*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٦١٧٨ ١٢:٢٧ - 1397/12/22    آیت‌الله‌ حاج‌آقا مرتضی حائری‌ رحمه الله علیه  در زهد و تقوا کم‌نظیر بودندآیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی  ارسال به دوست نسخه چاپي


 آیت‌الله‌ حاج‌آقا مرتضی حائری‌ رحمه الله علیه  در زهد و تقوا کم‌نظیر بودندآیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی

آیت‌الله‌ حاج‌آقا مرتضی حائری‌ رحمه الله علیه در زهد و تقوا کم‌نظیر بودند


آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی در دیدار جمعی از اعضای ستاد برگزاری همایش بزرگداشت آیت‌الله حاج آقا مرتضی حائری‌ رحمه الله علیه که در بیت معظم‌له برگزار شد، با تقدیر از برگزار کنندگان این همایش، تجلیل از ایشان را، احیای دین و اخلاق حسنه دانستند و عنوان کردند: باید یاد بزرگان و علما همیشه زنده نگه داشته شود تا دیگران از وجود و آثار و برکات آن‌ها بهره‌مند شوند...


ایشان ضمن تمجید از شخصیت علمی و اخلاقی مرحوم آیتالله مرتضی حائری، گفتند: در جنبههای علمی آیتالله حاج آقا مرتضی، فوقالعاده بودند و اسباب افتخار، که نوشتههایشان مورد استفاده طلاب است. از جنبههای وضعیت زندگانی، زهد و تقوی و برنامههایی که داشتند نیز بسیار سابقه درخشانی دارند. ما کسی را نداشتیم که اینطوری با این روحیات باشد. خداوند رحمتشان کند. اخلاق و تواضعشان کم‌‌نظیر بود. در کمال سادگی زندگی میکرد و اگر بگوییم هیچ توجهی به دنیا پیدا نکرده بود، شاید مبالغه نباشد.

معظمله درباره خدمات اجتماعی مرحوم آیتالله مرتضی حائری عنوان کردند: از جنبه امور اجتماعی و خدمت به مردم و دستگیری از محرومان و ضعفا هم، اقدامات مهمی انجام دادند، از جمله موسسات خیریهای که به امر آن بزرگوار تاسیس شد و هنوز هم آثار خوب آن ادامه دارد و مردم از آن بهرهمندند.

ایشان در جنبههای ولایی مرحوم آیتالله مرتضی حائری تصریح کردند: از جنبه ولایی هم واقعاً مثالزدنی بودند. طلابی هم که با آن بزرگوار معاشرت داشتند یا در درسشان شرکت میکردند، خودبهخود دارای روحیه برجسته و ولایی میشدند و این جنبه در آنها قوی بود. غرض اینکه جنبههای ولاییشان، بسیار پررنگ بود و این، اسباب تنبه و بیداری همه است و اینکه آیندگان بدانند سوابق علما و بزرگانی که ما داشتیم اینطور بوده است که اهل ولایت بودند.

این مرجع تقلید، درباره روحیه اصلاحگری و قاطعیت آن مرحوم در موضوعات اجتماعی و سیاسی کشور متذکر شدند: از دیگر ابعاد شخصیت وی، سوابقشان در امر به معروف و نهی از منکر بود. یادم میآید روزی که تاریخ اسلامی را مجلسین در رژیم سابق، عوض کردند، همان صبح که رادیو اعلام کرد که مجلسین تشکیل شده و تاریخ را تغییر دادند، به مجرد شنیدن، با ناراحتی بلند شدم و به همراه مرحوم آقای اخوی به منزل آقای حائری قدس سره رفتیم و در مقام برآمدیم که تلگرافهایی در اعتراض به این کار ارسال کنیم. من و آقای اخوی انجام دادیم. مرحوم آقای حائری هم نامه اعتراضآمیزی به عَلَم نوشتند. غرض اینکه، زهد و تقوای آن بزرگوار باعث نمیشد که در این موارد نخواهند اعتراض و نهی از منکر کنند.

هرچه درباره این شخصیت عظیم بگوییم کم است. ذکر آن فقیه عالیمقام و سوابق فوقالعادهای که داشتند، برای علما و طلاب، اسباب تنبه است، خصوصاً در زمان ما که بدانیم بزرگان در جهت امر به معروف و نهی از منکر، هیچ کوتاهی نداشتند.

گفتنی است، در ابتدای این دیدار، مسئول ستاد برگزاری همایش، گزارشی از فعالیتها و برنامههای این کنگره ارائه داد.


خروج