*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٢٠٤٨ ١٥:١٦ - 1397/05/23   فرهنگ نماز در جامعه تقویت شودتوصیه آیت‌الله یزدی به مدیر و اعضای ستاد اقامه نماز قم ارسال به دوست نسخه چاپي


فرهنگ نماز در جامعه تقویت شودتوصیه آیت‌الله یزدی به مدیر و اعضای ستاد اقامه نماز قم

فرهنگ نماز در جامعه تقویت شود


رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر این‌که ائمه جماعات باید در مساجد با مردم و جوانان ارتباط داشته باشند، تصریح کرد: ثواب مسجد ساختن به‌وجود امام جماعت است. به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله یزدی، در دیدار با مدیر و اعضای ستاد اقامه نماز قم و فعالان نماز استان، گفت...

 

 

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه ائمه جماعات باید در مساجد با مردم و جوانان ارتباط داشته باشند، تصریح کرد: ثواب مسجد ساختن بهوجود امام جماعت است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله یزدی، در دیدار با مدیر و اعضای ستاد اقامه نماز قم و فعالان نماز استان، گفت: همه میدانیم نماز از ضروریات اسلام است که هرگز نباید ترک شود و در هیچ صورتی نباید فراموش شود.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: در روایات متعدد آمده است که در روز قیامت اولین موضوعی که مورد پرسش قرار میگیرد، نماز است؛ نماز نسبت به سایر واجبات و مستحبات، در قبولی سایر اعمال نقش دارد. تسامح و تساهل در نماز گناه نابخشودنی است.

رئیس شورایعالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: بهترین رابطه بندگان با خدا، نماز است که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

وی با اشاره به وضعیت مسایل و احکام دینی بهویژه نماز در دوران قبلاز انقلاب، یادآور شد: در آن دوران، رژیم در صدد بود همه احکام اسلام بهویژه نماز را از بین ببرد. اما امروز با عنایت الهی و با مجاهدت بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب، در سایه نظام جمهوری اسلامی، فرایض و واجبات الهی مورد توجه قرار گرفت. لذا باید خدا را شاکر باشیم که توجه به ضروریات و واجبات اسلام مثل نماز، زکات، حجاب و عفاف بیشاز پیش شده است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتقاد از برگزاری برخی محافل تا پاسی از شب و برخی برنامههای تلویزیونی، اظهار داشت: نتیجه این اقدامات کاهلی به نماز در وقت صبح است؛ توجه به فرایض وظیفهای است که همه ما در مقابل آن مسئولیم. در اجرای فرایض همه باید کمک کنیم و فرقی بین روحانی و غیرروحانی نیست.

آیتالله یزدی با اشاره به ساخت مسجد تصریح کرد: مسجد ساختن با مسجدی ساختن دو مقوله جدای از یکدیگر است، مسجد ساختن یک تکلیف واجب و باارزش است و اگر جایی در میان مجتمع مسلمین مسجدی وجود نداشته باشد، مکلف به ساخت آن هستیم.

وی ساخت مسجد و نمازخانههای بین راهی را ضروری برشمرد و ابراز داشت: وجود امام جماعت در مسجد مهم است، ثواب مسجد ساختن به وجود امام جماعت است، اگر مسجدی مرفه و مجلل ساخته شود و کسی در آن نماز نخواند، این مسجد، مسجد نیست، چراکه آبادی و عمران مسجد به برگزاری نماز در مسجد است.

رئیس شورایعالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: سفارش من به خیرین مسجدساز این است که پساز ساخت مسجد به فکر امام جماعت باشند و امام جماعت هم باید با مردم رابطه داشته باشد، مردمی باشد و بتواند با مردم و نسل جوان ارتباط خوبی داشته باشد.

استاد حوزه علمیه قم با تصریح بر اینکه برگزاری نماز جماعت بهمنظور ایجاد رابطه با مردم، رفع مشکلات آنان و ارتباط جامعه با هم است، خاطرنشان کرد: اگر امام جماعتی در مسجد فقط نماز بخواند و با مردم ارتباط نداشته باشد، این امام جماعت مورد قبول نیست و اگر او به مسجد نیاید بهتر است، چراکه این شخص به مردم یاد میدهد که به یکدیگر کاری نداشته باشیم.

در این دیدار مدیر ستاد اقامه نماز استان و مدیرکل آموزش و پرورش قم به ارائه گزارشی از وضعیت نماز در استان و مدارس پرداختند. همچنین دبیر مجمع خیرین مسجدساز قم نیز در این دیدار گفت: همه باید به آموزش و پرورش در برگزاری نماز جماعت در مدارس کمک کنیم و از وجود روحانیون بهره بگیریم، چراکه عدم توجه به این مقوله مهم میتواند آسیب جدی در تعمیق باورهای دینی بهوجود آورد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج