*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق شماره خبر: ٣٩٩١٩١ ٢١:٥٢ - 1397/01/27   امنیت اقتصادی،شکوه و پویایی ایران اسلامی در سایه حمایت از کالای ایرانیتاکید مراجع عظام تقلید ،علما و بزرگان حوزه ارسال به دوست نسخه چاپي


امنیت اقتصادی،شکوه و پویایی ایران اسلامی در سایه حمایت از کالای ایرانیتاکید مراجع عظام تقلید ،علما و بزرگان حوزه

امنیت اقتصادی،شکوه و پویایی ایران اسلامی در سایه حمایت از کالای ایرانی


در پی اعلام شعار سال 97 به‌عنوان سال حمایت از کالای ایرانی، آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی و جوادی آملی؛ آیات جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری، یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حسینی بوشهری، سیداحمد خاتمی و غروی از اعضای شورای‌عالی حوزه‌های علمیه، طبرسی، شاهچراغی، غیاث‌الدین طه‌محمدی و دری نجف‌آبادی، نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌های مازندران، سمنان، همدان، و مرکزی، در دروس خود، دیدارها و بیانات و خود به لوازم تحقق شعار سال مبنی بر «حمایت از کالای ایرانی» پرداختند...


Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

در پی اعلام شعار سال 97 بهعنوان سال حمایت از کالای ایرانی، آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی و جوادی آملی؛ آیات جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری، یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حسینی بوشهری، سیداحمد خاتمی و غروی از اعضای شورایعالی حوزههای علمیه، طبرسی، شاهچراغی، غیاثالدین طهمحمدی و دری نجفآبادی، نمایندگان ولیفقیه در استانهای مازندران، سمنان، همدان، و مرکزی، در دروس خود، دیدارها و بیانات و خود به لوازم تحقق شعار سال مبنی بر «حمایت از کالای ایرانی» پرداختند.

 

کارشناسان برای بالابردن کیفیت کالای ایرانی راهحل مناسبی پیدا کنند

به گزارش تحریریه خبر هفتهنامه افق حوزه، حضرت آیتالله مکارم شیرازی در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، به بحث نامگذاری سال جاری بهعنوان سال حمایت از کالای ایرانی پرداختند و با اشاره به روایتی از نبی مکرم اسلام صلی‌الله‌‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم اظهار داشتند: دین اسلام دین آسان و آسانگیری است و ما نیز باید در زندگی روزمره خود سختگیر نباشیم. در استفاده از محصولات و کالاهای ایرانی ممکن است که کالای داخلی بعضاً از قیمت بالاتری برخوردار باشد، یا از لحاظ کیفیت کمی پایینتر باشد که اگر ما سختگیر باشیم، نمیتوانیم از تولیدات داخلی حمایت کنیم.

این مرجع تقلید افزودند: اگر همچنان اهل سختگیری باشیم و نسبت به استفاده از کالاهای ایرانی بیتفاوت باشیم، برای همیشه وابسته به خارج میمانیم و نمیتوانیم روی پای خودمان بایستیم.

ایشان فرهنگسازی برای حمایت و استفاده از تولیدات داخلی را امری لازم دانستند و گفتند: فرهنگسازی برای استفاده از کالای ایرانی، گرچه امری لازم و مهم است اما به تنهایی کافی نیست، بلکه باید اندیشمندان، کارشناسان و خبرههای این عرصه برای بالابردن کیفیت تولید داخل و کاهش قیمت اجناس داخلی راهحل مناسبی پیدا کنند.

معظمله کیفیت محصولات خارجی، قیمت بالای اجناس داخلی، پدیده قاچاق کالاهای خارجی و فضای مجازی را از عوامل گرایش مردم به وابستگی و استفاده از اجناس خارجی دانستند و تأکید کردند: عقلا و اندیشمندان دلسوز کشور باید برای هرکدام از این عوامل فکر و راهحل مناسبی پیدا کنند و همه سعی کنند تنها به منفعت امروز نگاه نکنند بلکه به آینده خود و فرزندان این مملکت نیز توجه شود.

مدیریت جهادی در حمایت از کالای ایرانی

حضرت آیتالله نوری همدانی نیز در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با تأکید بر اینکه مسئولان باید علاوه بر نظارت بر کیفیت کالای داخلی، تسهیلات لازم برای تولیدکنندگان را فراهم کرده و در تحقق این شعار عملاً ورود کنند، گفتند: عنایت رهبر معظم انقلاب در نامگذاری سالهای اخیر و توجه به مسئله اقتصاد، برای این است که دشمن وارد جنگ اقتصادی شده است.

معظمله حمایت از تولید را با سخنرانی و همایش کافی ندانستند و لازمه آنرا مدیریت جهادی برشمردند و افزودند: شعار سال باید در کل سال دنبال شود و هیچ کاری با آمار و ارقام درست نمیشود؛ چند سال است که از کاهش تورم صحبت میشود، ولی در سفره مردم هیچ اثری یافت نمیشود.

این مرجع تقلید یکی دیگر از راههای برونرفت از مشکلات را مبارزه با فساد و قاچاق کالا دانستند و خاطرنشان ساختند: آینده این کشور بسیار روشن است و با همت و مدیریت مسئولان میتوانیم مشکلات اقتصادی را رفع کنیم و همانند جنبههای دیگر مثل امنیت پیشرفت داشته باشیم و نقشه دشمن که ناکارآمدسازی نظام اسلامی و ولایی است را از بین برد.

تحقق شعار سال منوط به تولید با سرمایه پاک است

حضرت آیتالله جوادی آملی نیز در جلسه تفسیر خود تصریح کردند: خداوند در قرآن کریم مسئله نجاسات را مطرح کرده، بول و غائط و خون و میته و اینها را نجس معرفی کرده که با آب پاک میشوند؛ اما شرک را آب پاک نمیکند، قمار را آب پاک نمیکند، ربا را آب پاک نمیکند، اینگونه از نجسها را ایمان و تزکیه پاک میکند.

معظمله به مسئله بانکهای ربوی اشاره و خاطرنشان کردند: من یاد ندارم که ذات اقدس الهی در قرآن از شیطان بهعنوان محارب یاد کند. مخالف هست، مستکبر هست، نظری در برابر نظر الهی معاذالله دارد، اما محارب نیست. اما قرآن فرمود: بانکهای ربوی محارب هستند، رباخوار محارب است: «فأذنوا بحرب من الله»، اینکه میبینید هر روز اقتصاد فلج است، همین است.

این مرجع تقلید محقق شدن شعارهایی مانند تولید، اشتغال و حمایت از کالای ایرانی را تنها با سرمایه پاک میسر دانستند و گفتند: تا تولید با سرمایه پاک نباشد، تحقق این شعارها ممکن نیست. سرمایه ربوی محاربه با خداست. ربا نه با غَسل پاک میشود نه با غُسل پاک میشود. این «تطهرهم»، این «یزکیهم» مال همینهاست. فرمود: «هو الذی بعث فی الأمیین رسولاً منهم یتلوا علیهم آیاته ویزکیهم»، این «یزکیهم» اختصاصی به آیات سور مدنی ندارد، در سور مکی هم همینطور است. قرآن اول نیامده به اینهایی که اهل میگساری بودند بگوید دهان خود را بشوی بلکه اول گفته قلب خود را پاک کن. آن غسل و غسل آسان است اما این ایمان است که سخت است. فرمود: «ویزکیهم و یعلمهم الکتاب والحکمه وإن کانوا من قبل لفی ضلال مبین».

دروازههای ورود کالای قاچاق بسته شود

آیتالله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان هم در دیدار نوروزی مدیران و کارکنان شورای نگهبان به شعار سال «حمایت از کالای ایرانی» اشاره کرد و با اعلام اینکه دولت استفاده از کالاهای ایرانی را از خود شروع کند، اظهار داشت: دولت از اجناس خارجی که مشابه داخلی دارد استفاده نکند و جلوی ورود آن به کشور را هم بگیرد تا تولید داخل رونق بگیرد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری از سیل قاچاق کالا به کشور انتقاد کرد و با بیان اینکه بعضی از این کالاهای قاچاق از مبادی گمرک وارد میشود، افزود: مردم باید از دولت، وزرا و مسئولان مطالبه کنند که چرا چرخه تولید در کشور متوقف شده و اینهمه بیکاری وجود دارد؟ اگر سرمایههای اقتصادی کشور بهکار بیافتد بیکاری هم برطرف میشود. کسانی هستند که میتوانند جلوی قاچاق را بگیرند، اما به آنها مجال داده نمیشود.

ضرورت استفاده مسئولان، سازمانها و نهادها از کالای داخلی

آیتالله یزدی هم در درس خارج فقه خود در سال جدید، علیرغم اشاره به ایرادات مختلف نسبت به کیفیت کالاهای در ادامه، نقش مسئولان و نهادها را در مصرف کالاهای داخلی تأثیرگذار دانست و گفت: بیشترین مصرفکننده، مسئولان، سازمانها و وزارتخانهها و شرکتهای وابسته به دولت هستند. اگر خود رجال دولتی و همینطور شرکتهای وابسته به دولت در درجه اول خودشان و خانوادههایشان و ادارات و نهادهای وابسته، همه نیازهای خود را از محصولات داخلی تأمین کنند، این مسئله خود به خود در ترویج فرهنگ مصرف کالاهای داخلی اثر مثبت دارد.

«حمایت از کالای ایرانی» ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است

آیتالله سیداحمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری هم در جمع زائران و مجاوران نوروزی بارگاه ملکوتی امام رضا علیه‌السلام در تبیین و تشریح شعار سال، با بیان اینکه اقتصاد پویا تأثیر بسیاری در دینداری مردم دارد، افزود: کلیدواژه در نامگذاری سالها «اقتصاد مقاومتی» است یعنی طوری اقتصاد را بسازیم که با تکانهای بیرونی و بالا و پایین رفتن دلار، اقتصاد ما نلرزد، در واقع ستون فقرات اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، حمایت از کالای ایرانی است.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه با بیان اینکه نامگذاریها بهصورت کلان، بار فرهنگی دارد، اظهار داشت: برای نامگذاری سال مدتها کار کارشناسی انجام میشود تا مسئله، درد مردم و درمان آن شناسایی شود. درد کشور اقتصاد غیرپویا و درمان آن اقتصاد مقاومتی است، یعنی اقتصاد را آنطوری بسازیم که با تکانههای بیرونی نلرزد یکی از عناصر چنین اقتصادی حمایت از کالای ایرانی است.


تقویت اقتصاد ملی در سایه حمایت از کالای ایرانی میسر است

آیتالله سیدمحمد غروی عضو شورایعالی حوزه هم در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، لازمه تقویت اقتصاد ملی را حمایت جدی از کالای ایرانی بیان کرد و اظهار داشت: همانطور که رهبر معظم انقلاب سال جدید را سال «حمایت از کالای ایرانی» معرفی کردند، لذا همه مردم و مسئولان باید با جدیت و سختکوشی، زمینه اقتدار ملی ما را در عرصه اقتصاد فراهم آورند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، یکی از رموز دستیابی به اقتصاد مقاوم و درونزا را حمایت از کالای ملی عنوان و خاطرنشان کرد: در این راستا حمایت از زیرساختهای تولید از یکسو و نیز فراهمسازی بستر اشتغالزایی پایدار از سوی دیگر، از جمله مهمترین وظایف دولت است که البته در این باره باید مجلس شورای اسلامی نیز به دولت کمک کند.

ضرورت اقدام عملی برای شعار سال

آیتالله حسینی بوشهری هم در خطبههای نماز جمعه قم گفت: در این زمینه دو شرط را باید رعایت کنیم؛ اول اینکه کالاهای ایرانی توان رقابت با کالای خارجی را داشته باشند؛ مردم ما انگیزه استفاده از کالای ایرانی را دارند ولی باید کیفیت کالای ایرانی را با نظارت مسئولان ارتقا داد؛ به صرف اینکه همه فقط به جمله حمایت از کالای ایرانی و زدن بنر اقدام کنند، کارها دست نمیشود بلکه باید اقدامی عملی انجام داد.

عضو خبرگان رهبری به موانع توسعه کشور پرداخت و تصریح کرد: اولین مانع آن است که عدهای چه در دولتها و چه در مردم، ظرفیتهای کشور را باور نکردهاند؛ زمانیکه مجموعهای به ظرفیتهای خود باور نداشته باشند به دیگران توجه میکند؛ باید جوانان خوشفکر خود را باور کنیم و منتظر نسخه بیگانه نباشیم.

با مصرف کالاهای داخلی، بازار کالاهای خارجی را بیرونق کنیم

نماینده ولیفقیه استان مازندران در جمع مدیران استان، به نامگذاری سال اشاره کرد و اظهار داشت: «حمایت از کالای ایرانی» با مشارکت مردمی محقق میشود و اصلاح مدیریت داخل کشور هم وابستگی به کالاهای خارجی را کاهش میدهد، پس باید بحث واردات بیرویه را مدیریت و جلوگیری از قاچاق کالاها را جدی بگیریم. آیتالله طبرسی تصریح کرد: اگر میخواهیم تحریمها بیاثر شوند باید تکتک افراد در چارچوب اقتصاد مقاومتی حرکت کنند و با مصرف کالاهای داخلی، بازار کالاهای خارجی را بیرونق کرده و با استفاده از این کالاها دسیسههای دشمن را ناکارآمد کنند.

جلوی استفاده از مارکهای خارجی بر روی اجناس ایرانی گرفته شود

آیتالله سیدمحمد شاهچراغی نماینده ولیفقیه در استان سمنان هم در دیدار با مدیرکل و معاونان و مسئولان ادارهکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، استفاده از مارکهای خارجی بر روی اجناس تولیدی ایرانی را اقدامی خلاف عنوان کرد و با بیان اینکه تبلیغات در عرصه ترویج استفاده از کالای ایرانی بسیار مهم و سازنده است، تصریح کرد: صداوسیما و رسانهها نقش سازنده و مهمی در عملیسازی شعار سال دارند؛ برنامهسازان صداوسیما باید در هر شبانهروز به شکل هنرمندانه استفاده از کالای ایرانی را در برنامههای خود تبلیغ و تبیین نمایند تا این امر بهتدریج به یک فرهنگ تبدیل شود.

تعصب نسبت به تولید داخلی سبب رشد داخلی و رفع مشکلات اقتصادی میشود

آیتالله غیاثالدین طهمحمدی نماینده ولیفقیه در استان همدان نیز در نخستین جلسه شورای اداری سال ۹۷، تعصب نسبت به تولید داخلی را سبب رشد اقتصادی و برونرفت کشور از مشکلات اقتصادی دانست و افزود: جنسهای خارجی و کالایهای بیکیفیت قاچاق سبب از بین رفتن تولید داخلی و رشد بیکاری جوانان مملکت میشود.

تولیدکنندگان، کالای رقابتپذیر با مشابه خارجی تولید کنند

آیتالله قربانعلی دری نجفآبادی نماینده ولیفقیه در استان مرکزی نیز در همایش روحانیون و ائمه جماعات استان قزوین تأکید کرد: شرط بقا و تثبیت برند ایرانی و افزایش اشتغال در بنگاههای تولیدی، حمایت از تولید ملی است. بنابراین صاحبان صنایع مختلف نیز برای جلب رضایت مردم باید تولید کالای با کیفیت و قیمت رقابتپذیر با مشابه خارجی را در دستور کار قرار دهند، چراکه تنها عامل گرایش مشتریان، قیمت و کیفیت کالای موردنظر است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج