*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مدرسین 


مدرسین شماره خبر: ٣٦٢٩٤٦ ١٣:٥٧ - 1394/03/31   آیة‌الله‌العظمی سیستانیآیة‌الله‌العظمی سیستانی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیة‌الله‌العظمی سیستانیآیة‌الله‌العظمی سیستانی

گرايش دنيا به اهل‌بيت را مديون جمهوري اسلامي ايران هستيم


آیة‌الله‌العظمی سیستانی ضمن ابراز خرسندی از توسعه گرایش و رویکرد کشورهای مختلف به مکتب اهل‌بیت، بیان داشتند: تمام این کارهایی که صورت گرفته و استقبالی که از مکتب اهل‌بیت شده را مدیون جمهوری اسلامی ایران هستیم.

آیةاللهالعظمی سیستانی ضمن ابراز خرسندی از توسعه گرایش و رویکرد کشورهای مختلف به مکتب اهلبیت، بیان داشتند: تمام این کارهایی که صورت گرفته و استقبالی که از مکتب اهلبیت شده را مدیون جمهوری اسلامی ایران هستیم.

به گزارش خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید در دیدار هیئت رییسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با دقت و اشراف کامل، صحبتهای اعضا را استماع نمودند و ضمن طرح سئوالات دقیق در جریان فعالیتهای این مجمع قرار گرفتند.

ایشان گفتند: من نوشتههایی که از ایران میآید و نیز اخبار ایران را بهطور جدی پیگیری میکنم. وقتی گزارش کمیتههای مجمع عمومی خدمت معظمله ارائه شد، پرسیدند: این مباحث که در کمیتهها مطرح میشود، روند اجرا شدن آنها چگونه است؟ حضرت آیةالله سیستانی همچنین گفتند: اجرای مباحث وارده در کمیتهها نباید منحصر در حوزه باشد و باید راهی پیدا کنید آنچه تصویب میشود در حوزه علمیه قم و در جامعه انتشار پیدا کند و آثارش در جامعه مشهود باشد.

بر پایه این گزارش، در خصوص مباحث کلامی نیز وقتی خدمت این مرجع تقلید بیان شد که موضوع اجلاسیه مکتب اهلبیت مباحث کلامی است، بسیار خوشحال شدند و خاطرنشان کردند: اگرچه سخت است، اما باید وحدت رویهای در ارایه مباحث کلامی صورت بگیرد که وجود اساتید مبرز و متون محکم، از جمله شرایط آن است که اگر بخواهیم در حوزه علمیه، مباحث اعتقادی بهصورت درسی بپردازیم، نیاز به این دو شرط اساسی وجود دارد.

معظمله ادامه دادند: برخی در مباحث کلامی فقط به مسئله ولایت میپردازند در حالی که باید توجه داشت که خود ولایت نیز دارای مراتبی است؛ همانطور که ایمان درجاتی دارد. فکر جدیدی که صحیح باشد خیلی سخت است؛ یعنی اگر بخواهید مباحث کلامی را در حوزه جا بیندازید باید تلاش خلاقانه و مبتکرانه داشته باشید. بهترین روشها را باید برای مباحث کلامی شناسایی و عملی کرد به صورتی که یک وحدت رویه در بیان مسایل کلامی وجود داشته باشد و قطعاً تحقق اینها در گرو وجود اساتید مبرز و نیز متون متقن است.

آیـــةاللهالعظمی سیستــــــانی در خصــــوص مباحث تفسیری و لزوم فراگیری آن نیز به نکته مهمی اشاره و بیان داشتند: باید مباحث علمی قرآن به صورت یک اصل مورد بحث جدی قرار گیرد و صرف تفسیر قرآن کفایت نمیکند.

هجـــرت علمــــــا و فضلا به بلاد خـــــود از جملـــــه دغدغههای این مرجع تقلید بود که در این زمینه تأکید داشتند: باید مناطق کشور، همچون گذشته خالی از عالم به معنای واقعی نباشد. معظمله در ادامه با اشاره به گلایه آیةاللهالعظمی جوادی آملی مبنی بر اینکه ما نباید در حوزهها نهالفروشی کنیم، گفتند: من این صحبت را تأیید میکنم و از دغدغه ایشان بسیار خوشحال شدم. تمایل دارم اگر بشود، علما مانند سابق که در هر شهری عالمانی بودند و از دنیا اعراض داشتند و مجسمه اخلاق و تهذیب در شهر و دیار خود بودند، مانند ملاحسینقلی همـــــدانی در همـــــدان و ملا قـــــــربانعلی در زنجان و خیلیهای دیگر، اینها محور باشند و ما نیز این راه را ادامه دهیم، چراکه به شدت نیاز به علمای مهذب و تأثیرگذار در شهرها و بلاد داریم.

آیةاللهالعظمی سیستانی همچنین ضمن ابراز نگرانی از طرح برخی مباحث سست و بعضاً بیپایه و اساس در برخی محافل مذهبی، گفتند: الحمدلله در ایران و کشورهای اسلامی، مجالس متعددی برگزار میشود، ولی باید سعی شود مطالب قوی در این محافل گفته شود و یا کتابهایی که منتشر میشود، کتب علمی و متقنی باشد. بیشک اگر عالمانی که از نظر علمی و اخلاقی الگو هستند در بلاد داشته باشیم، این فرقهها نمیتوانند تبلیغ خاصی داشته باشند چراکه مردم به علمای مهذب دل بستهاند.

این مرجع تقلید همچنین با تأکید بر این نکته که باید مشکل معیشتی طلاب برطرف شود تا مانعی برای کسب علم و نیز هجرت علما به بلاد وجود نداشته باشد، ابراز داشتند: امیدوارم روزی علما به تمام نقاط جهان هجرت کرده و معارف حقه دین را نشر دهند و إنشاءالله از حوزه علمیه قم نور بیشتری بر دنیای امروز بتابد.

بنا بر این گزارش، آیةاللهالعظمی سیستانی از اینکه هیئتی از قم به مبــــاحث حــــوزوی به صورت جـدی پرداخته و سفری به عراق و دیدار با علما داشتهاند، قدردانی کردند و در ادامه، با اشاره به مسایلی که در منطقه رخ داده، ضمن ابراز خرسندی از توسعه گرایش و رویکرد مردم کشورهای مختلف به مکتب اهلبیت، بیان داشتند: تمام این کارهایی که صورت گرفته و استقبالی که از مکتب اهلبیت شده را مدیون جمهوری اسلامی ایران هستیم، چراکه با تلاشهایی که انجام داده، شیعه امروز بهعنوان یک محور بسیار مهم در منطقه و جهان شناخته شده و نمیتوان تشیع را در معادلات جدی دنیای امروز نادیده گرفت.


خروج




دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام