*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤٠٢١٨٠ ١٥:٣٥ - 1397/05/30   حس فراموش نکردن گناه ///  آیت‌الله فاضل بابلی رحمه الله علیهدرس اخلاق شماره 564 ارسال به دوست نسخه چاپي


حس فراموش نکردن گناه ///  آیت‌الله فاضل بابلی رحمه الله علیهدرس اخلاق شماره 564

حس فراموش نکردن گناه /// آیت‌الله فاضل بابلی رحمه الله علیه


نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در سفارشی خطاب به جناب اباذر فرمودند: «ای اباذر! گناه، آدم را بیچاره و بی‌تاب می‌کند. اگر یک پرنده‌ای در قفس اسیر بشود، چقدر بی‌تابی می‌کند، انسان مؤمن نیز نسبت به گناه این‌گونه است. زمانی که با گناه مواجه می‌شود، به مراتب بی‌تاب‌تر از پرنده در قفس است. معمولاً انسان مؤمن دچار تزلزل و گناه نمی‌شود. حالا اگر شخص گناهی را مرتکب شد...


 

نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در سفارشی خطاب به جناب اباذر فرمودند: «ای اباذر! گناه، آدم را بیچاره و بیتاب میکند. اگر یک پرندهای در قفس اسیر بشود، چقدر بیتابی میکند، انسان مؤمن نیز نسبت به گناه اینگونه است. زمانی که با گناه مواجه میشود، به مراتب بیتابتر از پرنده در قفس است.

معمولاً انسان مؤمن دچار تزلزل و گناه نمیشود. حالا اگر شخص گناهی را مرتکب شد، همیشه باید یک کوهی را بالای سر خودش ببیند که هر لحظه احتمال دارد روی سرش بیافتد و او را نابود کند.

پیامبر گرامی اسلام در ادامه سفارشات خود به ابوذر فرمودند: اگر خداوند خیر کسی را بخواهد، همیشه گناهانش را نزد او مجسم میکند؛ زیرا فراموش نکردن گناه، لطف خداست و بدین وسیله غرور انسان شکسته و تواضع او بیشتر میشود.

بنابراین گناه اگر چه فی نفسه زشت است، اما به یاد داشتن آن خوب است؛ چراکه شخص را پیوسته به سوی توبه سوق میدهد. در مقابل در روایت آمده که کارهای خوبتان را فراموش کنید؛ چون به یاد داشتن و به رخ دیگر کشیدن، خطرناک و مایه سقوط است.

شخص کافر و بیبند و بار که خودش را از چشم عنایت خداوند انداخته است، وقتی گناهی مرتکب میشود، مثل کسی است که مگسی از جلوی سرش رد شد، خیلی گناه برایش عادی شده و برایش مهم نیست! چنین شخصی که گناهانش را به زودی فراموش میکند و برای اعمالش نگران نیست، خیلی از خدا دور شده است.

توبه به درگاه خدا

اگر گناهی کردید خودتان را جریمه کنید. جریمهاش این است که در قدم اول با صداقت، از اعمال گذشتهات توبه جدی کنید. در روایت آمده است: «و لا کبیرة مع الاستغفار»؛ یعنی اگر کسی از گناهان، حتی گناهان کبیرهاش پشیمان شود و توبه کند، خداوند آنرا پاک میکند و به جایش حسنه نمینویسد. پس از توبه، به معلومات دینی و شرعیات عمل کن.

البته این مطلب را بدانیم که ما گناه کبیره و صغیره مطلق نداریم؛ زیرا کوچک و بزرگ بودن گناه نسبی و در مقایسه با یکدیگر است و لذا هیچ گناهی را کوچک ندانید؛ چون کسی که مورد نافرمانی قرار گرفته، بزرگ است.

قبح اقرار گناه نزد دیگران

این نکته هم مهم است که گفتن گناه به خداوند، ثواب دارد، اما گفتن آن به دیگران شاید گناه دیگری باشد. انسان حتی تحت عنوان سؤال و مسئله هم به کسی نباید بگوید که گناه کرده است. بین خدا و بنده گنهکارش هیچ کس فاصله نیست تا جواز اظهار گناه وجود داشته باشد. سعی کنید هیچ وقت مقدار و ماهیت گناه را به کسی نگویید! چرا میخواهید خود را پیش دیگران رسوا کنید؟ اینطور نگویید که من نماز نخواندم، من فلان عمل زشت را مرتکب شدم. حالا اگر میخواهی بپرسید، پس بهصورت غیرمستقیم سؤال کن؛ مثلاً بپرسید: اگر کسی یک مدتی چنین گناهی کرد، چه کند؟ یا بگویید من کسی را میشناسم که نماز نخوانده است، حالا تکلیفش چیست؟

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج