*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > یادگار ماندگار امام( ویژنامه مجمع نمایندگان طلاب) 


یادگار ماندگار امام شماره خبر: ٣٧٤٣١١ ١١:٢١ - 1394/12/13   سرمقاله  ارسال به دوست نسخه چاپي


سرمقاله

حلقه وصل حوزه


انعکاس نظرات طلاب و روحانیون به بزرگان حوزه، فرصت فاخری است که برآیند آن، توفیق و تعالی روزافزون خواهد بود. و بدین‌گونه فضلا و فریختگان حوزه، منبع عظیم نقد و نظر و نواندیشی در ساحت‌های گوناگون فرهنگی، علمی و اجتماعی در افق ملی و بین‌المللی به شمار می‌آیند.


انعکاس نظرات طلاب و روحانیون به بزرگان حوزه، فرصت فاخری است که برآیند آن، توفیق و  تعالی روزافزون خواهد بود. و بدین‌گونه فضلا و فریختگان حوزه، منبع عظیم نقد و نظر و نواندیشی در ساحت‌های گوناگون فرهنگی، علمی و اجتماعی در افق ملی و بین‌المللی به شمار می‌آیند.

گرچه بهره‌مندی از این ظرفیت بزرگ در تاریخ حوزه، پیشینه‌ای به درازای روزشمار خود دارد، اما سازه‌سازی برای این هدف مهم، با تأسیس «مجمع نمایندگان» از اصول ابتکاری امام خمینی قدس‌سره در عرصه ساختاری حوزه بود، که به‌عنوان آخرین یادگار ماندگار، از آن زعیم فقید به‌جای مانده است.

پویش و روزآمدی، دو شاخصی است که تدبیر برتر را می‌تواند در امور حوزه رقم بزند و ارتباط متقابل مدیران ارشد روحانیت با بدنه جوان، بستر شایسته انتقال ایده‌های نو به اهالی عرصه تدبیر کلان حوزه است.

در این راستا، مجمع نمایندگان به‌عنوان پایگاه نمایندگی طلاب و روحانیون کشور، میقات تجمیع انظار اهل رأی و نظر حوزویان به شمار می‌آید و این نهاد مبارک می‌تواند خود را رابطی بین مراجع عظام، مراکز و مدیران از سویی و اساتید، پژوهشگران، مؤلفان و عموم حوزویان از سوی دیگر تعریف نماید.

با نگاه به پیشینه این شجره مبارکه و بررسی بایدها و شده‌های آن در ادوار هفت‌گانه، می‌یابیم که گرچه مساعی ثمین مسئولان و نمایندگان در این نهاد مبارک، تاکنون فرآیند تأسیس، تثبیت، ساختارسازی درونی و جایگاه‌یابی بیرونی مجمع در جغرافیای حوزه را طی کرده، اما فکر فخیم امام خمینی قدس‌سره و منویات مقام معظم‌ رهبری و مراجع عظام دامت‌برکاتهم که ناظر به فرصت‌سازی وسیع در فراروی روحانیت بود، با مجمع نمایندگان امروزین که خدمات فاخر فعلی را ارائه نموده است، فصلی وسیع را نشان می‌دهد. بر این اساس، علی‌رغم بزرگداشت زحمات ارزمند نمایندگان محترم ادوار و نیز مسئولان مکرم مجمع در تاریخ نزدیک به 3 دهه گذشته، باید در آفاق علمی، فرهنگی، سیاسی و... حوزه به مجمع با طلوعی نو و پرتلألؤ نگاه داشت، تا نورافشانی آن،‌ همه عرصات حوزه را دگرگون سازد.

بسیار شایسته و بایسته است که داشته‌های بالقوه سازمان روحانیت توسط فرهیختگانی که روحانیون و طلاب را نمایندگی می‌کنند و در مجمع جلوه‌گر شده‌اند، شناسایی گشته و به اعلام علمی و سکان‌داران عرصه تدبیر، تقدیم گردد؛ و بدین‌سان، همه ساحات حوزه، تحولی شگرف را در خود شاهد باشند.

در این راه، لحاظ هست‌های امروز و نگاه به بایدهای فردا را نباید از نظر دور داشت؛ شاید با عنایات الهی، ایجاد حلقه وصل بین فضلا، طلاب و مراجع و مدیران، به‌‌عنوان دو قطب تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر را شاهد باشیم.

ان‌شاءالله

حسن مولایی

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام