*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


افق خانواده, افق خانواده شماره خبر: ٤٠٠٨٧٠ ١٢:١٩ - 1397/03/27   اپلیکیشن معنی‌یاب گریه کودکان ساخته شد ارسال به دوست نسخه چاپي


اپلیکیشن معنی‌یاب گریه کودکان ساخته شد

اپلیکیشن معنی‌یاب گریه کودکان ساخته شد


محققان اپلیکیشنی ساخته‌اند که قابلیت درک معنی گریه کودکان را دارد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، گروهی از محققان دانشگاه UCLA اپلیکیشنی نوین ساخته‌اند که می‌تواند گریه کودک را شناسایی و همزمان به والدین کمک کند معنی آن را دریابند. اپلیکیشن مذکور Chatterbaby نام گرفته و در حقیقت برای کمک به والدین ناشنوا ساخته شده تا بتوانند گریه فرزندشان را متوجه شوند...

 

محققان اپلیکیشنی ساختهاند که قابلیت درک معنی گریه کودکان را دارد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، گروهی از محققان دانشگاه UCLA اپلیکیشنی نوین ساختهاند که میتواند گریه کودک را شناسایی و همزمان به والدین کمک کند معنی آن را دریابند.

اپلیکیشن مذکور Chatterbaby نام گرفته و در حقیقت برای کمک به والدین ناشنوا ساخته شده تا بتوانند گریه فرزندشان را متوجه شوند.

هرچند دستگاههای مانیتور از راه دور صوت برای والدین ناشنوا کارآمد هستند، اما نمیتوانند میان گریه یک نوزاد مضطرب و سروصدای او تمایز قائل شوند.

به هرحال محققان برای این اپلیکیشن الگوریتمی ساختهاند که گریههای کودک را به سه دسته درد، گرسنگی و عصبانیت تقسیم میکند.

آریانا اندرسون محقق ارشد این پژوهش میگوید: گوش مادر به راحتی میتواند آنچه را که کودکش میگوید، متوجه شود. اما به عنوان یک محقق از خودم پرسیدم آیا میتوان به الگوریتمی آموزش داد تا فعالیت گوشهای والدین را به طور خودکار انجام دهد؟

محققان پس از آزمایش الگوریتمهای مختلف روی بیش از ۲ هزار نمونه از گریه کودکان، سیستمی ساختند که در نهایت میتوانست در ۹۰ درصد مواقع گریه ناشی از درد کودک را تشخیص دهد. البته این سیستم برای تمایز دادن میان گریههای عصبانیت و گرسنگی با مشکلاتی روبرو شد.

اندرسون در این باره میگوید: این برنامه فرکانسهای مختلفی را بررسی میکند که در گریه و همچنین در الگوهای سروصدا و سکوت وجود دارد. به عنوان مثال اگر در فرایند گریه کودک سکوتی طولانی وجود دارد، احتمالاً او عصبانی است. اما هنگامیکه کودک درد دارد، گریه او معمولاً بلندتر و طولانیتر و فواصل سکوت میان اصوات نیز کمتر است.

البته همه کودکان به یک شکل ارتباط برقرار نمیکنند در همین راستا اپلیکیشن قابلیت شخصیسازی را نیز ابداع کرده که به کاربر اجازه میدهد برای ترجمه بهتر اصوات نوزادش، به الگوریتم آموزش دهد.

میتوان با ضبط و آپلود کلیپهای صوتی نوزاد در سرورUCLA صحت پیشبینیهای آتی اپلیکیشن را بهبود بخشید.

همچنین این گروه قصد دارد مخزنی بزرگتری از گریههای نوزادان بسازد تا قابلیت تشخیص اختلالات عصبی به کمک اصوات غیر معمول را بیابد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج