*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > افق خانواده > نکته 


نکته شماره 90
كشک را بجوشانيد
دکتر دباغ‌مقدم، کارشناس و متخصص بهداشت مواد غذايي درباره ويژگي‌هاي کشک سالم و استفاده درست از آن توصيه‌هايي کرده است که در ادامه مي‌خوانيد.
 ٠٩:٤٨ - 1392/03/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 89
دندان‌هاي بچه‌ها رااز چه زماني مسواک کنيم؟
اولين دندان بچه‌ها که معمولاً در سنين 6 تا 8 ماهگي مي‌رويد، نياز به مراقبت دندان‌پزشکي دارد. به‌طور طبيعي امکان مسواک‌زدن براي بچه 6 ماهه وجود ندارد، اما مادر يا پدر بايد پس از هر بار خوردن شير يا غذاي کمکي، با يک گاز استريل نم‌دار، دندان‌هاي کودک خود را به‌آرامي تميز کند.
 ١٣:٤٨ - 1392/03/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
ابراهيم اخوي، روان‌شناس باليني مرکز مشاوره حوزه علميه قم
عـاملـي به نـام شـانـس وجـود نـدارد
زماني که ما با شکست يا موفقيتي روبرو مي‌شويم، دوست داريم آن را به دلايلي نسبت دهيم. عده‌اي شکست‌هاي خود را به شانس بد، قوانين جامعه، سخت‌گيري ديگران و هر چيزي غير از خود نسبت مي‌دهند و موفقيت‌هاي خود را مديون شانس، تابلوي کائنات، قانون جاذبه و مانند آن مي‌دانند.
 ١٧:٠٢ - 1392/03/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 87
پرهیز از مصرف غذاهای آماده
دكتر محمدرضا وفا، ‌دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران و متخصص تغذيه و رژيم‌درماني، درباره علل گرايش مردم به مصرف خوراکي‌هاي آماده و نيمه‌آماده و هم‌چنين درباره ضررهاي مصرف آن‌ها توضيحاتي داده است که در ادامه مي‌خوانيد.
 ١٩:٠١ - 1392/02/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 86
رابطه استرس و نوع نگاه به دنيا!
تأثير استرس بر سلامت انسان در مطالعه‌هاي متعددي مورد بررسي قرار گرفته است. همان‌گونه که نتايج نشان مي‌دهد، استرس به‌عنوان راه‌انداز هيجان‌هاي منفي، ترس و بيماري‌هاي بدني و رواني شناخته مي‌شود. هنگام تداوم استرس به ...
 ١٢:١٤ - 1392/02/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 85
نان سوخته سرطان‌زاست
يکي از مشكل‏هاي اصلي نان‏ها در کشور ما كه اغلب به‏صورت سنتي در تنور و با حرارت زياد و مستقيم پخته مي‏شوند، قهوه‏اي يا سياه‌رنگ شدن قسمت‏هايي از سطح رويي يا زيرين يا بافت آن‌ها به‏خصوص در نان‌هاي تافتون و سنگک است.
 ١١:٤٣ - 1392/01/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 84
تکنيک‌هاي آرام‌سازي و تمدد اعصاب
اگر حل‌كردن مشكلات زندگي‌مان مانند نفس‌كشيدن بود، ما شادتر زندگي مي‌كرديم؛ ولي خوب! كنترل واكنش ما نسبت به دلشوره‌ها و استرس‌هاي زندگي‌مان مي‌تواند به سادگي يك تنفس فكري باشد. تمركز روي نحوه تنفس غير از اينكه از ميزان تنش‌ها مي‌كاهد، مي‌تواند سطح انرژي بدن را نيز افزايش دهد، نماي ظاهري بدن را بهبود بخشد، ريه‌ها را تميز كرده و ...
 ١٥:٣١ - 1391/12/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
آيا مي‌دانيد كه:
آداب دید و بازدید
* دين اسلام بسياري از آيين‌هاي نوروزي ما مثل خانه‌تكاني، ديد و بازديد، طبيعت‌گردي، آشتي‌كردن با ديگران و ... را ستوده است. * در كتاب ارزشمند «مفاتيح» آداب جالبي براي عيد نوروز برشمرده شده است.
 ١٤:٥٦ - 1391/12/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 83
کدام سبزي‌ها نيترات بيشتري جذب مي‌كنند؟
گياهان از نظر ذخيره‌سازي نيترات به 3 گروه تقسيم مي‌شوند؛ گروه اول گياهاني هستند که بين هزار تا 4 هزار ميلي‌گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن تازه، نيترات ذخيره مي‌کنند مانند کاهو، رازيانه، چغندر، تربچه، کلم قمري و اسفناج.
 ١٢:٠١ - 1391/12/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 82
توجه به بهداشت روانی؛ ضامن سلامت جامعه
دکتر سيما فردوسي، استاديار روان‌شناسي دانشگاه شهيد بهشتي، در مطلبي کوتاه به موضوع بهداشت رواني پرداخته است که در ادامه مي‌‌خوانيد.
 ١٠:٣١ - 1391/12/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 81
خطر قند رژيمي براي کبد و کليه
دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذيه و رژيم‌درماني و دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران درباره خطر محصولات و قندهاي رژيمي توضيحاتي داده‌ است که در ادامه مي‌خوانيد. در تبليغات ادعا مي‌شود که محصول‌هاي رژيمي، کم‌کالري و مناسب براي افرادي هستند که به دلايل مختلف (ديابت، چاقي و...) بايد ميزان قند مصرفي‌شان را کاهش دهند.
 ١١:٢٧ - 1391/11/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 80
مايعات اسيدی را در بطری‌های یک‌بارمصرف نریزید
متأسفــانه بسيـاري از خانواده‌هاي ايراني آبليمو،‌ سرکه يا آبغوره را در بطري‌هـاي خالي آب يا نـوشابه مي‌ريزند. درحالي كه اين مواد اسيدي با مواد موجود در پلاستيک بطـري ترکيب مي‌شوند و اين چاشنـي‌ها را به مايعـات مضـري تبديل مي‌كننـد. بطري‌هاي شيشه‌اي بهتـرين ظروف بـراي نگهـداري از مـايعات اسيدي هستنـد.
 ٠٨:٥٣ - 1391/11/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 79
زیان‌های پفک
پفک حجم زيادي از معـده را اشغال مي‌كند و آب فراوانـي به خــود مي‌کشـد. هميـن مسـاله باعث مي‌شود کودک يا هـر مصـرف‌كننده ديگري از خوردن وعده‌هـاي غذايي اصلي سر باز زند. از سوي ديگر، ترکيب پفک و آب در معده به ...
 ١٠:٢٩ - 1391/10/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه مشکلات را حل کنيم؟
نکته شماره 78
چگونه مشکلات را حل کنيم؟
کسي نيست که از مشکلات خوشش بيايد يا حتي نسبت به وجود آنها بي‌تفاوت باشد. مشکلات، پديده‌هاي منفي پيرامون زندگي ما تلقي مي‌شوند که در بلعيدن وقت، انرژي و امکانات ما دريغ نمي‌کنند. مجبورمان مي‌کنند به آن‌ها فکر و با خودمان حمل‌شان کنيم. هرچند هم اين...
 ١١:٢٢ - 1391/10/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 77
نگذاريد روغن به نقطه دود برسد
مقاومت روغن‌هاي مخصوص سرخ‌كردني به حرارت، نور و اكسيد‌اسيون بالاست و مقادير زيادي اسيدهاي چرب اشباع دارند. از نظر علم تغذيه، هر چه درصد اسيدهاي چرب اشباع بيشتر باشد، زيان‌هاي آن مانند روغن‌هاي هيدروژنه نباتي سابق خواهد بود .
 ١٥:٢٠ - 1391/10/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
هشدار درباره ظروف تفلون
نکته شماره 76
هشدار درباره ظروف تفلون
اين روزها ظروف نچسب در هر آشپزخانه‎اي پيدا مي‎شوند و به خاطر مزايايي که دارند، خيلي‎ها ترجيح مي‎دهند از آنها استفاده کنند. يکي از مزاياي ظروف نچسب اين است ‌که برخلاف ساير ظرف‎ها که براي نچسبيدن غذا به روغن زيادي نياز دارند، مي‎توان با روغن کم و بدون چسبيدن محتويات به ظرف، غذا را تهيه کرد.
 ٠٨:٣٠ - 1391/09/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 75
هفت عادت انسان‌های موفق
يک: فعال و سريع باشيد دو: در ذهنتان از انتها شروع کنيد سه: مهم‌ترين کارها را اول انجام دهيد چهار: به پيروزي همه‌جانبه فکر کنيد...
 ١١:١٩ - 1391/09/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
جلوگیری از کپک‌زدن رب
يكي از راهكارها براي رهاشدن از شر كپك‌ها، اين است كه از هر نوع ماده غذايي، مقدار كمي بخريم، مثلاً قوطي‌هاي كوچك‌تر رب گوجه‌فرنگي را انتخاب كنيم و حتماً قبل از بازكردن درشان، به مدت كوتاهي آن‌ها را با آب جوش حرارت دهيم تا مقدار آلودگي موجود روي سطح در قوطي كمتر شود.
 ١٠:٥٧ - 1391/09/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 74
راحت بخوابید
به‌طور کلي اگر افراد بخواهند خوابي راحت و آرام را در طول شب تجربه کنند بايد در وعده شام از مصرف غذاها و خوراکي‌هاي محرک بپرهيزند.
 ١١:٤٥ - 1391/08/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 73
احتیاط درمصرف آسپيرين
* نبايد به کودکي که تب دارد، آسپيرين داده شود. به‌خصوص اگر علايم آنفلوانزا يا آبله‌مرغان در او وجود داشته باشد؛ زيرا ممکن است باعث ايجاد حالتي جدي و کشنده به نام «نشانگان ري» شود. به همين علت مصرف آن در کودکان، در بسياري کشورها قدغن شده است و جز در موارد خاص تجويز نمي‌شود.
 ١١:٠٨ - 1391/08/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
عوارض مصرف شکر و نمک
نکته شماره 72
عوارض مصرف شکر و نمک
مصرف زياد نمک نيز باعث ايجاد رسوب در عروق خوني و در نتيجه کندشدن حرکت خون در رگ‌ها مي‌شود؛ بنابراين شايد بتوان گفت اولين عارضه‌اي که طرفداران نمک به آن دچار مي‌شوند، بالا‌رفتن فشارخون است.
 ١٠:٣٣ - 1391/07/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 71
مراقبت از لثه
لثه سالم صورتي كمرنگ است و شكل ظاهري آن مانند پوست پرتقال فرورفتگي‌هاي كوچك دارد و هنگام لمس آن هيچ‌ خونريزي نخواهد داشت. درضمن سفت و محكم به دندان چسبيده است. حفره لثه سالم عمق كمي دارد
 ١٦:٢٤ - 1391/07/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 70
توصیه‌های پلیس برای کاربران اینترنت
استفاده از اينترنت، پيامدهاي مثبت و منفي متعددي را در پي دارد؛ اگر چه نبايد فرصت‌هاي مثبتي که از طريق اينترنت ايجاد شده را ناديده گرفت، اما از طرفي نمي‌توان از کنار معضلات، ناهنجاري ها، بزهکاري‌ها و ... به‌وجودآمده از اين طريق نيز به سادگي و با بي‌توجهي گذر کرد.
 ١٩:٢٣ - 1391/06/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
مقايسـه ظـروف پخـت‌ و پــز
ظرف‌هايي با روکش‌ نچسب، از پرطرفدارترين ظرف‌هاي پخت‌وپز هستند؛ زيرا مي‌توان با آن‌ها بدون روغن يا با کمترين ميزان روغن و روي حرارت کم يا متوسط آشپزي کرد. مشکل ظروف تفلوني اين است که روکش آن‌ها به سرعت از بين مي‌رود. اين روکش نسبت ....
 ١٨:٤٠ - 1391/06/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 69
عوارض و درمان خشکی چشم
امروزه خشكي‏چشم به عنوان يك عارضه مهم شناخته شده است كه مي‌تواند باعث ضايعه دائمي قرنيه و ملتحمه چشمي شود. در حقيقت يك نفر از هر 5 نفر بيماري كه به چشم‌پزشك مراجعه مي‌كنند، از خشكي‏چشم رنج مي‌برند.
 ٢٣:١٧ - 1391/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 68
عوارض مصرف نوشابه
مطالعه‌ها نشان داده‌اند مصرف سرانه نوشابه براي هر ايراني 42 ليتر است در حالي‌كه اين عدد در دنيا 12 ليتر اعلام شده است و تقريباً ايراني‌ها 4 برابر مردم دنيا نوشابه مي‌خورند! بنابراين عوارض ناشي از خوردن اين نوشيدني ناسالم در ميان مردم ايران دور از انتظار نيست.
 ١٥:١٨ - 1391/05/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 67
استفــاده صحـیـح از یخچــال
براي افزايش طول عمر يخچال و همين‌طور، ماندگاري و حفظ کيفيت مواد غذايي لازم است برخي اصول ساده در مورد استفاده صحيح از اين وسيله را بدانيم. در ادامه به چند نکته مهم اشاره مي‌شود.
 ١٣:٠٩ - 1391/05/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 66
پيـشـگيـری از درد گـردن
هنگام راه‌رفتن يا نشستن سعي كنيد بدن و سرتان را صاف نگه داريد، به‌طوري كه سر در امتداد ستون فقرات قرار گيرد.
 ٢٢:٢٨ - 1391/04/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 65
راه‌ دریافت انرژی مثبت
چه‌طور مي‌شود در کلِ زندگي، احساس رضايت کرد؟ زندگي مجموعه‌اي از لحظه‌هاست! چون پشت اين لحظه، لحظه بعدي و پشت آن، لحظه بعدي و بعدي و ... است. پس، اگر مي‌خواهي در زندگي‌ات راضي باشي، اول بايد تمرين کني تا توانايي احساس خشنودي در تک‌تک لحظه‌ها را بياموزي.
 ٢٢:٥٦ - 1391/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکته شماره 64
نشانه‌های فساد سوسيس و کالباس
معمولاً مصرف‌کننده‌ها نمي‌توانند آلودگي‌هاي احتمالي فرآورده‌هاي گوشتي را تشخيص دهند. البته به وجودآمدن تغييراتي در ظاهر سوسيس و کالباس‌ها مي‌تواند نشان‌دهنده ماندگي و فساد آن‌ها باشد، اگر کالباس و سوسيس بسته‌بندي شده مي‌خريد، حتماً حواستان به تاريخ توليد و انقضاي آن‌ها باشد.
 ١٢:٤٩ - 1391/03/28 - نظرات : ٠متن کامل >>

<< صفحه قبلی2 3 4 5 6 7 8 صفحه بعدی >>

يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام