*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤٠٠٦٥١ ١٨:٠٥ - 1397/03/12   شاهدان اعمال /// آیت‌الله ناصری درس اخلاق شماره 556 ارسال به دوست نسخه چاپي


شاهدان اعمال /// آیت‌الله ناصری درس اخلاق شماره 556

شاهدان اعمال /// آیت‌الله ناصری


روایت معتبری را مرحوم مجلسی از امام صادق نقل کرده که حضرت فرمودند: «ما من یوم یأتی علی ابن‌آدم، إلا قال ذلک الیوم یابن آدم انا یوم جدید و انا علیک شهید فقل فیّ خیراً و اعمل فیّ خیراً؛ (بحارالانوار/7/325) یعنی هیچ روزی بر بنی آدم نمی‌گذرد، مگر این‌که آن روز می‌گوید: ای فرزند آدم! من روز جدید و شاهد اعمال تو هستم؛ پس در من حرف خوب بزن و عمل نیکو انجام بده.» ما گمان می‌کنیم که خدا خواب است! نه، تو خودت خواب هستی، خدا بیدار است و اعمال و گفتار ما را دقیق می‌داند و آن‌ها را پرونده کرده و شاهد هم گرفته که دو تا ملک هستند علاوه بر آن‌که طبق روایت، خود روز هم شاهد است...


 

روایت معتبری را مرحوم مجلسی از امام صادق نقل کرده که حضرت فرمودند: «ما من یوم یأتی علی ابنآدم، إلا قال ذلک الیوم یابن آدم انا یوم جدید و انا علیک شهید فقل فیّ خیراً و اعمل فیّ خیراً؛ (بحارالانوار/7/325) یعنی هیچ روزی بر بنی آدم نمیگذرد، مگر اینکه آن روز میگوید: ای فرزند آدم! من روز جدید و شاهد اعمال تو هستم؛ پس در من حرف خوب بزن و عمل نیکو انجام بده.»

ما گمان میکنیم که خدا خواب است! نه، تو خودت خواب هستی، خدا بیدار است و اعمال و گفتار ما را دقیق میداند و آنها را پرونده کرده و شاهد هم گرفته که دو تا ملک هستند علاوه بر آنکه طبق روایت، خود روز هم شاهد است.

وقت طلوع فجر، خود روز به ما میگوید: کارهای خوب در من انجام بده، صریح قرآن است که شب و روز حیات دارند و حرف میزنند. اینگونه روایت میخواهد بگوید: موجودات عالم شعور دارند. زمین هم که روی آن هستیم، همین حرف را به ما میزند.

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف شاهد بر اعمال

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هم به عالم وجود محیط است،نه اینکه فقط محیط به من یا شما باشد، به عالم وجود محیط است. معنای ولایت کلیه و قدرت الهی این است. حضرت نماینده خدا در عالم وجود است. اگر اینطور باشد که هست، وای بر احوال ما که در محضر حضرت چقدر معصیت کردیم.

پرده معصیت

اینکه میگویند «امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در پس پرده غیبت است» یعنی چه؟ آیا چنین تعبیری درست است یا خیر؟ این حرف اعتباری است و بهطور مسامحهای میگوییم. درست این است که بگوییم حضرت در پس پرده غفلتها و معصیتها است، پردههایی که خودمان ایجاد کردیم و وجود مبارک آن حضرت در پس اینگونه پردههاست. آنچه بین من و حضرت فاصله انداخته، سنخیت نداشتن است. در زیاتنامه آمده: «السلام علیک ایها النور الساطع، السلام علیک ایها القمر الطالع»؛ یعنی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نور مطلق است و نور با ظلمت مناسبتی ندارد. آیه قرآن میفرماید: «و ما یستوی الاعمی والبصیر و لا الظلمات والنور» (فاطر/19)

لزوم ایجاد سنخیت با امام

گدایی کردن پیش آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف خرج ندارد. هر چیز که میخواهی از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بخواه، از دعا نگذرید. دعا خیلی اثر دارد و خود دعا عبادت است که در روایت آمد: «الدعاء مخ العبادة»؛ (وسایلالشیعه/7/27) و نیز در روایت آمده: «من استدام قرع الباب و لج ولج». (غررالحکم/193) کسی که میخواهد شیعه واقعی باشد، باید با ذوات مقدسه سنخیت داشته باشد. من که صفات رذیله در وجودم است، چطور میتوانم با نور مطلق تماس پیدا کنم؟ این سنخیت، با یک توبه حقیقی و نصوح حاصل میشود که البته استقامت و مداومت در راه خودسازی نیز شرط است. به هر حال برادر! با کریمان کارها دشورا نیست.

خدایا! به عزت محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم همه ما را از دوستان واقعی و علاقهمندان حقیقیشان قرار بده.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج