*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مدرسین 


مدرسین شماره خبر: ٣٦٢٩٣٦ ١٢:٤٥ - 1394/03/31   آیة‌الله‌العظمی جوادی آملیآیة‌الله‌العظمی جوادی آملی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیة‌الله‌العظمی جوادی آملیآیة‌الله‌العظمی جوادی آملی

استقلال رهبری و مراجع، به برکت حوزه مستقل است


حضرت آیة‌الله جوادی آملی، استقلال رهبری و مرجعیت را به برکت حوزه مستقل دانستند و گفتند: نباید اجازه دهیم که استعدادهای ناب حوزه بدون این‌که پرورش یابند به این زودی جذب دیگر دستگاه‌ها شوند.

حضرت آیةالله جوادی آملی، استقلال رهبری و مرجعیت را به برکت حوزه مستقل دانستند و گفتند: نباید اجازه دهیم که استعدادهای ناب حوزه بدون اینکه پرورش یابند به این زودی جذب دیگر دستگاهها شوند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید در جمع اعضای هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به اهمیت تولید فکر و محتوا و گسترش کمّی و کیفی خروجیهای حوزه علمیه قم، اظهار داشتند: به هیچ عنوان نباید حوزه علمیه قم با این همه ظرفیت و امکانات، سر سفره دیگری باشد، بلکه باید محصولات و خروجیهای بزرگی داشته باشد. معظم له در همین راستا بیان کردند: ما امروز بر سر سفره حوزه علمیه نجف نشستهایم، زیرا همه ما اذعان داریم که اگر خروجی حوزه نجف را از ما بگیرند، دستمان خالی میماند؛ کفایه، رسایل، کتب اربعه و شرایع و شروح شرایع و... همگی از این جمله هستند و ما امروز از همانها استفاده میکنیم. سؤال اینجاست که چرا بعد از گذشت صدها سال، هنوز ما نتوانستیم کتابی پرمغزتر از این کتب بنویسیم؟! ایشان گفتند: حقیقت امر اینجاست که این بزرگان، معصوم و امامزاده نبودند، بلکه همه آنها مثل ما طلبه بودند، ولی خوب درس خواندند و از همه مهمتر اینکه اگر حوزه علمیه نجف، نجف شد بهخاطر مدیریت سید مرتضی بود. ایشان با نوع مدیریت خود توانستند شاگردانی چون شیخ طوسی پرورش دهند که دو کتاب از کتب اربعه را بنویسند.

این مرجع تقلید ضمن تأکید بر حفظ استعدادهای حوزه، شاگردپروری را از رموز موفقیت زعمای بزرگ حوزه عنوان کردند و افزودند: نباید اجازه دهیم که استعدادهای ناب حوزه، بدون اینکه پرورش یابند جذب دستگاههای دیگر شوند. وقتی وارد فیضیه میشوم و میبینم اطلاعیههای جذب بخشهای مختلف را نصب کردهاند، قلباً ناراحت میشوم، چون این کار نهالفروشی است و ما نباید اجازه دهیم که طلبهای که استعداد رهبر و مرجع شدن را داراست، به این سطح راضی شود. ایشان بر لزوم استقلال حوزه تأکید کردند و افزودند: حوزه باید مستقل باشد و نباید معطل دولتی خاص بماند، زیرا اگر حوزه مستقل نباشد، خروجیهای حوزه نیز مستقل نخواهند بود و اگر امروز مراجع و رهبری مستقل هستند، به برکت حوزه مستقل است.

بر پایه این گزارش حجج اسلام محمدی و میرکتولی هم در دیدار اعضای هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با آیةاللهالعظمی جوادی آملی، گزارشی از فعالیتهای این مجمع ارائه نموده و گفتند: میخواهیم با کمک نهادهای رسمی و غیررسمی حوزه شرایط بهتری را در فضای حوزه ایجاد کنیم و به مطالباتی که از حوزه و بهخصوص در سطح اساتید وارد میشود پاسخ گوییم.


خروج
دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام