*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق شماره خبر: ٣٩٩٢٠٠ ٢٢:١٤ - 1397/01/27   جامعه امروز ما بسیار نیازمند عفاف و حجاب استآیت‌الله‌العظمی ‌جوادی آملی ارسال به دوست نسخه چاپي


جامعه امروز ما بسیار نیازمند عفاف و حجاب استآیت‌الله‌العظمی ‌جوادی آملی

جامعه امروز ما بسیار نیازمند عفاف و حجاب است


جامعه امروز ما بسیار نیازمند عفاف و حجاب است. قرآن می‌فرماید زن خوب می‌تواند الگو و نمونه برای جامعه خوب باشد، در این‌جا دیگر صحبت از زن و مرد نیست. می‌فرماید: حضرت مریمعلیها‌السلام الگوی همه افراد خوب جامعه است، در نتیجه یک زن می‌تواند به این مقام برسد که برای همه افراد خوب جامعه الگو باشد.

 

جامعه امروز ما بسیار نیازمند عفاف و حجاب است. قرآن میفرماید زن خوب میتواند الگو و نمونه برای جامعه خوب باشد، در اینجا دیگر صحبت از زن و مرد نیست. میفرماید: حضرت مریم علیها‌السلام الگوی همه افراد خوب جامعه است، در نتیجه یک زن میتواند به این مقام برسد که برای همه افراد خوب جامعه الگو باشد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله جوادی آملی در دیدار جمعی از مدیران، اساتید و طلاب جامعةالزهرا در بنیاد بینالمللی علوم وحیانی اسرا، اظهار داشتند: اینکه پیامبر صلی‌الله‌‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم فرمودند: «العلماء ورثة الأنبیاء»، این جمله خبریه به داعیه انشا القا شده است؛ یعنی بکوشید که از انبیا ارث ببرید؛ در نتیجه کسی که وارد حوزه علمیه شد باید بکوشد تا به آن مقامی برسد که از انبیا ارث ببرد و وارث آنها شود.

ایشان ادامه دادند: فرق جوهری بین ارث مال و ارث علم وجود دارد؛ در ارث مال تا مورث نمیرد چیزی به وارث نمیدهند اما در ارث علم، تا خود وارث نمیرد چیزی نصیب او نمیشود، انسان تا زمانیکه به درجه «موتوا قبل ان تموتوا» نرسد، به مقام «ورثة الأنبیا» نخواهد رسید و این کار ممکن است، چراکه اگر ممکن نبود از ما نمیخواستند. این فرمایش پیامبر صلی‌الله‌‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم که فرمودند «حاسبوا انفسکم قبل ان تحاسبوا؛ خویشتن را محاسبه کنید قبلاز آنکه به حساب شما برسند»، برای رسیدن به همین مقام است.

معظمله خاطرنشان کردند: اگر این امر واقع شود، آنگاه دیگر ذکورت و انوثت مطرح نخواهد بود، برخلاف ارث مال، در ارث علم فرقی بین مرد و زن نیست؛ هر که عالمتر و با تقواتر باشد، بهره بیشتری از علم خواهد بود.

این مرجع تقلید با اشاره به روایتی از حضرت علی علیه‌السلام مبنی بر اینکه کسانی در قرب الهی موفقترند که هوا و هوس خود را کشته باشند، گفتند: در صدر اسلام زنان بسیاری بودند که پیشاز شوهرانشان اسلام آوردند، در حالیکه شوهرانشان همچنان در راه کفر شمشیر میزدند، بنابراین اساس کار همان قرب الهی، طهارت و کشتن هوای نفس است. اگر میخواهید برهان و حکمت را سرمایه خود قرار دهید باید بال و پر دیگری طلب کنید.

حضرت آیتالله جوادی آملی با تأکید بر لزوم اهتمام هرچه بیشتر در مسیر کسب علم، رسالت طلاب خواهر را رسالتی خطیر دانستند و خطاب به آنان ابراز داشتند: شما باید عالمانه و عاقلانه این مسایل را خوب برای زنان جامعه تبیین و به جامعه منتقل کنید که آنکه انسان را آفرید، فرمود با پارچهای سر و گردن و سینه خود را بپوشانید، آنکه روسری خود را بر میدارد، نمیداند دارد در مقابل قرآنی میایستد که فرمود «لیضربن بخمرهن على جیوبهن».

این مرجع تقلید تأکید داشتند: جامعه امروز ما بسیار نیازمند عفاف و حجاب است. قرآن میفرماید زن خوب میتواند الگو و نمونه برای جامعه خوب باشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج