*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مدرسین 


مدرسین شماره خبر: ٣٦٢٩٣٤ ١٢:٤٠ - 1394/03/31     حضرت آیة‌الله مظاهریآیة‌الله‌العظمی مظاهری تأکید کردند ارسال به دوست نسخه چاپي


  حضرت آیة‌الله مظاهریآیة‌الله‌العظمی مظاهری تأکید کردند

وحدت و یکپارچگی تشکل‌های مختلف مدرسین حوزه حفظ شود


حضرت آیة‌الله مظاهری با اشاره به سوابق درخشان و خدمات ارزنده جامعه مدرسین در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشتند: برخورداری از فکر جمعی اساتید و مدرسین حوزه، برای اداره و رشد حوزه‌های علمیه و پیشبرد اهداف علمی و معنوی حوزه‌ها، مفید و بسیار لازم است.

     حضرت آیةالله مظاهری با اشاره به سوابق درخشان و خدمات ارزنده جامعه مدرسین در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشتند: برخورداری از فکر جمعی اساتید و مدرسین حوزه، برای اداره و رشد حوزههای علمیه و پیشبرد اهداف علمی و معنوی حوزهها، مفید و بسیار لازم است.

به گزارش خبرگزاری حوزه از اصفهان، این مرجع تقلید در دیدار هیئترئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با تشکر از مقام معظم رهبری به سبب راهنمایی برای تشکیل این مجمع، افزایش چشمگیر تعداد اساتید مبرز و مدرسین حوزه علمیه قم نسبت به گذشته را یادآور شدند و بر ضرورت حفظ وحدت و یکپارچگی بین تشکلهای اساتید و مدرسین حوزه تأکید کردند و افزودند: مصلحت کنونی حوزه علمیه، برای ارتقای سطح علمی و معنوی حوزهها، وحدت و یکپارچگی تشکلهای مختلف مدرسین حوزه است.

ایشان ضمن تبیین ضرورت و برکات حفظ اتحاد در همه زمینهها، خاطرنشان کردند: بروز اختلاف و چند دستگی در حوزهها، بهخصوص در بین اساتید و مدرسین سطوح عالی که پشتیبان و طرفدار نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند، خسارات جبرانناپذیری به همراه دارد و از این جهت عموم مدرسین حوزوی باید با هوشیاری کامل از ایجاد هرگونه اختلاف و بروز تقابل در بدنه حوزه جلوگیری کنند. حضرت آیةالله مظاهری در این زمینه، رعایت اعتدال و میانهروی را در حفظ وحدت کلمه مؤثر دانستند و افزوند: همه نهادهای حوزوی و از جمله تشکلهای اساتید و مدرسین حوزه، باید از هرگونه افراط و تفریط، پرهیز جدی داشته باشند و با رعایت اعتدال، در حفظ و حراست از کیان حوزههای علمیه و گسترش کمی و کیفی آن، کوشا باشند و در این خصوص با قاطعیت و جدیت عمل کنند. استاد عالیقدر حوزه با بیان اینکه اصل تشکیل نهادها و تشکلهای حوزوی و نیز ایجاد کمیتههای تخصصی در آنها مفید و مطلوب است، بر ضرورت حصول نتیجه کاربردی از تشکلها تأکید کردند و اظهار داشتند: کاربرد تشکلهای حوزوی و کمیتههای تخصصی آن وابسته به این است که اینگونه تشکلها از پشتوانه فکری قوی و برنامهریزی مستمر برخوردار باشد و اعضای شرکتکننده با حضور فعال و مؤثر خود، به مصوبات و برنامههای آن عمل نمایند.

 معظمله در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن یادآوری لزوم صیانت از فقه جواهری و نیز ایجاد تحول در دروس سطوح ابتدایی و میانی حوزهها و همچنین چارهاندیشی برای پاسخگویی به شبهات و سؤالات گوناگون دینی و اعتقادی، خواستار توجه جدی مدرسین و اساتید حوزه به این سه موضوع شدند و تأکید کردند: همانطور که امام راحل عظیمالشأن هم، بارها و به مناسبتهای مختلف متذکر میشدند، لازم است در حوزههای علمیه با حفظ فقه سنتی و جواهری، تربیت مجتهدین و مراجع تقلید برای نسلهای آتی ادامه یابد و در عین حال، باید در نظام آموزشی حوزه نیز تحولات مثبتی مطابق با شرایط و نیازهای زمان و سئوالات و مطالبات نسل حاضر ایجاد شود و تحقق این سه آرمان، نیازمند فکر، برنامهریزی و اقدام توسط مدرسین عالیرتبه حوزههای علمیه است.

حضرت آیةالله مظاهری با اشاره به جایگاه بیبدیل مراجع معظم تقلید در حوزههای علمیه، تقویت ارتباط جامعه مدرسین و مجمع عمومی این جامعه با مراجع معظم تقلید را خواستار شدند و خاطرنشان ساختند: ارتباط مستمر با مراجع معظم تقلید و حفظ شئون مرجعیت و نیز عمل به منویات و نظرات آنان، در تحقق آرمانهای حوزوی و پیشبرد اهداف متعالی حوزهها تأثیر بسزایی دارد. این مرجع تقلید در پایان از خلوص نیت بهعنوان مؤثرترین راهکار برای موفقیت در اهداف و آرمانها نام بردند.

در ابتدای این دیدار رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، گزارشی از نحوه تشکیل این مجمع و اهداف، رویکردها و فعالیتهای آن ارائه کرد. حجةالاسلام والمسلمین احمد فرخفال، همچنین در گفتوگو با خبرنگار گروه استانهای خبرگزاری حوزه، با اشاره به این دیدار اظهار داشت: این دیدار در ادامه سلسله دیدارهای هئیت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین با مراجع عظام، علما و بزرگان حوزه انجام شد. وی خاطرنشان کرد: بهطور کلی یکی از تأکیدات مشترک و مهم مراجع و بزرگانی که تاکنون هیئت رئیسه مجمع با آنها دیدار داشته، این بوده که «این مجمع با محوریت اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم، باید یکصدا و با وحدت کلمه آرمانهای امام راحل، رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید را تحقق بخشد».

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین در پایان این گفتوگو یادآور شد: دیدارهای هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین با مراجع عظام، علما و بزرگان، ادامه خواهد داشت و قطعاً از رهنمودهای همه بزرگان در پیشبرد اهداف و برنامههای مجمع استفاده خواهیم کرد.

 

 


خروج
دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام