*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > یادگار ماندگار امام( ویژنامه مجمع نمایندگان طلاب) 


یادگار ماندگار امام شماره خبر: ٣٧٤٣٠٩ ١٠:٥٠ - 1394/12/13   تاریخچه شکل‌گیری مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم  ارسال به دوست نسخه چاپي


تاریخچه شکل‌گیری مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم

تاریخچه شکل‌گیری مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم


پس از انتخابات، اولین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در سال 1368 با ریاست مرحوم آیةالله فاکر آغاز به کار کرد. در همین دوره، اساسنامه، آیین‌نامه داخلی و آیین‌نامه انتخابات مجمع در تیر ماه سال 69 به تصویب نمایندگان طلاب رسید و به جامعه مدرسین حوزه ارائه گردید. جامعه نیز آن‌را دی ماه 69 تأیید و به دبیرخانه مجمع ابلاغ کرد. ....


با پایان یافتن جنگ تحمیلی، طلاب جانباز و رزمنده به آغوش حوزهها بازگشتند تا پس از جهاد و دفاع مقدس، دوباره در سنگر فقاهت و علم، به اجتهاد بپردازند. آنان اکنون پیشقراولان عمل به تکلیف بودند که مکتب فقه و عشق را به هم آمیخته بودند و صاحبان تجربههای مدیریتی در عرصههای بزرگ عملیاتی شده بودند. اما گویا عدهای نمیخواستند این جوانان پرشور و مستعد را بپذیرند و باور کنند. آنان سالها تحصیل و تدریس و سابقه حوزوی خود را بالاتر از این میدانستند که به این سرمایههای ارزشمند حوزه توجهی کنند و میدان بدهند.

این بود که باز قافلهسالار انقلاب، دست به قلم بردند و بخشی از ناگفتههای خویش را طی پیامی، منتشر ساختند. این پیام که به «منشور روحانیت» شهرت یافت، رنجنامهای عارفانه است که از سویی سنگ متحجران را میشکند و از سویی پرواز پروانهها را میستاید.

پیام حضرت روحالله که لبریز از عشق و دلدادگی به حضرت حق و آرمانهای الهی و تواضع و ادب به مجاهدین و شهدا و خانوادههای آنان و امت غیرتمند ایران اسلامی بود در خود فریادی داشت از غصهها و دردهای جانکاهی از جفاهای خودیهای غیر خودی که قلب هر مؤمن آزادهای را میفشرد.

گویی تقدیر این بود که آخرین حرفهای دل آن پیر فرزانه، پیش از سفر ملکوتی، خطاب به حوزه علمیه، سوم اسفند 1367 صادر شود و آن توصیهها، تجربهها و وصیتهای امام به «منشور روحانیت» شهره گردد.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پس از این پیام با تشکیل ستاد «زمینهسازی اجرای فرمان حضرت امام» و پیگیری‌‌های لازم، سرانجام انتخابات نمایندگان طلاب و فضلا را برگزار کردند و مجمع نمایندگان را تشکیل دادند. آنگاه مرحوم آیةالله مشکینی در نامهای این امر را به اطلاع حضرت امام خمینی رساند.

 پس از انتخابات، اولین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در سال 1368 با ریاست مرحوم آیةالله فاکر آغاز به کار کرد. در همین دوره، اساسنامه، آییننامه داخلی و آییننامه انتخابات مجمع در تیر ماه سال 69 به تصویب نمایندگان طلاب رسید و به جامعه مدرسین حوزه ارائه گردید. جامعه نیز آنرا دی ماه 69 تأیید و به دبیرخانه مجمع ابلاغ کرد.

 پس از آن، دورههای دوم تا پنجم (تا سال 1388) با ریاست آیةالله حسینی بوشهری به کار خود ادامه داد.

در زمستان 1388 دوره ششم مجمع نمایندگان طلاب با ریاست حجةالاسلام والمسلمین سقای بیریا شکل گرفت و از سال 1392 دوره هفتم مجمع نمایندگان با ریاست حجةالاسلام والمسلمین سید علیاکبر حسینی نژاد، به کار خود ادامه میدهد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
يکشنبه ٢٢ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام