*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٦١٧٦ ١٢:٢٠ - 1397/12/22     از خدمات مجاهدانه آیت‌الله یزدی به‌عنوان  عمار انقلاب تجلیل شددر همایش «رسالت‌های حوزه و گام دوم انقلاب اسلامی»  ارسال به دوست نسخه چاپي


  از خدمات مجاهدانه آیت‌الله یزدی به‌عنوان  عمار انقلاب تجلیل شددر همایش «رسالت‌های حوزه و گام دوم انقلاب اسلامی»

از خدمات مجاهدانه آیت‌الله یزدی به‌عنوان عمار انقلاب تجلیل شد


همایش «رسالت‌های حوزه و گام دوم انقلاب اسلامی» با حضور و سخنرانی آیات و حجج‌اسلام یزدی رئیس جامعه مدرسین حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، اراکی دبیر‌کل جمع تقریب مذاهب اسلامی، اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه حاجی‌صادقی نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، به همت مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه‌های علمیه، 8 اسفند در مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد...

در این مراسم، از سالها خدمات مجاهدانه

 آیتالله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

بهعنوان عمار انقلاب اسلامی تجلیل شد.

 حوزه علمیه در گام دوم انقلاب باید حسابشده و دقیق حرکت کند

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله یزدی در این همایش با تقدیر از تجلیلکنندگان از ایشان در این مراسم، با بیان اینکه افتخار دارم که در حوزه بودهام و محصل این حوزه باارزش هستم، گفت: افتخار میکنم، اگر بتوانم در راستای اهداف انقلاب اسلامی و گام دوم انقلاب گامی بردارم.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: نسل جوان حوزه علمیه، نسلی بیدار و بصیر است و همانگونه که گفته شد، باید در گام دوم انقلاب اسلامی طرحهایی برای ده سال آینده داشته باشیم.

این استاد حوزه علمیه قم در پایان با بیان اینکه حوزه علمیه در10 سال آینده باید استوار گام بردارد و به وظایف خود بهخوبی عمل کند و در گام دوم حسابشده و دقیق حرکت کند، خاطرنشان کرد: برای جشن گرفتن گام دوم و چهلساله انقلاب اسلامی حوزه علمیه باید بهگونهای باشد که به هدف و قله اصلی که مورد نظر رهبری است، رسیده و تمدن اسلامی را زنده نگاه دارد.

نقد و بررسی جدی حکومتداری چهلساله توسط حوزه انجام شود

آیتالله اراکی نیز در این همایش با بیان اینکه حوزه در ابتدا باید یک شهر اسلامی را ترسیم کند، گفت: در واقع درس خارج شهر و عمران شهری در همین راستا انجام شد؛ شهر و مدنیت اسلامی در منابع اسلامی ما ترسیم شده است.

وی عنوان کرد: در ابتدای این مسیر باید مدنیت غرب را بهطور جدی نقد کنیم؛ تمدن غرب، یک تمدن واژگونه است؛ تمدن غرب تمدنی مبتنی بر فساد فیالارض است. فرصت ریاست جمهوری ترامپ، یکی از بهترین فرصتهایی است که خداوند متعال برای نقد جریان غرب برای ما ایجاد کرده است؛ این نقد باید گسترده و برنامهریزی شده و زمینهساز جایگزینی تمدن اسلامی باشد.

آیتالله اراکی بیان کرد: نقد دولتهایی که در جمهوری اسلامی سرکار آمدهاند، باید بهشکل علمی انجام شود؛ بهخصوص این نقد باید از دوره سازندگی به بعد انجام شود؛ این سخن بهمعنی خیانت یا بد عمل کردن کسی نیست؛ بلکه باید نقد کنیم تا بدانیم چه نقاط ضعفی داشتیم تا خطای دولتهای قبلی را تکرار نکنیم.

این استاد حوزه تصریح کرد: امروز، خطاهایی مرتکب میشویم که نباید یک نظامی با تجربه 40 ساله در این مشکلات درگیر شود؛ هیچکس امروز مثل مسئولان دولتی خطاها را بیان نمیکند؛ وزیری استعفا میدهد و میگوید که نمیشود کاری کرد.

وی گفت: اگر مشکلی در کار است باید حل شود؛ ولی گفتن این مسئله در رسانهها مردم را مأیوس میکند؛ اینکه بگویند ما اولین گرانفروش هستیم، در رسانه نباید گفته شود.

عضو خبرگان رهبری عنوان کرد: نقد ما به دولتیها آن است که آنها خود را این چنین نصحیت و سرزنش میکنند و این سرزنش نیز، سرزنش به شخص نیست؛ بلکه مردم باید امید داشته باشند که اگر دولت خطایی نیز انجام داد، باید بهشکلی رفتار کند که مطمئن باشند که این خطاها دائمی نیست و اصلاح میشود.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی یادآور شد: مقام معظم رهبری بخشهای درخشان نظام را برجسته میکنند و این کار، کار درستی است؛ نقد علمی باعث میشود که بتوانیم به یک جمعبندی جامع دست پیدا کنیم تا در تجربه دولتداری نقاط ضعف و قوت خود را بشناسیم.

وی با بیان اینکه ما در زمان جنگ هم کشور را با نفت 8 دلاری و در سختترین شرایط اداره کردیم؛ ولی این همه آه و ناله از مردم بلند نبود، گفت: یکی از محوریترین مسایلی که مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب مطرح فرمودند، آن است که مسئولیت دانشگاهها و حوزهها، فراهم کردن زمینه ساختن جامعه متمدن پیشرفته است و این کار، در ابتدا باید تبیین تئوری شود و سپس سازوکار اجرایی آن نیز تعریف شود؛ یعنی باید به یک تعریف روشن از دولت کارآمد برسیم و در اختیار دولتها قرار دهیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار کرد: اینکه بخواهیم با صداوسیما، مملکت اصلاح شود، درست نیست؛ تهیه گزارش از سوی صداوسیما و ارایه به مسئولان کار خوبی است؛ ولی نشاندهنده یک مملکت غیرمنسجم است؛ غربیها در فساد خود منسجم هستند؛ هیچگاه رسانههای غربی در خلاف انسجام و سیاستهای کلان خود حرکت نمیکنند.

آیتالله اراکی با تأکید بر اینکه این خلأ باید در حوزههای علمیه نقد شود، تصریح کرد: حوزه باید طرحی برای یک ساختار مدیریتی سالم را ارایه دهد؛ صرف تحقیقات تئوریک و فقهی خوب است؛ ولی باید به طرحها بپردازیم و معیارها، مدیران، مسئولیتها و وظایف آنها را تعریف کنیم؛ مقام معظم رهبری در این بیانیه اتمام حجت فرمودند. یکی از کارهایی که حوزهها باید انجام دهند، آن است که تئوری تمدن اسلامی و ساختار عملی این مدل مدیریتی تمدن اسلامی را ترسیم و ارایه کنند.

عضو خبرگان رهبری در پایان با اشاره به ویژگیهای آیتالله یزدی بیان کرد: این عالم مجاهد 60 سال است که عمر خود را صرف اسلام ناب، انقلاب اسلامی و یاری امام و رهبری کردند و امید داریم که خداوند وجود مبارک ایشان را حفظ کند.


 آیتالله یزدی به ما درس مقاومت علمی و عملی داد

همچنین حجتالاسلام والمسلمین حاجیصادقی در این همایش با بیان اینکه بر اساس دستور مقام معظم رهبری مؤظف شدیم که پیوند دو نهاد سنگرنشین اسلام ناب را روز به روز بیشتر کنیم و از الگوهای برجسته این دو عرصه تجلیل کنیم، افزود: نهاد روحانیت زبان گویا و اقامهکننده دین در همه عرصهها بوده است و سپاه پاسداران و بسیج برای شاگردی این نهاد مأموریت پیدا کرد.

وی عنوان کرد: بسیج اساتید و طلاب باید بتواند پیوند این دو نهاد را روز به روز غنیتر کند؛ در این دوران جنگ نرم که دشمن به دنبال تصرف مرزها و دلهاست فرماندهی به دست روحانیت است.

نماینده مقام معظم رهبری در سپاه پاسداران بیان کرد: امروز ضرورت حضور روحانیت در سوریه، عراق و بسیاری از کشورهای دیگر وجود دارد؛ مقام معظم رهبری روی تبلیغ روحانیون ما در این عرصه، بسیار حساس هستند؛ امروز شدیداً نیاز داریم که روحانیت در همه عرصهها حضور پیدا کند.

حجتالاسلام والمسلمین حاجی صادقی با بیان اینکه اساتید و بسیجیان امروز شاگردان تربیتشده امام هستند و در عرصههای مختلف استقامت فکری و علمی خود را ثابت کردهاند، گفت: در گام اول از آیتالله جنتی در تهران بهعنوان وظیفه تجلیل کردیم؛ از همان موقع به ذهن ما آمد که آیتالله یزدی نیز در عرصهها و صحنههای مختلف «استقیموا»ی قرآنی را برای ما معنی کردند و نشان دادند که میشود، در عین منطق، استدلال، قوت و قدرت، انقلابی عمل کرد و در جایی که مصلحت انقلاب پیش میآید، همه مصحلتهای دیگر را کنار گذاشت.

وی اظهار کرد: به آیتالله یزدی میگوییم که مقاومت علمی و عملی را از شما یاد گرفتیم تا هرجایی که اسلام و اساس انقلاب به خطر افتاد، آتشبه اختیار وارد میدان شویم.

سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در این همایش، به ذکر اهمیت تبیین جایگاه نظام اسلامی در عرصههای مختلف بهخصوص وضعیت انقلاب در منطقه پرداخت و گفت: بشار اسد با اتکا به نظام اسلامی قهرمان جهان عرب شد.

حجتالاسلام والمسلمین نبوی هم در این همایش، با بیان اینکه این همایش با هدف تبیین گام دوم انقلاب اسلامی به اساتید حوزه علمیه برگزار میشود، افزود: مقام معظم رهبری انتظار دارند، اساتید حوزه به این بحث توجه جدی داشته باشند و برای عملی شدن این تذکرات، فکر کنند و پشتوانه این عرصه را در نظام اسلامی تدارک ببینند.


خروج