*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مدرسین 


مدرسین شماره خبر: ٣٦٢٩٣٨ ١٢:٤٨ - 1394/03/31   آیة‌الله‌العظمی حکیم ارسال به دوست نسخه چاپي


آیة‌الله‌العظمی حکیم

تقدیر آیة‌الله‌العظمی حکیم از تشکیل مجمع عمومی جامعه مدرسین


حضرت آیة‌الله‌ سید محمد سعید حکیم در دیدار هیئت‌رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین، از این‌که مجمعی با این اهداف تأسیس شده، تشکر کرده و نظرات هیئت‌رئیسه را جالب و مفید توصیف کردند. به گزارش خبرگزاری حوزه، ایشان با اشاره به این‌که مراجعه به اخبار و روایات ائمه اطهار در تمام شئون زندگی انسانی راهگشاست، گفتند: توجه به تحقیق و فهم دین در هر واقعه‌ای و در هر زمانی باید اصل فعالیت‌ها قرار گیرد و مکتب اهل‌بیت وظایف هر کسی در جامعه به درستی تبیین شده است؛ به‌عنوان مثال، این‌که گفته می‌شود شغل اصلی زنان تربیت و نگهبانی از کانون خانواده است، با همه ملاک‌های دنیای امروز هم سازگار است.

حضرت آیةالله سید محمد سعید حکیم در دیدار هیئترئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین، از اینکه مجمعی با این اهداف تأسیس شده، تشکر کرده و نظرات هیئترئیسه را جالب و مفید توصیف کردند. به گزارش خبرگزاری حوزه، ایشان با اشاره به اینکه مراجعه به اخبار و روایات ائمه اطهار  در تمام شئون زندگی انسانی راهگشاست، گفتند: توجه به تحقیق و فهم دین در هر واقعهای و در هر زمانی باید اصل فعالیتها قرار گیرد و مکتب اهلبیت وظایف هر کسی در جامعه به درستی تبیین شده است؛ بهعنوان مثال، اینکه گفته میشود شغل اصلی زنان تربیت و نگهبانی از کانون خانواده است، با همه ملاکهای دنیای امروز هم سازگار است.

▪ فاصله گرفتن مردم از دین خطرناک است

معظمله افزودند: ما باید معارف دینی را به مردم بفهمانیم بدون آنکه تصرفی در امور اشخاص داشته باشیم. فاصله گرفتن مردم از دین امر خطرناکی است، لذا حوزههای علمیه باید بدانند که در عصر خود چه وظیفهای برعهده دارند.

این مرجع تقلید همچنین از مجمع عمومی جامعه مدرسین خواستند، فعالیتها و تلاشهای خود را به سمت و سویی ببرد که مردم با دین آشناتر شوند. مردم باید بدانند که مکتب اهلبیت در تمام دوران کارگشا بوده است و لذا باید تمام شئون دین بازگو شود و نباید در مباحثات علمی صرفاً برخی مسایل بسیار گفته شود و برخی دیگر مغفول بماند.

▪ لزوم تبیین معارف دینی به جهانیان با اسلوبهای جدید

حضرت آیةالله حکیم همچنین خطاب به هیئترئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین گفتند: شما در قم هستید و خوب میدانید که نیاز جامعه جهانی به معارف دینی چهقدر زیاد است. به لطف الهی در دین ما همه چیز هست، پس آنها را با اسلوبهای جدید به مردم دنیا بیان کنید. ایشان ضمن بیان مسایلی پیرامون حقوق اسلامی و نیز مسایل مربوط به طب از نظر اسلام، افزودند: در یکی از دانشگاههای معتبر جهان، شخصیت عالمی در خصوص سقط جنین صحبت کرده بود؛ من تأسف خوردم، چرا با این‌‌که اسلام 1400سال قبل همه اینها را بیان کرده، تحقیقی پیرامون مسایل و ارائه عالمانه و مستدل این معارف صورت نمیگیرد؟ در حالی که شخصیتها و اساتیدی که دارای تجربیات عالی میباشند، باید اینگونه مسایل را عالمانه بحث کرده و ارائه نمایند.

▪ مبنای دین، محبت و تقریب است

این مرجع تقلید همچنین با بیان اینکه مبنای دین بر اساس وحدت و تقریب میان امت و مهربانی میان آنهاست، تصریح کردند: باید با قرآن و احادیث اهلبیت همه را به پیروی از اهلبیت دعوت کنیم. البته گاهی این کار سخت است، اما با ممارست امکان دارد. ما در واقع باید علاوه بر سیره علمی، به سیره عملی اهلبیت نیز بهطور خاص توجه کنیم. ببینیم بهعنوان مثال امام علی چگونه با دوست و دشمن، حاکم و غیرحاکم رفتار میکرد. رویه امیرالمؤمنین، رویه مساوات و عدالت بود و همه ما باید مواظب باشیم که به اسم دین کاری خلاف دین صورت نگیرد.

در ابتدای این دیدار که حجةالاسلام والمسلمین فرخفال رئیس مجمع و دیگر اعضای هیئت رئیسه حضور داشتند، حجةالاسلام والمسلمین علمالهدی گزارشی از جامعه مدرسین و مجمع عمومی ارائه داد و به تبیین پیشرفتهای روزافزون حوزه علمیه قم در زمینههای گوناگون پرداخت.


خروج
دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام