*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤٠٣٩٨٠ ١٠:٥٥ - 1397/09/06   برکات نماز شب / آیةالله‌العظمی مظاهریدرس اخلاق شماره 571 ارسال به دوست نسخه چاپي


برکات نماز شب / آیةالله‌العظمی مظاهریدرس اخلاق شماره 571

برکات نماز شب / آیةالله‌العظمی مظاهری


نماز شب گرچه مستحب است، اما هر امر مستحبی را نمی‌توان ترک کرد. اگر بنده بداند که خداوند متعال به نماز شب او، نزد فرشتگان مباهات می‌کند و به‌واسطه نافله شب، گناهان او را می‌آمرزد، هیچ‌گاه از خواندن آن غافل نمی‌شود. مهم‌ترین فایده و برکت نماز شب، این است که موجب آمرزش و غفران الهی است. رسول گرامی اسلام‌ صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرمایند...

 


نماز شب گرچه مستحب است، اما هر امر مستحبی را نمیتوان ترک کرد. اگر بنده بداند که خداوند متعال به نماز شب او، نزد فرشتگان مباهات میکند و بهواسطه نافله شب، گناهان او را میآمرزد، هیچگاه از خواندن آن غافل نمیشود. مهمترین فایده و برکت نماز شب، این است که موجب آمرزش و غفران الهی است.

رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم میفرمایند: «إذا قام العبد من لذیذ مضجعه و النعاس فی عینیه لیرضی ربّه بصلاة لیله باهی الله به الملائکة و قال: اما ترون عبدی هذا قد قام من لذیذ مضجعه لصلاة لم أفرضها علیه، اشهدوا أنّی قد غفرت له»؛ (وسایلالشیعه/8/157) آنگاه که بنده از بستر گرم و خوشایند خود برمیخیزد، تا خشنودی پروردگارش را با برپاداشتن نماز شب به دست بیاورد، در حالیکه خواب آلودگی در چشمان او باقی است. خداوند متعال بهخاطر او به فرشتگان مباهات میکند و میفرماید: آیا نمیبینید این بنده مرا که از بستر گرم خویش برخاسته است تا نمازی را که بر او واجب نکردهام، برپا دارد؟ شاهد باشید که من او را آمرزیدم.

 تقویت اراده با نماز شب

اثر بزرگ دیگری که نماز شب در زندگی انسان دارد، این است که موجب تقویت اراده میگردد. چنانچه خداوند متعال، به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم دستور میدهد که برای انجام رسالت و مأموریت بسیار مهم خود، از تهجد و شب بیداری استفاده کند و کمک بگیرد: «إن ناشئة اللیل هی أشدّ وطئاً و أقوم قیلاً». (مزمل/6) ای پیامبر! اگر اراده قوی و تقویت اراده میخواهی تا در کار رسالت خود موفق باشی و اگر میخواهی راه پرمشقت و سختی که برای هدایت مردم در پیش‌‌رو داری، تو را از پا در نیاورد، نماز شب و تهجد بهترین راه تقویت اراده است.

 نماز شب نردبان ترقی روح

همچنین نافله شب، در سیر و حرکت به سوی خداوند متعال، جایگاه والایی دارد و عنایاتی از جانب حق تعالی برای عامل رقم خواهد خورد. چنانچه امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: بدون تهجد و نماز شب، کسی نمیتواند راه رسیدن به خدا و کمال را بپیماید. (بحارالانوار/75/380) در نماز شب، انسان توفیق راز و نیاز با خداوند تبارک و تعالی و نجوای عاشقانه با او را پیدا میکند و میتواند از جاذبههای عالم ملکوت برای سیر عرفانی خود استفاده نماید. دل مؤمن در اثر خواندن نماز شب، مهیای پذیرایی از صاحب اصلی خود، یعنی خدای مهربان می‌‌‌شود. نماز شب موجب تابش انوار ربوبی است و باعث میشود آن نور بر چهره نمازگزاران نیز متجلی گردد و بر همگان آشکار شود.

از امام سجاد علیه السلام پرسیدند: «چرا مداومتکنندگان نماز شب از زیبایی خاصی برخوردارند؟ آن حضرت در پاسخ فرمودند: زیرا آنان با خدا خلوت کردهاند و خداوند هم پرتوی از نور خود را بر چهره آنان تابانیده است: «لأنهم خلوا بالله فکساهم الله من نوره‏» (عللالشرایع/2/366) جذبههای الهی شامل بندگانی میشود که در دل شب برای خواندن نماز قیام میکنند. چنین بندگانی در معرض رحمت الهی و نسیم ربوبی قرار میگیرند و نور حق تعالی در چهره آنان نمایان میگردد.

وقتی نماز شب انسان را به نور خداوند متصل کرد، او را نزد پروردگار محبوب مینماید. هنگامی که چنین شد، چشم و گوش و زبان و دست وی خدایی میشود. افزون بر این، مستجاب الدعوه میگردد و هرچه از خدای سبحان طلب نماید به او عطا میفرماید.

 آثار دیگری از نماز شب

نمازشب، موجب حسن‌‌ خلق میشود و غم و اندوه را از دل بنده شبزندهدار زایل می‌‌نماید؛ چنانکه در روایات آمده است: نماز شب، روزی را زیاد، صورت را زیبا و اخلاق را نیکو میکند و موجب میشود گرفتاری و غم و غصهها از بین برود: «صلاة اللیل تحسن الوجه و تحسن الخلق و تطیب الریح و تدر الرزق و تقضی الدین و تذهب بالهم و تجلو البصر» (ثوابالاعمال/42)

این موارد، فقط نمونههایی از فواید، برکات و آثار عظیم نماز شب هستند که ذکر شد. مداومت بر نافلۀ شب، فواید فراوانی دیگری نیز دارد که بندگان از بیان و درک آن فواید، عاجزند. خداوند در قرآن کریم میفرماید: «... فلا تعلم نفس ما اخفی لهم من قرة اعین جزاءً بما کانوا یعملون»؛ (سجده/17) ... کسی نمیداند که در عالم غیب آنچه مایه روشنی چشمهاست، برای شبزندهداران آماده شده است و این پاداش عملی است که انجام دادهاند.

 چگونه سحر بیدار شویم

مسلمانان برای درک فضیلت این عبادت عظیم، باید اول شب را به استراحت بپردازند و خود را برای شب زندهداری در دل شب آماده کنند، ولی متأسفانه در زمان ما، برخی از افراد عکس آن عمل میکنند؛ بهگونهای که رسم شده، از اذان مغرب و عشا تا نیمه شب بیدار باشند و از نصف شب تا صبح بخوابند. دستور اسلام که در قرآن مجید و روایات شریف اهلبیت علیهم السلام آمده و سیره پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و اهلبیت علیهم السلام نیز بر آن استوار بوده، استراحت در دوسوم اول شب و بیداری در یکسوم دیگر از شب میباشد: «... ینامون فی أول اللیل فإذا ذهب ثلثا اللیل أو ما شاء الله فزعوا إلی ربهم راغبین راهبین طامعین...» (من لایحضرهالفقیه/1/ )

مراعات حضور قلب در نماز شب، شرط اساسی است. نمازی که در آن حضور قلب نباشد، مقبول نیست و موجب صعود و عروج به سوی خداوند متعال نمیشود. رعایت اخلاص و مجاهدت در نماز شب نیز از ارکان اصلی آن محسوب میشود.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج