*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مدرسین 


مدرسین شماره خبر: ٣٦٢٩٣٩ ١٢:٥٠ - 1394/03/31   تشکيل مجمع عمومي از مطالبات مقام معظم رهبري و مراجع عظام ارسال به دوست نسخه چاپي


تشکيل مجمع عمومي از مطالبات مقام معظم رهبري و مراجع عظام

تشکيل مجمع عمومي از مطالبات مقام معظم رهبري و مراجع عظام


مراسم افتتاحیه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه، با حضور رئیس، قائم‌مقام و اعضای جامعه مدرسین، مدیر حوزه‌های علمیه و اساتید سطــــــوح عــــــالی، چهــــــارشنبـــه 21 اسفند 1392 در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفای قم برگزار شد.

مراسم افتتاحیه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه، با حضور رئیس، قائممقام و اعضای جامعه مدرسین، مدیر حوزههای علمیه و اساتید سطــــــوح عــــــالی، چهــــــارشنبـــه 21 اسفند 1392 در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفای قم برگزار شد.

▪ مجمع عمومی جامعه مدرسین پاسخ به مطالبات رهبری و مراجع عظام است

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیةالله محمد یزدی در مراسم افتتاحیه مجمع عمومی جامعه مدرسین، با اشاره به اینکه مراجع معظم تقلید و علما فراز و نشیبهای بسیاری را از دوران پیش از انقلاب شاهد بودند، اظهار داشت: این بزرگان با تدریس و رفتارهای خود تعلیم و تهذیب طلاب را برعهده داشته و پس از آنها اساتید بیشترین نقش را در اداره کردن حوزههای علمیه ایفا کردند.

ایشان با اشاره به عضویت اساتید سطوح عالی حوزه در مجمع عمومی جامعه مدرسین تصریح کرد: اساتید روح حوزه را اداره میکنند و موجب زمینهسازی ارتقای علمی و اخلاقی طلاب میشوند.

آیةالله یزدی با تأکید بر اینکه طلاب از اساتید سرمشق و الگو میگیرند، افزود: وقتی طلاب نظم، انصاف در نقد، حفظ شئون و میزان مطالعه اساتید خود را مشاهده میکنند، حتماً از این رفتارها الگوبرداری خواهند کرد.

رئیس شورایعالی جامعه مدرسین با بیان اینکه در گذشته علما نمیتوانستند در مورد قصاص و اجرائیات حدود شرعی اقدامی داشته باشند، اظهار داشت: در گذشته دستگاه قضاییه و مجریه در اختیار حکومت طاغوتی بود و در آن شرایط علما در حد توان خود به تبلیغ میپرداختند و اختیار زیادی برای نقشآفرینی و معرفی پیام اسلام به جوامع نداشتند.

آیةالله یزدی با تأکید بر اینکه امروز در شرایطی زندگی میکنیم که دست فقهای الهی و اسلامی باز است و حکومت در اختیار روحانیت میباشد، ابراز داشت: امروز شرایط برای ابلاغ پیام اسلام فراهم است و وظایف ما نیز گسترش یافته است؛ چراکه بیشاز یک میلیارد نفر نیازمند ابلاغ پیام دین از سوی حوزههای علمیه هستند. ایشان تشکیل مجمع عمومی جامعه مدرسین را پاسخ به مطالبات مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید عنوان کرد و گفت: امروز این مجمع تشکیل و اساسنامه نیز تدوین شد، اما باید حداقل دوسال قبل این مجمع تشکیل میشد. رئیس شورایعالی جامعه مدرسین در پایان ابراز امیدواری کرد: با تشکیل مجمع عمومی جامعه مدرسین و انتخاب اعضای هیئترئیسه، خدمت بهتر و بیشتری به اسلام و انقلاب ارائه شود.

▪ موضعگیریهای جامعه مدرسین در مقاطع حساس انقلاب ستودنی است

قائممقام جامعه مدرسین هم با بیان اینکه جامعه مدرسین از جایگاه عظیمی در بین مردم و جهان اسلام برخوردار است، گفت: موضعگیریهای جامعه مدرسین در مقاطع بسیار حساس انقلاب، ستودنی و برای آیندگان ماندگار است. آیةالله مرتضی مقتدایی اظهار داشت: جامعه مدرسین یک ظرفیت بالایی نهتنها در قم، بلکه در کل کشور و جهان اسلام را دارد.

دبیر شورایعالی حوزه با بیان اینکه از ظرفیت عظیم جامعه مدرسین هنوز به طور کامل استفاده نشده است، از تشکیل مجمع عمومی این نهاد ابراز خرسندی کرد و ابراز داشت: اساتید دست برادری و همکاری به شورایعالی جامعه مدرسین دهند تا از این ظرفیت والا، برای پیشرفت حوزههای علمیه بهره بهتری ببریم.

آیةالله مقتدایی با بیان اینکه اساتید مشکلات حوزه را به طور ملموس درک میکنند، عضویت اساتید سطوح عالی حوزه در مجمع عمومی را بسیار شایسته دانست و گفت: انتظار این است که در مجمع مشکلات را مطرح کرده و برای رفع آنها، لوایحی را پیشبینی کنند. ایشان با اشاره به نگرانیهای تهذیبی و اخلاقی که برای طلاب وجود دارد، گفت: در این زمینه کار خوب و اساسی صورت نگرفته است و با کمک اساتید قادر خواهیم بود که در راستای شأن حوزه و اخلاق نبوی برای طلاب اقداماتی را انجام دهیم.

رئیس شورای سیاستگذاری حوزههای علمیه خواهران همچنین بر لزوم ارتقای سطح علمی طلاب تأکید کرد و گفت: متأسفانه در این مسئله نیز نشانههایی وجود دارد که دچار ضعف هستیم، اما با همت اساتید میتوان آنها را به شکل مطلوبی برطرف کرد.

آیةالله مقتدایی دفاع از اسلام و نظام را یکی از اهداف مجمع عمومی جامعه مدرسین عنوان کرد و گفت: امروز شبهات بسیاری در مجموعه متدینین، مردم و دانشگاهیان مطرح میشود که نیازمند پاسخگویی است.

▪ مجمع عمومی موجب رویش جامعه مدرسین

بر پایه این گزارش، آیةالله حسینیبوشهری نیز در مراسم افتتاحیه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، به فلسفه تشکیل این مجمع پرداخت و اظهار داشت: نگاه برای تشکیل این مجمع از مدتها قبل وجود داشت و حتی در هنگام تدوین اساسنامه جامعه مدرسین بر تشکیل این مجمع عمومی تصریح شده بود.

معاون جامعه مدرسین گفت: از اساتیدی که حداقل 7 سال سابقه تدریس سطوح عالی و درس خارج را دارند برای حضور در این مجمع دعوت شد و سال به سال نیروهای جدید برای حضور در مجمع دعوت خواهند شد.

وی با بیان اینکه مجمع عمومی رقیبی برای جامعه مدرسین نخواهد بود، گفت: با تشکیل مجمع عمومی جامعه مدرسین، دامنه بزرگی از اساتید فاضل به بیان دیدگاههای خود در راستای ارتقا و پیشرفتهای حوزه علمیه خواهند پرداخت. وی با تأکید بر اینکه تمام اعضای جامعه مدرسین عضو مجمع عمومی هستند، گفت: مجمع عمومی و جامعه مدرسین از هم منفک و متفاوت نیستند.

معاون جامعه و روحانیت جامعه مدرسین در ادامه با اشاره به تشکیل هیئترئیسه مجمع در مجمع عمومی، گفت: مدت عضویت در هیئترئیسه دوسال است و جلسه با حضور حداقل دو سوم اعضا رسمیت پیدا میکند.

آیةالله حسینی بوشهری به وظایف هیئت رئیسه اشاره کرد و گفت: آسیبشناسی مسایل حوزه و ارائه راهحلهای مناسب به شورایعالی حوزه و شورایعالی جامعه مدرسین یکی از مهمترین وظایف اعضای هیئترئیسه این مجمع است.

وی پیگیری منویات مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید را از دیگر وظایف اعضای هیئترئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین برشمرد و گفت: پیشنهاد و معرفی افراد واجد شرایط برای عضویت در شورایعالی جامعه مدرسین، ارائه راهکارهای پیشرفت در حوزههای علمیه، تغییر و اصلاح اساسنامه و تنظیم دستور جلسات و آئیننامهها از دیگر وظایف اعضای هیئترئیسه این مجمع است.

معاون جامعه و روحانیت جامعه مدرسین تصریح کرد: جامعه مدرسین با تشکیل این مجمع عمومی، رویش خواهد داشت و اساتید جدیدی به عضویت این نهاد والامقام درخواهند آمد.

آیةالله حسینیبوشهری با اشاره به اینکه مجمع عمومی از اختیارات جامعه مدرسین برخوردار خواهد بود، ابراز داشت: رئیس مجمع عمومی با حضور در جلسات هیئترئیسه به پیگیری مصوبات مجمع عمومی میپردازد و عملکرد سالیانهای را به شورایعالی جامعه مدرسین ارائه میدهد.


خروج
دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام