*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه شماره خبر: ٣٩٩١٨٩ ٢١:٤٦ - 1397/01/27   دلیل ترس از مرگ ///  آیت‌الله سیدحسین فاطمیدرس اخلاق شماره 549 ارسال به دوست نسخه چاپي


دلیل ترس از مرگ ///  آیت‌الله سیدحسین فاطمیدرس اخلاق شماره 549

دلیل ترس از مرگ /// آیت‌الله سیدحسین فاطمی


از جناب ابی‌ذر پرسیدند که «ما لنا نکره الموت؟» یعنی ما را چه شده که از مرگ کراهت داریم؟ فرمود: «دلیلش این است که شما دنیا را آباد و آخرت را خراب کردید! شخص کراهت دارد از جای آباد به محل خراب برود. ما که هم دنیای‌مان خراب است و هم آخرت‌مان...


 

 

از جناب ابیذر پرسیدند که «ما لنا نکره الموت؟» یعنی ما را چه شده که از مرگ کراهت داریم؟ فرمود: «دلیلش این است که شما دنیا را آباد و آخرت را خراب کردید! شخص کراهت دارد از جای آباد به محل خراب برود. ما که هم دنیایمان خراب است و هم آخرتمان.

به برادران خود برای تذکر عرض میکنم که قیمت هر کس، به قدر همت اوست، اگر همت مرد دنیا است او را هیچ قیمت نیست؛ زیرا که لقب دنیا «لاشیء» است و کسی را که همتش ناچیز باشد، قیمتش نیز مثل آن است، و هر که همت او عقبی است، قیمت او نیز نعیم عقبی است. عارفی گفت: حق تعالی دنیا را آفرید و آن را برای قومی بیاراست و ندا سر داد که این جای بلاست. بهشت و آخرت را بیافرید و فرمود: این نشان عطا است. آن‌‌گاه رضوان خود را جلوه داد و فرمود: این عطای بر عطا است. الدنیا حرام علی اهل الآخرة و الآخرة حرام علی اهل الدنیا و هما معاً حرامان علی اهل الله». (عوالی اللألی/4/119) مولی علی علیه‌السلام میفرماید: «حبّ الدنیا یعمی و یصمّ و یبکم و یذلّ الرقاب»؛ (کافی/2/136) یعنی دنیا شخص را کور و کر و گنگ و گردنها را ذلیل میکند. این است تأثیر علاقهمندی به دنیا که در نتیجه شخص دوست دارد در این دنیا بماند و از مرگ میترسد.

چاره کار: هستیم، چارهای نیست جز اینکه توجه پیدا کنیم به آن کسی که از مادر، بلکه از خود ما به ما مهربانتر است و الحاح و التماس نماییم تا دنیا و آخرت را برای ما اصلاح فرماید. حضرت علی علیه‌السلام میفرماید: «واعلموا أنّه من یتق الله یجعل له مخرجاً من الفتن و نوراً من الظلم»؛ (نهجالبلاغه/خطبه183) تقوا سرمایه راحتی دو دنیا است. تقوا سرمایه بیرون آمدن از ظلمت به عالم نور است، سرمایه رسیدن رزق از جایی که گمان ندارد، است.

تجربه کردن این سخنان گوهربار هزینه ندارد، تقوای حقیقی را پیشهساز و این مسیر را تجربه کن، اگر به مقصد نرسیدی، اسباب کجی و بیدیانتی همه وقت موجود است، پس دوباره برگرد.

فرمود: «من انقطع إلیّ کفیتُه و من سألنی اعطیته و من دعانی أجبته»؛ (بحارالانوار/14/42) خالق هستی با ما وعده فرموده که اگر کسی از غیر برید و به من پیوست، او را کفایت میکنم، ولی اگر از من برید و به غیر پیوست، او را به آن غیر واگذار میکنم! وای به حال آن کسی که خدا او را به غیر واگذار نماید. إن الله لا یخلف المیعاد

سفارش دیگر: ای برادر ایمانی و ای منتظر ظهور موعود السرور آن نور الهی! اکنون مایه و استعداد و ایمان خود را تا وقت نگذشته ملاحظه نما و حدیث معصومین را بشنو که جمع بین دو شیرینی، یعنی شیرینی دنیا و شیرینی آخرت نمیشود. مگر نشنیدی که هر کدام از دنیا و آخرت را از خودت راضی نمایی، آن دیگری دلتنگ میشود.

مطلبی از کتاب استاد: در «اسرار الصلوة» استادم مرحوم حاج میرزا جوادآقا طاب ثراه مرقوم است که در روایت مهمانی اهل بهشت خبری وارد شده که بهشتیان بعداز قرآن استدعای استماع کلام حضرت پروردگار را مینمایند، به آنها تفضل میشود که از لذت استماع بیهوش میشوند، بعد که به هوش میآیند، استدعای زیارت جمال جمیل تعالی را مینمایند. این مقامات انسان الهی و بهشتی است و چه قبیح و بیچارگی است که انسان استعداد خود را در راه کسب دنیا و دوستی آن زائل کند و از سعادت ابدی محروم گردد.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج