*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مدرسین 


مدرسین شماره خبر: ٣٦٢٩٤٩ ١٤:٠٩ - 1394/03/31   آیة‌الله‌العظمی صافیتأکید آیة‌الله‌العظمی صافی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیة‌الله‌العظمی صافیتأکید آیة‌الله‌العظمی صافی

اساتيد حوزه همه بايد باهم همکاری داشته باشند


حضرت آیة‌الله صافی گلپایگانی در دیدار اعضای هیئت‌رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به وظایف بسیار سنگین حوزه علمیه در جامعه، اظهار داشتند: وظایف امروز حوزه‌های علمیه بسیار متعدد و سنگین است. باید همه آقایان طلاب و فضلا مجاهدت کنند تا از عهده این وظایف بر‌آیند.

 

حضرت آیةالله صافی گلپایگانی در دیدار اعضای هیئترئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به وظایف بسیار سنگین حوزه علمیه در جامعه، اظهار داشتند: وظایف امروز حوزههای علمیه بسیار متعدد و سنگین است. باید همه آقایان طلاب و فضلا مجاهدت کنند تا از عهده این وظایف برآیند.

ایشان افزودند: انسان وقتی روزنامهها و مجلهها را بخواند و حرفهایی که زده میشود بشنود و خطوطی را که برخی دارند دقت کند، مشاهده میکند که چه اندازه وظیفه حوزه علمیه سنگین است و باید در مقام دفاع از دین و حدود و ثغور احکام اسلام به ادای وظیفه بپردازد.

حضرت آیةالله صافی گلپایگانی بیان داشتند: در بعضی روزنامهها، فکرها و حرفهایی مطرح میشود که خطرناک است و در صورتی که اینها ادامه پیدا کند و ما آنطوری که باید موضع نگیریم، ارزشها رو به اضمحلال میروند.

این مرجع تقلید با اشاره به وظیفه خطیر روحانیت در برابر مفاسد اجتماعی، بیان کردند: قبل از انقلاب بسیاری از گناهانی که انجام میشد با زور زورمداران بود، ولی علما و مردم متدین استنکاف داشتند، اما متأسفانه امروزه از آن گناهان نهتنها اجتناب نمیشود، بلکه استقبال هم میشود! انسان میماند که چه بگوید؟! چرا انکار منکر نمیکنیم؟ همه علما و روحانیت و مردم با ایمان باید در مقابل منکرات و مطالب خلاف واقع عکسالعمل نشان دهند.

ایشان تصریح کردند: خداوند متعال ویژگی خاص امت اسلام را امر به معروف و نهی از منکر میداند و میفرماید: «كنتم خیر أمةٍ أخرجت للناس تأمرون بالمعروف و تنهون عنالمنکر» البته با امر به معروف و نهی از منکر عدهای خاص، تکلیف از دیگران برداشته نمیشود. علمای بلاد و حوزههای شهرستان هم باید به این وظیفه مهم و دفاع از عقاید صحیح اسلامی مشغول باشند. البته در بلاد و شهرستانها، عالم جامعالاطراف و مجتهد کم است و اساتید حوزه قم باید به شهرستانها هجرت نمایند تا مردم و حوزههای آنجا از وجود آنها استفاده نمایند.

ایشان یکی از وظایف مهم روحانیت و اساتید را شناخت شبهات و اشکالات دانستند و گفتند: حوزه باید نسبت به فرقههای باطل و اشکالاتی که آنها دارند آشنا بوده و جوابگو باشد.

معظمله در بخش دیگری ازسخنان خود بیان داشتند: اساتید حوزه همه باید باهم همکاری داشته باشند و نقاط ضعف و قوت را شناخته و به بالندگی و پویایی حوزه کمک کنند. با حفظ همان سبک و روش سنتی و با استفاده از وسایل ارتباطی امروز، از دین مقدس اسلام و معارف نورانی اهلبیت دفاع نموده و با تبلیغ حسن، مقاصد عالی و اهداف مقدس اسلامی را به دنیا برسانند.

حضرت آیةالله صافی گلپایگانی افزودند: باید یک بسیج بزرگ دینی و عقیدتی در حوزه انجام شود. همه آقایان طلاب برای دفاع از دین و مکتب بسیج شوند و همه با توجه به اهداف امام زمان درصدد برآوردن آن اهداف گام برداریم.

▪ قدردان نقشآفرینی مرجعیت باشیم

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: جامعه مدرسین، همیشه گوش به فرمان بیانات مراجع است و این نهاد برخود وظیفه میداند در استای تحقق مقاصد مرجعیت حرکت کند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجةالاسلام والمسلمین احمد فرخفال نیز در دیدار اعضای هیأت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با آیةاللهالعظمی صافی گلپایگانی، به نقش کلیدی و اساسی مراجع در هدایت جامعه و حوزه اشاره کرد و اظهار داشت: رهنمودهای مراجع چراغ راه برای حرکت درست و صحیح حوزه میباشد که باید از آنها نهایت بهره را برد. رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه باید قدر نعمت و نقشآفرینی مرجعیت را دانست، گفت: برای قدردانی از این نعمت، بیانات و رهنمودهای مرجعیت را در جامعه و بهخصوص در بین حوزویان اجرا میکنیم. وی با ارائه آماری از فعالیتهای مجمع عمومی جامعه مدرسین، اعضای هیئترئیسه مجمع عمومی را 9 نفر عنوان کرد و گفت: در مرحله اول، قبل از برگزاری انتخابات هئیترئیسه، 327 نفر از اساتید سطوح عالی و خارج حوزه عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین شدهاند و با حضور همه آنها اولین جلسه عمومی و انتخاب هئیترئیسه برگزار شد. در حال حاضر اعضای مجمع نزدیک به 400 نفر افزایش پیدا کرده است. مدیر حوزه علمیه استان قم، جذب اساتید دیگری که شرایط مجمع را داشته باشند، از رسالتهای این مجمع برشمرد و بر خدمترسانی هرچه بهتر به جامعه تأکید کرد.


خروج
دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام