*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤٠٦١٤٧ ١٤:٠٢ - 1397/12/21   با حضور اندیشمندان ایرانی و خارجی در مشهد مقدس برگزار شد ارسال به دوست نسخه چاپي


با حضور اندیشمندان ایرانی و خارجی در مشهد مقدس برگزار شد

اولین کنفرانس بین‌المللی «تربیت دینی در ادیان ابراهیمی»


اولین کنفرانس بین‌المللی «تربیت دینی در ادیان ابرهیمی» با سخنرانی آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه و با حضور شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی و اندیشمندان و محققان برجسته دینی داخل و خارج از کشور، 13 و 14 اسفند در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی برگزار گردید...

 نظام تربیتی، مبتنی بر ادیان ابراهیمی پایهریزی شود

به گزارش خبرگزاری حوزه از مشهد مقدس، آیتالله اعرافی در این کنفرانس، هدف از برگزاری کنفرانس بینالمللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی را، افزایش دایره بحث و گفتوگو پیرامون تربیت دینی در معنای عام و خاص دانست و گفت: ما باید به اندیشه مشترک دینی میان ادیان ابراهیمی بپردازیم تا بتوانیم نظام تربیت دینی مبتنی بر ادیان را پایهریزی کنیم.

مدیر حوزههای علمیه کشور با اشاره به اینکه نظامات مشترک بسیاری در بین ادیان ابراهیمی وجود دارد، اظهار کرد: در اعتقاد به خدا، معاد، ابعاد معنوی انسان و محورهای ارزشی و اخلاقی، مشترکات بسیار و فهرست بلند بالایی وجود دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه در ادامه با بیان اینکه در مشترکات فقهی و معارفی جنبههای تاریخی وجود دارد، گفت: باید مطالعات مبتنی در حوزههای مشترک، وارد تربیت عام شود و سیره منطقی نظاموار به آنها داده شود.

آیتالله اعرافی در توضیح این مطلب، افزود: باید از مبانی و اهداف شروع کنیم تا به حوزههای اصولی پرداخته شود؛ جای گفتوگو محفوظ است و جنبههای مشترک واحدی در عرصه تجارب وجود دارد که در اتخاد به شیوههای متفاوت، باید تبادل تجارب تربیت دینی غنیتر شود.

وی با اشاره به اینکه این کنفراس باید به سمت تبادل تجارب برود، افزود: تجربههای دینی در حوزههای دینی انباشته شده است که این کنفرانس آغازی است، برای کاهش اندیشه سکولار؛ همچنین آزادی در تربیت و اینکه اگر آزادی را بپذیریم، چقدر میتوانیم جلو برویم، مهم است.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: باید مطالعات تطبیقی در این عرصه را بیشتر مورد توجه قرار دهیم و به تجارب تربیت، نگاه تخصصی داشته باشیم؛ زیرا تمدن امروز و نگاه انسان مادی، در ادیان الهی پایهریزی شده است .

مدیر حوزههای علمیه کشور با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی در گام دوم میتواند تعلیم و تربیت دینی در عرصه ملی و بینالمللی را گسترش دهد، افزود: در تعالیم مسیحی به ضرورت آموزش به دانشآموز و کارکردها و سبکهای آن پرداخته شده و آنچه که از انجیل گرفته میشود، برپایه محبت و مهربانی است.

آیتالله اعرافی در پایان تصریح کرد: اولین مرحله تربیت، آموزش در خانواده است؛ لذا در وهله اول والدین، باورهای ایمانی عمیق را برای فرد بهوجود میآورند و سپس جامعه در عرصه دینی بر فرد تأثیرگذار خواهد بود.

 مدارس و دانشگاهها با آموزههای تربیتی قرآن بسیار فاصله دارند

محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هم در این نشست، با تأکید بر اینکه مفهوم تعلیم و تربیت باید بر اساس مبانی دینی تعریف شود، گفت: در عرصه تربیتی به سراغ علوم تربیتی سکولار رفتهایم و مدارس و دانشگاههای ما با آموزههای تربیتی قرآن کریم فاصله بسیار دارند و با این آموزهها آشنا نیستند.

گفتنی است، مهدی فیاضی رئیس مؤسسه نور مبین، حمیدرضا آیتالهی رئیس مجتمع آموزشی هدایت میزان، مرتضی رجوعی رئیس دانشگاه بینالمللی امام رضا علیه السلام، محمدمهدی نژادنوری معاون علمی آستان قدس رضوی، دکتر سعیده سراج از فعالان تربیتی مالزی و دکترجرج آنتوان حسکلور از فعالان تربیتی لبنان به بیان نکات خود درباره تربیت دینی از منظر ادیان ابراهیمی پرداختند.


خروج