*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق شماره خبر: ٣٩٩٢٠١ ٢٢:١٧ - 1397/01/27   مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنندامام خامنه‌ای در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی علیه‌السلام ارسال به دوست نسخه چاپي


مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنندامام خامنه‌ای در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی علیه‌السلام

مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند


امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، چهارشنبه در اولین روز از سال جاری شمسی، در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی علیه‌السلام، ضمن اشاره به استحکام و نشاط انقلاب در چهل سالگی و خنثی شدن نقشه شوم آمریکایی‌ها برای منطقه، به تبیین چرایی، الزامات و راه‌های تحقق شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی پرداختند و بر «قابل حل بودن همه مشکلات با نگاه به داخل» و ضرورت توجه و به‌کارگیری هرچه بیشتر جوانان در میدان‌های مختلف از جمله عرصه‌های مدیریتی تأکید کردند...

 

امام خامنهای رهبر معظم انقلاب اسلامی، چهارشنبه در اولین روز از سال جاری شمسی، در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی علیه‌السلام، ضمن اشاره به استحکام و نشاط انقلاب در چهل سالگی و خنثی شدن نقشه شوم آمریکاییها برای منطقه، به تبیین چرایی، الزامات و راههای تحقق شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی پرداختند و بر «قابل حل بودن همه مشکلات با نگاه به داخل» و ضرورت توجه و بهکارگیری هرچه بیشتر جوانان در میدانهای مختلف از جمله عرصههای مدیریتی تأکید کردند.

 

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیتالله خامنهای با تبریک حلول سال نو و عید نوروز به ملت ایران، بخش اول سخنان خود را به بررسی اجمالی کارنامه چهلساله جمهوری اسلامی ایران در زمینه شعارها، ارزشها و اصول بنیادین انقلاب اسلامی و همچنین ارزیابی عملکرد و کارنامه اجرایی مسئولان، اختصاص دادند.

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، به تبیین اهمیت، الزامات و راههای تحقق شعار سال جدید یعنی «حمایت از کالای ایرانی» پرداختند و در مقدمه این بحث با رد دیدگاهی که معتقد است تعیین شعار سال بهعلت عملنکردن مسئولان بیفایده است، تصریح کردند: مطرح کردن شعارهای سالانه با دو هدف: «جهت دادن به سیاستهای اجرایی و عملکردی مسئولان حکومتی» و «توجه دادن افکار عمومی به مسایل و نیازهای مهم کشور» صورت میگیرد.

رهبر انقلاب اسلامی، کالای ایرانی را از این جهت که «محصول نهایی برنامهریزی، سرمایهگذاری و کار و ابتکار قشرهای مختلف مردم و مسئولان است»، با عظمت و مهم خواندند و اظهار داشتند: فعالان اقتصادی و تولیدگران با «سرمایهگذاری»، مسئولان با «برنامهریزی»، جوانان با «دانش و طراحی» و کارگران با «کار و تلاش»، محصولی به جامعه ارائه میکنند که مردم نیز علاوه بر نقشآفرینی در تولید، باید با تعصب و غیرت و خرید و مصرف کالای ایرانی از محصول نهایی این زنجیره کار و تلاش حمایت کنند.

حضرت آیتالله خامنهای در زمینه چگونگی حمایت از کالای ایرانی نیز نکاتی کاربردی بیان کردند. «برنامهریزی برای افزایش تولید»، «ارتقای کیفیت کالاها»، «انطباق با نیازهای روز و سلایق مردم»، «ارزان تمام شدن و رقابتپذیر کردن کالاهای ایرانی با اجناس خارجی» از جمله این نکات بود.

ایشان «بازاریابی صادراتی» را از دیگر راههای حمایت از کالای ایرانی برشمردند و با اشاره به وظایف سنگین وزارت خارجه، مسئولان بازرگانی و فعالان اقتصادی گفتند: اگر بتوانیم ۲۰ درصد نیاز بازارهای ۱۵ همسایه ایران را با کالای مرغوب ایرانی تأمین کنیم، در ایجاد اشتغال و افزایش ثروت ملی گامهای مهمی برداشتهایم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به موضوع الزامات و زمینههای تحقق شعار سال بر «اقدام دولت در مدیریت جدی واردات» (چه واردات دولتی و چه واردات بخش خصوصی) و «خودداری کامل از واردات اجناسی که در داخل تولید میشوند یا قابل تولید هستند» تأکید کردند و ابراز داشتند: واردات تأثیر مخربی بر تولیدات داخلی دارد؛ جنس خارجی مثل سیل وارد میشود و آنوقت از بیکاری هم انتقاد میکنیم!

حضرت آیتالله خامنهای «مبارزه جدی با قاچاق» را دومین الزام جدی حمایت از کالای ایرانی دانستند و افزودند: مردم هم باید متعصبانه از خرید و مصرف جنس قاچاق خودداری کنند تا قاچاق برای کسی به صرفه نباشد.

ایشان با توصیه مؤکد به سرمایهگذاری فعالان اقتصادی در امر تولید، در جمعبندی سخنانشان در بخش شعار سال تأکید کردند: «ما مسئولان، فعالان اقتصادی، فروشندگان و مصرفکنندگان، همه و همه باید با تعصب و غیرت بهدنبال حمایت از کالای ایرانی باشیم.»

رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان به مسایل منطقه و خباثت آمریکاییها اشاره کردند و گفتند: در سالیکه گذشت، جمهوری اسلامی توانست پرچم عزت و اقتدار ملت ایران را در منطقه به اهتزاز درآورد و سهم مهمی در شکستن کمر تکفیریها و برقراری امنیت، ایفا کند.

حضرت آیتالله خامنهای با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی با این اقدام بزرگ خود، نقشه آمریکاییها را در منطقه خنثی کرد و توانست در منطقه امنیت برقرار کند، افزودند: اکنون، قدرتهای بینالمللی که همواره در مسایل داخلی مناطق مختلف جهان دخالت میکنند، به جمهوری اسلامی معترضند و میگویند چرا ایران در مسایل منطقه دخالت میکند؟ که در پاسخ میگوییم این موضوع به شما ربطی ندارد.

ایشان با تأکید بر اینکه حضور جمهوری اسلامی ایران در برخی کشورهای منطقه، با خواست دولتها و ملتها انجام شده است، خاطرنشان کردند: ما نه زورگویی کردیم و نه دخالت در امور داخلی کشورها. کمک خواستند و ما کمک کردیم و این کمک را هم با انگیزههای منطقی و با محاسبات بسیار عاقلانه، و نه از روی احساس، انجام دادیم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ادعای آمریکاییها مبنی بر نقش آنها در سرکوب داعش، تأکید کردند: این ادعا دروغ است، زیرا سیاست آمریکا حفظ داعش و امثال آن است البته بهگونهای که آنها در اختیار آمریکاییها باشند.

حضرت آیتالله خامنهای در پایان و در جمعبندی سخنانشان به پنج نکته مهم اشاره کردند.

1 در کشور هیچ مشکل غیرقابل حلی وجود ندارد و کلید حل مشکلات نیز در دست مسئولان و ملت ایران است و نه در دست بیگانگان.

2 انقلاب اسلامی با قدرت و نشاط و با حفظ شعارها و اصول بنیادین به پیش میرود و چهل سالگی انقلاب دوران پختگی و نشاط آن است و نه دوران پیری و عقب گرد.

3 جوانان، سرمایه ارزشمند و امید کشور هستند و در میدانهای مهمی همچون صنایع برتر، فرهنگ و هنر، نظامیگری و فرماندهی و مدیریت حضور دارند که در مدیریتها باید بیشتر از این سرمایه ارزشمند استفاده شود.

4 با وجود امید واهی دشمن به رویگردانی نسل سوم و چهارم از انقلاب، گرایش و پایبندی این دو نسل، بسیار عمیق است و اگر از نسل اول بیشتر نباشد، کمتر نیست.

5 دشمن، تلاش زیادی برای بزرگنمایی بیشاز حد مشکلات دارد اما همه این مشکلات بهدست جوانان و با توفیق الهی قابل حل است و برای همین، دشمن به شدت از بالندگی نسل جوان، ناراحت و عصبانی است.

رهبر انقلاب اسلامی سخنان خود را با این فراز به پایان رساندند: «جوانهای عزیز ایران، کشور را بهتر از آن چیزی که در ذهن نسل قبلی بود، خواهند ساخت و پرچم استقلال، عزت و عظمت و شرافت کشور را بلندتر از گذشته به اهتزاز درخواهند آورد.»

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج