*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه شماره خبر: ٣٩٩٣٣١ ١٢:٣٣ - 1397/02/01   معنای صراط مستقیم /// آیةالله خوشوقت قدس سرهدرس اخلاق شماره 550 ارسال به دوست نسخه چاپي


معنای صراط مستقیم /// آیةالله خوشوقت قدس سرهدرس اخلاق شماره 550

معنای صراط مستقیم /// آیةالله خوشوقت قدس سره


از آیات قرآن استفاده می‌شود که منظور خدای متعال از صراط مستقیم در قرآن و سوره حمد چه است؟ معلوم باشد که وقتی ما هر روز نماز می‌خوانیم و حداقل ده بار می‌گوییم: «اهدنا الصراط المستقیم»؛ چه می‌خواهیم و مرادمان چه است؟ خداوند روشن و واضح در یک کلمه و با کوتاه‌ترین عبارت صراط مستقیم را معنا و تفسیر کرده و فرمود: «و أن اعبدونی» یعنی بندگی در برابر فرمان خدا، اطاعت فرمان خدا صراط مستقیم است. بنابراین ما یک راه برای رسیدن به کمال بیشتر نداریم، همه انسان‌ها سیاه و سفید، بی‌سواد و باسواد، فقیر و ثروتمند از اول سن بلوغ تا آخر عمر یک راه در زندگی بیشتر ندارند...


 

از آیات قرآن استفاده میشود که منظور خدای متعال از صراط مستقیم در قرآن و سوره حمد چه است؟ معلوم باشد که وقتی ما هر روز نماز میخوانیم و حداقل ده بار میگوییم: «اهدنا الصراط المستقیم»؛ چه میخواهیم و مرادمان چه است؟ خداوند روشن و واضح در یک کلمه و با کوتاهترین عبارت صراط مستقیم را معنا و تفسیر کرده و فرمود: «و أن اعبدونی» یعنی بندگی در برابر فرمان خدا، اطاعت فرمان خدا صراط مستقیم است. بنابراین ما یک راه برای رسیدن به کمال بیشتر نداریم، همه انسانها سیاه و سفید، بیسواد و باسواد، فقیر و ثروتمند از اول سن بلوغ تا آخر عمر یک راه در زندگی بیشتر ندارند.

آنهایی که گفتهاند صراطهای مستقیم داریم، همهاش غلط است و تنها یک راهش درست است و آن همین است که خداوند فرمود: «أن اعبدونی». راه نه زمینی است نه آسمانی است و نه دریایی بلکه این است که فرمان از خدا و اطاعت فرمان از ما، این راه ماست. صبح که از خواب بیدار میشویم، ببینیم خدا چه گفته است. گفته نماز بخوانید، بگوییم به چشم، این میشود صراط مستقیم. اگر برای نفقه زن و بچه بیرون دنبال کسب و کار رفتیم، این میشود صراط مستقیم. در خیابان اگر زنها را دیدیم، به آنها نگاه نکنیم، میخواهیم حرف بزنیم، دروغ نگوییم؛ اینها میشود صراط مستقیم. در یک کلام باید بندگی خداوند را سر لوح زندگی خود قرار بدهیم.

غرائز انسان اولین مانع بندگی

خدای متعال که آفریننده انسانهاست، پیچ و مهره بدن آدمها را خودش بسته است و او میداند که در انسان چه خبر است ولی ما خودمان نمیدانیم. انسان یک غرائزی دارد، این غرائز انسان را به طرف یک چیزهای مخصوصی میکشند و در طرف دیگر خداوند انسان را به طرف اطاعت از فرمان خودش میکشد و چنین جنگ و جدالی پیوسته در درون انسان برقرار است. خدای متعال چگونه این بنده را به طرف خودش میکشد؟ خداوند به این بنده که گرفتار غرائز است ترحم کرده و یک دستورالعملهایی به او داده که اگر این آدم گوش به این حرفها بدهد از مانع عبور میکند. متأسفانه غالباً غرائز کار را پیش میبرد، چون دنیا و لذتهای آن نقد و در دسترس انسان است.

پیام آیات قرآن: دعوت به بندگی

برای جواب به این سؤال که صراط مستقیم چیست؟ یکی دو آیه بیشتر لازم نبود حال این سؤال پیش میآید که چرا این همه آیات قرآن نازل شده است؟

این آیات اثرشان این است که اگر ما در این آیات نظر بکنیم، گرایش پیدا میکنیم که فرمان خدا را اطاعت کنیم و مخالفت نکنیم. کار تمام این ششهزار و خردهای آیه همین است. خداوند در قرآن اسلوبهای مختلفی را به کار گرفته و با هر کدام از این اسلوبها، میخواهد انسان را از غرائز شیطانی به طرف اطاعت از فرمان خودش سوق بدهد. لذا میبینیم که آیات دستههای مختلفی دارند:

یک دسته از آیات که زیاد هم است، در مورد بهشت است که ما تشویق میشویم، ولی بعضی از انسانها زمخت و خشن هستند، اینها به سادگی متوجه کمال و راه مستقیم نمیشوند اینها توپ و تشر میخواهند آیات جهنم هم با تهدید شدید اینها را تهدید میکند.

تعدادی از آیات راجع به معاد است که آدمها خیال نکنند وقتی گوش به حرف خدا ندادند و دستشان از دنیا کوتاه شد کار تمام میشود! خدا میفرماید: تمام نشده است من خدا دوباره زندهتان میکنم و میگویم که چرا گوش به حرف من ندادید؟ یکی از این اسلوبها استفاده از آیاتی نظیر: «یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله» میباشد. خداوند میفرماید من تنها شما مسلمانان را به رعایت تقوا دعوت نمیکنم بلکه قبل از شما به آنهایی که کتاب دادیم هم توصیه کردم. آیه دارد: «و لقد وصینا الذین اوتوا الکتاب من قبلکم و ایّاکم أن اتقوا الله».

بنابراین تنها اسلام نیست که دستور به تقوا داده است. حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام در نهجالبلاغه فرمودند: از روزی که پروردگار متعال برای هدایت امتها کتاب فرستاد، مسئله تقوا را مطرح نمود، اما متأسفانه اکثر مردم گوش ندادند و اقل مردم اطاعت کردند؛ «و قلیل من عبادی الشکور».

فایده زیاد قرآن خواندن

آدمها سرگرم زندگی مادیاند، اگر یک بار به آنها بگویی، فایده ندارد، دوبار هم نه، مرتب باید بگویی و هشدار بدهی؛ چرا خداوند فرمود: «فاقرءوا ما تیسر منه» برای آنکه انسان پیوسته به یاد خدا باشد. بنابراین قرآن کریم موضوعش یک چیز است و آن راه زندگی همه انسانها یعنی صراط مستقیم است.

اولین قدم بندگی

همه باید تابع یک صراط باشند و آن یعنی واجبات خدا را انجام بدهیم و محرمات را ترک کنیم. این اولین پله شروع حرکت بندگی است. این حرکت باید مستمر باشد چون هر روز که ما اطاعت فرمان میکنیم یک مقدار تأثیر مثبت به نام رشد ایمان پیش میآید با استمرار این اطاعتها، کمکم ایمان رشد و ترقی میکند. آن وقت حجابها بر طرف می‌‌شود و حرفهای دیگر هم پیش میآید؛ اما به شرط اینکه شروع کنیم و بعد ادامه دهیم.

حالا که معنای صراط مستقیم را فهمیدیم که همان اطاعت از فرمان خداست باید به آیه «اطیعوا الله و الرسول و اولیالامر»توجه داشته باشیم. همه فرمانها در قرآن از طرف خداوند بیان نشده است، شرایط اجازه نداده است. گفته است یکی میآید و تتمهای را به شما میگوید و آن فرستاده، من رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم هستم. او هم هرچه گفت اطاعتش واجب است؛ زیرا حرف او حرف خداست. خداوند فرمود: «من یطع الرسول فقد اطاع الله». باید بدانیم که همه حرف را حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم هم نتوانست بگوید، شرایط فراهم نبود، لذا به نائبان پس از ایشان رسید و آیه فرمود: «و اولیالامر منکم» تا زندهایم اینگونه است که فرمان خدا، رسول خدا و امام معصوم را باید اطاعت کنیم. اینها هم دنیا را آباد میکند و هم آخرت را. هم باطن انسانها را اصلاح میکند و هم ظاهرشان را. بنابراین همه اصلاحها با اطاعت از این فرمان سهگانه میسر میشود و کلید سعادت بشر همین است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج