است]، ما نمیتوانیم از قانون تخطی بکنیم.

حقیقتا شرایط کافی نیست، بالاخره کسی که میخواهد به مجلس برود، باید اطلاعات و شناخت وسیعی از امور مختلف داشته باشد و این مقدار شرایطی که در اینجا ذکر شده، کفایت نمیکند. مسئله دیگری هم که باید به آن توجه داشته باشید، این است که بند اول ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس، اعتقاد و التزام عملی به اسلام است. برای بعضی از افراد، بینه اقامه شده یا شواهدی بوده که التزام عملی به اسلام ندارد؛ مثلا یک خانمی که بدحجاب است، برای ایشان نوشته شده است که شما بهخاطر بند یک ماده ۲۸ رد شدهاید. اینها ناراحت شدهاند که ما مسلمان و شیعه اهلبیت علیهم السلام هستیم. این چه حرفی است که به ما میزنید؟ مقصود قسمت اول این بند نیست و آن کسانی که مینویسند، باید با دقت بهتری بنویسند و بنویسند بخش دوم بند اول؛ یعنی عدم التزام عملی به اسلام؛ خود من به بعضی از آنها زنگ میزدم و برایشان توضیح میدادم.

نمیخواهیم بگوییم که شما مسلمان نیستید، شما شیعه نیستید؛ بلکه منظور این است که التزام عملی ندارید؛ مثلا بدحجاب هستید یا فلان کار را که خلاف شرع بوده است، انجام دادهاید و در پرونده شماست. باید به این توجه شود که منظور این نیست که شخص دین ندارد، یا مسلمان نیست. من به موردی برنخوردم که مثلا کافری ثبتنام کرده باشد؛ البته سایر ادیان پذیرفتهشده قوانین خودشان را دارند؛ اما اینکه ما کسی را رد کرده باشیم که مسلمان نباشد، چنین چیزی نیست و ما هم در مورد احدی قضاوت نمیکنیم و دادگاه باید قضاوت کند؛ چون آیین دادرسی دادگاه، آیین دادرسی دیگری است. اینجا معنایش این است که باید شرایطی را داشته باشید تا به مجلس راه پیدا کنید.

مسئله دیگر این است که بیننا و بینالله، اصلاً و ابداً گروهها و جناهای مختلف، جناح راست، جناح چپ، اصولگرا، اصلاحطلب و... در نظر ما نبوده است و اصلا دخالتی نداشته است. آنچه که مد نظر بوده، شرایط بوده است. التزام عملی به اسلام، ابراز وفاداری به قانون اساسی، ابراز وفاداری به ولایت فقیه بوده است که اینها قانون است و ما باید اینها را احراز کنیم. آنچه که در برخی از رسانههای گفته میشود یا برخی از افراد میگویند، خلاف واقع است و اینکه برخی از افراد که در مجلس بودند که با پول میشود، رأی را درست کرد و اینها پول میگیرند، تهمتهایی است که زده میشود و باید به آن توجه داشته باشند.

 [در بحث حجاب] منظور از حجاب چادر نیست. کسی را که مانتویی هم باشد و حجاباش را رعایت میکند، رد نکردیم و پذیرفتیم. یک پروندهای بود که نیروی انتظامی تهران و اصفهان این شخص را بهخاطر بدحجابی گرفته بودند (ببینید که نیروی انتظامی چه بدحجابی را میگیرد). من به این اکتفا نکردم و به دوستان گفتم که با او تماس بگیرند که آیا واقعا توبه کرده است و از بدحجابی دست برداشته است؟

شرایط باید احراز شود و همینطوری نیست که کسی بیاید و به شخصی تهمت بزند. افرادی که جهت تحقیق فرستاده میشوند، مورد تأیید هستند. در گزارشاتی که از مراکز اربعه ارسال میشود، مواردی بوده است که برخی از مراکز چهارگانه گفتند که چنین مشکلی را دارد و ما در تحقیقات دیگری که انجام دادیم، متوجه شدیم که آنها اشتباه کردند و آن شخص مشکلی ندارد و ما هم پذیرفتیم.


 


خروج